A lomtalanítás modernizálása, az Airbnb szabályozása, diákváros építése – lekörözi a Fidesz-KDNP fővárosi frakcióvezetője Karácsony Gergelyt az elintézett feladatok listájával. Pedig még csak négy hónap telt el...
A magát korábban macskamentához hasonlító Karácsony Gergely elhibázott döntései és alapvető tétlensége miatt Budapest évek óta súlyos mélyrepülésben van. Hogy a „csődpolgármester” mennyire nem hajlandó tudomást venni a problémákról, azt az is mutatja, ahogyan kommunikál. Hol kiosztó módon arra biztatta a Fidesz-KDNP frakció képviselőit, hogy a kormánynál lobbizzanak fővárosi kérdésekben, hol pedig megsértődik, mert meg is teszik ezt. A napokban beleállt Szentkirályi Alexandra frakcióvezetőbe, aki az elmúlt fél évben több hasznot hajtott a budapestieknek, mint ő az elmúlt ötben...
Az öt évnyi semmittevéséről elhíresült Karácsony Gergely nem tagadta meg magát most sem. Mióta megjárta a Fővárosi Közgyűlést a Mohu új, gyűjtőpontos lomtalanítási reformterve, Karácsony láthatóan csak a lábát lógatta. Egészen addig, amíg meg nem tudta, hogy Szentkirályi Alexandra az Energiaügyi Minisztériummal, a Mol és a Mohu vezetésével egyeztetett a lomtalanítás átalakításáról. Onnantól Karácsonynak elgurult a gyógyszere és hisztizve kommunistázni kezdett, pártállami időket emlegetve.
Szentkirályi az egyeztetést követően erről számolt be:
Szentkirályi egy hónap alatt elintézte, hogy a budapestiek érdekei szerint alakítsa ki a Mohu az új lomtalanítási rendszer működését. A frakcióvezető egyébként kenterbe veri a főpolgármestert az elvégzett feladatok sorával, hiszen a lomtalanításon kívül komoly lépéseket tett a kormánynál az airbnb szabályozása és a diákváros megépítése érdekében, azaz a lakhatási válság felszámolásában is, de emellett egy erzsébetvárosi rendőrőrs létrehozását is elérte, hogy a problémás bulinegyedben javuljon a közbiztonság.
Mint megírtuk – a kormány és Szentkirályi találkozóját követően –, a tárgyalás eredményességének köszönhetően az új, gyűjtőpontos rendszert 2027-től, fokozatosan vezetik be a fővárosban. Ahol viszont kérik, ott hamarabb megjelenhet a szolgáltatás ingyenes, de modern formája. Azokhoz a rászorulókhoz pedig, akik nem tudják maguk elszállítani a lomot, továbbra is házhoz megy a Mohu.
A lomtalanítás kérdésében az a döntés született, hogy a kerületek dönthetnek arról, hogy 2027. január elsejéig a háztartások évente egyszer a jelenlegi módon, az utcára helyezhetik-e ki a hulladékokat, vagy az új módon, kijelölt gyűjtőpontokon adják le a lomokat. Ez egy olyan megoldás, ami az előremutató célok mellett a budapestiek érdekeit is figyelembe veszi
– számolt be a kormánnyal történt egyeztetéséről Szentkirályi Alexandra. Nélküle – és Karácsony elképzelése szerint – elindították volna a rendszert és menet közben csiszoltak volna rajta. No komment...
Szentkirályi Alexandra sem hagyta szó nélkül Karácsony vagdalózását, válaszát itt nézheted meg:
A főpolgármester öt éve programjában a többi között bérlakás és kollégiumépítések támogatását ígérte. Azóta ezermilliárdos nagyságrendű összeg folyt át a balliberális városvezetés kezén, mégsem történt ez ügyben szinte semmi. A csődöt mondó, Karácsony-féle látszat-lakásügynökség csupán nyolc lakást adott bérbe – erre hívta fel a figyelmet Szentkirályi Alexandra korábban, aki arról is beszélt, mielőtt a probléma megoldását kézbe vette, hogy a szervezet csupán egy pénzégető, és távolról sem oldja meg a fővárosban mostanra kialakult lakhatási válságot. A piaci albérlet- és ingatlanárak szintén kilőttek az űrbe, amelynek táptalajt részben az Airbnb szabályozatlansága adott. Ennek szintén a Fidesz-KDNP frakcióvezetője adott hangot Budapesten.
Szentkirályi a budapestiek számára legjobb megoldást sürgette, hogy gyorsan javuljon a helyzet. Ezt segítette, hogy partnert talált a kormányzatban és együttműködve érdemi lépéseket tudnak tenni. Szerinte ugyanis óriási segítség lesz, ha állami támogatással létrejön a IX. kerület területén a tervezett diákváros. Ez lehetőséget jelent azoknak a fiataloknak, akik Budapesten tanulnak, másrészt pedig a lakhatási válságot is enyhíti, ha pluszingatlanok kerülnek be a piaci kínálatba. A kérdésben Nagy Márton nemzetgazdasági miniszterrel folytatott megbeszélést, aki nyitottan fogadta a kezdeményezést. Szentkirályi később arról is tájékoztatta a budapestieket, hogy 12 ezer kollégiumi férőhely lesz a diákvárosban.
Karácsonyék ugyan ígérték az Airbnb szabályozását, de soha nem csináltak semmit ennek érdekében, pedig emiatt is folyamatosan emelkedik az albérletek ára. Ezért tett javaslatot a kormánynak a fővárosi frakcióvezető, hogy országosan és fővárosi szinten is alakítson ki átfogó szabályozást a rövidtávú lakáskiadásra. A főpolgármester ebbe is belekötött, amivel kapcsolatban Szentkirályi így fogalmazott:
Karácsony Gergely főpolgármester az Airbnb-kérdésben olyan, mint egy napraforgó, csak ő nem a Nap felé, hanem mindig a kevesebb munka irányába fordul
– közölte a frakcióvezető. Hozzátette, hogy a főpolgármester a 2019-es kampányban például még azt mondta, átfogó szabályozást vezetnek be, hogy az Airbnb ne lehetetlenítse el a budapestiek lakhatását, majd egy évre rá már teljesen másképp vélekedett. Most meg, amikor már az Airbnb-szabályozás készül, azzal vádolja a kormányt, hogy az nem merte külön csak rábízni a szabályozást.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre