Lomtalanítás Budapesten: közeleg a „lomismaffia-világ” vége, változik a rendszer

Az új, gyűjtőpontos rendszert 2027-től, fokozatosan vezetik be a fővárosban. Ahol kérik, ott hamarabb megjelenik a továbbra is ingyenes, modern formája. A rászorulók lomijaiért házhoz megy a Mohu.



Megosztás
Szerző: E. ZS.
Létrehozva: 2025.01.16. 05:00
Mohu közgyűlés hulladék begyűjtés új rendszer lomtalanítás

Régóta visszatérő kérdésként jelentkezett a fővárosban eddig is, hogy megfelelő-e az 50 éve meglévő lomtalanítási rendszer. Van, aki színfoltként éli meg, de a lakosságot leginkább zavarja a felfordulás, a koszos bolhapiac jelleg, amely igazi gyűjtője a gyakran vidékről is Budapestre utazó kincsvadász-brigádoknak. Akik nagyban tesznek a tiltó törvényre, őrzik a zsákmányaikat, de még össze is verekednek a koncon, ha arról van szó. A Mohu elképzelése, miszerint mindez megszűnik, és a „házhoz menő” lomtalanítást modern és környezetbarát alapú rendszer váltja fel Budapesten is. Az elképzelésről Lantos Csaba energiaügyi miniszter, Szentkirályi Alexandra, a Fidesz–KDNP fővárosi képviselőcsoportjának vezetője és Világi Oszkár, a Mol-csoport vezérigazgató-helyettese beszélt.

lomtalanítás
Lomtalanítás Fotó: olvasói

A lomizás szinte szakmává csiszolódott az elmúlt 50 évben Budapesten, tele van íratlan szabályokkal, területfoglalási taktikákkal, sőt bandaháborúkkal is egy ilyen „kincsvadászat”. A Metropol már beszámolt a csepeli Csillagtelep lomtalanítása kapcsán arról, hogy a „kincskeresés” jellemzően hajnalban kezdődik, és délelőtt már egész tömeg guberál a kidobott tárgyak között. A gyakran vidékről, kisteherautókkal érkező csapatok általában  már napokkal a lomtalanítás kezdete előtt felmérik a körzetet, és a komolyabb zsákmánnyal kecsegtető helyeken otthagynak egy őrszemet, aki a lomokon ülve vigyáz a szerzeményekre, nehogy a konkurens banda vagy egy járókelő szemet vessen rá. Bár vidéken sokkal rendezettebb a rendszer – mostanra csupán 20 településen nem gyűjtőpontos –, a fővárosban uralkodó kaotikus állapotok is hamarosan megszűnnek és modern, környezettudatos módszert vezetnek be. Budapest esetében ráadásul az utcára kerülő szemét jelenleg válogathatatlan, az égetőműben sem tudják elégetni, annyira vegyes összetételű. 

IMG_5079
Fotó: Pesthy Marton

A kormány azonban azt szeretné elérni, hogy Magyarország minél gyorsabban átállhasson a körforgásos gazdaságra, amelyben egyre kevesebb termék válik hulladékká, és a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosul újra. Ezért tavaly júliustól új hulladékgazdálkodási rendszert vezetett be országosan, amelyben a Mohu Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. végzi az állami hulladékgazdálkodási közfeladatok ellátását, és vállalta a főváros új lomtalanítási rendszerének bevezetését is. Az új rendszer kialakításáról egyeztetett a fővárosi Fidesz–KDNP frakcióvezetője, a Mol és az Energiaügyi Minisztérium. 

Szentkirályi Alexandra szerint, 

Olyan megoldás nem születhet, amely ellentétes a budapestiek szempontjaival. Az egyik fő kifogás volt a gyűjtőpontos lomtalanítással szemben, hogy nem tudja a lomokat mindenki elszállítani a kijelölt helyre. Ám a budapestiek számára a közbiztonsági szempontok és a veszélyes hulladékok megfelelő sorsa, kezelése is elsőrangú kérdés

 – hangsúlyozta. A főváros Fidesz–KDNP frakciójának vezetője azért tért ki erre, mert a rászorulók lomjaiért – akik maguk nem tudják a gyűjtőpontra szállítani majd –, házhoz megy a Mohu, de az ehhez kapcsolódó regisztráció bevezetése 2027-től indulna fokozatosan, hiszen több százezer címről van szó. Addig a két rendszer párhuzamosan működhet.

Sokan vidékről érkeznek kincsvadászatra a koszos bolhapiacot idéző lomtalanításokra, Karácsony Gergely szerint, ez jól van így Fotó: Olvasói

 

Lomtalanítás: mutatjuk, ezek a standard gyűjtőpontos elvek 

A Mohu terveit ugyan még alakíthatják, de eddig annyit lehetett tudni, hogy a cég kerületenként 3 napon át nyitva lévő, 10 lerakópontot jelölne ki 800-1000 méterre a lakásoktól, ahová a lakosság maga szállítja le a nagy darabos háztartási lomot. A pontokon szelektáltan veszik át azokat, őrzik majd elszállítják ingyenesen.

  • A házhoz menő szolgáltatást a rászorulók vehetik majd igénybe. A kerületi önkormányzatoknak lesz lehetősége kijelölni az adott címeket, ahova a szolgáltató térítésmentesen házhoz megy, és elhozza a lomot. Ha valaki nem rászorultként szeretne házhoz menő lomtalanítást kérni, akkor köbméterenként 7600 forintot kell fizetnie majd. 
  • Az évi egy alkalom mellett, egész évben rendelkezésre áll a megrendelhető fizetős házhoz menő lomtalanítási szolgáltatás is.
  • A kontrollált körülmények közötti átvétel tiszta hulladékfrakciókat eredményez, amik újrahasznosíthatók. Ráadásul a veszélyes hulladékától is szabályos módon szabadulhat meg a lakosság.
  • Az új rendszernek köszönhetően a városkép tiszta és rendezett marad a lomtalanítás idejére is, ami egy turisták által látogatott világváros esetében alapvető.
  • Az új rendszerben a lakosság mindennapjait a legkevésbé érinti a lomtalanítás. Nem a ház elé lesz kidobva mindenfajta szemét, hanem egy biztonságos, őrzött helyen konténerekben szelektíven lehet leadni. A lomtalanítás ideje alatt a hulladék elszállítása folyamatos.

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás