Fővárosi Közgyűlés: totális mellébeszélés a zuglói „mintaház”-botrányról
„Nagyipari ködösítés" jellemezte a zuglói „mintaház” ügyét a Fővárosi Közgyűlésen. Horváth Csaba polgármester egyenesen halandzsázott, de legalábbis érthetetlen választ adott Wintermantel Zsolt kormánypárti politikus kérdésére, amelyet nem is neki, hanem Karácsony Gergelynek kellett volna megválaszolnia.
Elismerte Horváth Csaba, Zugló polgármestere, hogy a Karácsony Gergely nevével fémjelzett zuglói „mintaház” megvalósítására több mint 1,5 milliárd forint közvetlen támogatást kapott a kerület. A projekt befejezésének határideje még tavaly ősszel lett volna, de a lakók beköltözésének időpontja a mai napig talány. Ahogy a Metropol korábban megírta, a beruházás nem egyszerűen csak csúszik, de annak költsége már lassan eléri a 2 milliárd forintot is.
A polgármester a Fővárosi Közgyűlésen reagált Wintermantel Zsolt, a Fidesz–KDNP frakcióvezetője „mintaház”-ra vonatkozó kérdésére, amit valójában Karácsony Gergely főpolgármesterhez intézett, de az az érdemi választ átpasszolta Horváth Csabának. Zugló polgármestere pedig folytatta a mellébészélést: tagadta, hogy 47 milliót költöttek volna egy botrányos lakógyűlésre, ahol szakadt lepedőre vetítettek az összegyűlteknek. Cáfolta, hogy a szlömös házban mindössze 5 újonnan épülő lakás készül el a csaknem 2 milliárd forintból. Amit végképp sem a Metropol, sem a jelenlévők nem értettek, az az, hogy Horváth Csaba szerint a projekt miért nem drágul akkor, ha a 1,5 milliárdos támogatás mellé az önkormányzat menet közben újabb forrásokat biztosított. Először 160 milliót, majd 360 milliót… Horváth Csaba ködösíteni kezdett, egészen furcsa mondathalmokkal. Szó szerint idézzük a válaszát, amit a helyszínen senki sem értett:
Sajnálatos módon, miután az eredeti határidőt az Európai Unió nem engedte módosítani, amelyben a kétéves előkészítő időszak elvitte az építés elől a beruházási idő nagy részét, ezért az önkormányzatnak az Európai Unió helyébe kell lépni. Ha úgy tetszik, az unió spórolt, az önkormányzat nem. Az egy hazugság, hogy az unió pénze és az önkormányzat pénze együtt drágítja a beruházást
– zárta nehezen értelmezhető gondolatait a szocialista polgármester, amelyet a jelenlévők soraiból is kuncogás követett…
Horváth Csaba érdemi vizsgálat helyett „tapasztalatot gyűjt”
A szocialista polgármester azt is elárulta, hogy a „mintaház”-botrány ügyének vizsgálását végző team nem a visszaéléseket fogja vizsgálni, egyszerűen csak tapasztalatgyűjtés miatt tevékenykedik majd. Ezek eredményéről pedig az uniót is tájékoztatják.
„Főpolgármester úr, nem érzi, hogy mondania kell valamit?”
„Nem Moszkvában, hanem Budapesten, nem rubelt, hanem Európai Uniós direkt támogatásokat és nem osztogatnak, hanem fosztogatnak” – mondta a közgyűlésen napirend előtti felszólalásában Wintermantel Zsolt. A fővárosi Fidesz–KDNP frakcióvezetője szerint ennek a viccnek a parafrázisa tökéletesen jellemzi Karácsony Gergely főpolgármester, illetve korábbi zuglói polgármester tevékenységét.
Jelenleg a baloldalon éppen verseny folyik azon, hogy ki vigye el a balhét, de ki fogja bevállalni azt, hogy eltapsolták az Európai Unió közvetlen támogatását. Az LMP és a Momentum is fel van háborodva, Horváth Csaba pedig „vizsgálatot kezdeményez” az ügyben. De egyetlen egy dolgot nem látunk, mégpedig főpolgármester úr megnyilatkozását. Folyamatosan hallgat. Nem érzi úgy, hogy mondania kellene valamit? Vagy esetleg itt sem volt ott, mint ahogy soha sehol sincs ott?
– kérdezte Karácsony Gergelyt a fővárosi Fidesz–KDNP frakcióvezetője.
Ami az ön által felemlegetett projektet illeti, ugye ez az én zuglói polgármesterségem alatt indult. Polgármester úr (Horváth Csaba), (…) tud a projekt későbbi menetével kapcsolatosan önnel információkat megosztani (…) Annyit azért szeretnék hozzátenni, hogy ezek a közvetlen brüsszeli finanszírozású projektek általában soft dolgokra szorítkoznak, sok olyan projektelem van, amelyet egy »kivéreztetett önkormányzati rendszerben« lévő városvezető szívesen megspórolt volna
Borbély Ádám, Zugló fideszes képviselője korábban a Metropolnak elmondta: a zuglóiak évekig nyögik majd Szabó Rebeka és Karácsony Gergely elbukott projektjének a terhét, amely összesen 690 millió forintba került eddig a kerületnek, és amelyért cserébe szerény öt darab lakást kapnak.
A projekt hamar léket kapott, mert az Európai Bizottság pénzét eltapsolták, úgynevezett soft projektekre. Ezek tanulmányok, kutatások, közösségi programok, marketing… tehát a pályázatban szereplő ilyen jellegű tételek. Ezeket a soft forrásokat Karácsony Gergelyhez és a Párbeszédhez közelálló szervezetek kapták meg, ezt mindenki látja és nem is titkolják. Alkalmatlanságukról tanúbizonyságot téve úgy csúsztak ki a határidőkből, hogy közben emelkedtek az építőipari árak, egy kapavágás sem történt a Gizella úti telken, sőt hajléktalanok lepték el azt. Így telt el talán több év is a projekt időtartamából. Még a koalíciós társak, a helyi szocialisták is azt a kérdést tették fel a testületi ülésen, hogy hol vannak azok a partnerszervezetek, akik gyakorlatilag a pénzt felvették a munkáért, de ettől függetlenül a projekt nem tudott megvalósulni
– tájékoztatta lapunkat a fideszes képviselő.
729 millió forint a hangzatos körítésre
A Metropol információi szerint Zugló Önkormányzata, mint vezető partner mellett még 8 másik partner vett részt a projektben, hozzájuk olyan dolgok tartoztak, mint a tapasztalatok összegzése, mintamodellek kidolgozása, mentorprogramok, a lakóközösség megalapozása, a lakók felkészítése. Ezek a „soft” részek az összesen 4 508 055 eurós támogatásból tehát 1 823 339 eurót, körülbelül 729 millió forintot vittek el.
Karácsony Gergely zuglói „mintaházára” a 14. kerületi önkormányzat és konzorciumi partnerei 2018-ban nyertek el az Európai Bizottság Urban Innovative Actions (UIA) programjától 1,5 milliárd forintot. Az E-Co Housing elnevezésű beruházás több mint 4,5 millió eurós, közel 1,5 milliárd forintos támogatásából egy 25-30 lakásból álló, szinte nulla energiafelhasználású házról és a majdan beköltözők lakóközösséggé kovácsolásáról szólt. A beruházás záró határideje 2022. október 31-e volt, de a ház nincs kész, a lakók beköltözésének időpontja is távoli ábránd... Ráadásul menet közben nemcsak a határidő módosult, hanem a helyszín is. A Gizella úton épített 25-30 bérlakás helyett a Mexikói úton újíttatnak fel egy bérházat, ahol viszont kilenc bérlő már él, így végül a 25-30 lakás helyett, miután csak 14 található az ingatlanban, 5 épül újonnan. Tavaly tavasszal csaknem 160 millió forintot, év végén pedig 360 millió forintot szavazott meg a baloldali többségű testület önrészként azért, hogy be tudja fejezni a határidő-módosításokon és területváltáson átesett projektet.