Betelt a pohár az óbudai Csúcshegyen élőknél! Évek óta hiába kérnek közművesítést, a DK-s polgármester vezette önkormányzat szerintük csak akadályozza őket. Inkább 180 milliót költenek egy farmprojektre, aminek a lakók szerint semmi értelme sincs.
Az óbudai Csúcshegyen élők a vízkészletük és a megnövekedő autósforgalom miatt aggódnak, bár 1,5 év elteltével még mindig nem tudják, milyen beruházást akar megvalósítani a DK-s Kiss László vezette Óbuda, miközben Csúcshegy égető problémáival egyáltalán nem foglalkozik a korrupciós ügyekről elhíresült városvezetés. A helyben élő ezer család megelégelte a közművek kialakításáért folytatott sikertelen harcot. A kaput az tette be, hogy Kissék úgy akartak változtatni az építési szabályzaton, hogy az a lakosságnak hátrányt okozott volna. A csúcshegyiek úgy látják: egy út áll előttük, ha leválnak Budapestről és a velük nem törődő Óbudáról.
Nincs csatornájuk, nincs gáz és mindössze egy kút biztosítja ezer család számára a napi teljes vízfogyasztást. Évának kiszáradt a saját kertjében fúrt kútja, mert Csúcshegyen alig van víz, a szomszédos erdő is száraz emiatt. A helyzet annyira durva, hogy ha kigyullad egy épület – és ez gyakran előfordul –, a tűzoltók maximum azt tudják megakadályozni, hogy tovább terjedjen a tűz és ne égjen le a környék az erdővel együtt.
A szűk és meredek földutakon nincsenek tűzcsapok és vízvételi lehetőség sem, ilyenkor a lakosság vödörrel oltja a tüzet. A csúcshegyiek, hogy jogaikat érvényesítsék, egyesületbe tömörültek. A lakosság összetartó, egy emberként harcoltak Óbuda önkormányzatával, de azt látták, hogy velük egyáltalán nem foglalkoznak. Sőt számukra hasztalan, esetenként káros elképzeléseiket rájuk erőlteti Kiss László és a most börtönben lévő Czeglédy Gergely alpolgármester. Mindeközben a szomszédos területen gombamód szaporodnak a modern „felhőkarcolók” vagy társasházak a térség szabályozatlansága miatt, persze közművel. De Kissék egyik eszement ötletén is kiakadtak a csúcshegyiek, ugyanis a tervek szerint EU-s pályázati pénzből közösségi farmot akarnak létesíteni az erdőhöz közeli utcában.
A telken láthatóan 1,5 év óta egy kapavágás sem történt, ami azért is érdekes, mert egy év múlva készen kell lennie az EU-s közösségi farmnak. Csak egy kutat fúrtak az egyébként is vízhiányos területen. A lakosság szerint ez könnyen azt jelentheti, hogy annyival kevesebb víz áll majd az ő rendelkezésükre, miután vélhetően Kissék a leendő közösségi farmon termő zöldségeket, gyümölcsöket ebből locsolják majd. Az önkormányzat szerint a helyiek aggodalma alaptalan, de ettől még ők nem nyugodtak meg.
A lakosság a vízkészlete miatt is bizalmatlanul áll a beruházáshoz, ráadásul a csúcshegyiek problémáit semmilyen módon nem orvosolja a farmprojekt. Kértük például az önkormányzatot, hogy ennek keretein belül legalább a geotechnikai besorolást, a rendezési tervet készíttessék el, vagy néhány olyan szabályozásról döntsenek, amely az egész hegyet pozitívan érinti. De ezek végül nem jelentek meg a projektben. Értjük, hogy az önkormányzat akar valamit csinálni, de »miközben ég a ház, ők a konyhát festik«. Ráadásul mezőgazdasági övezetnek számít Csúcshegy, miközben ez itt valójában 100 évvel ezelőtt is épített környezet volt
– sorolta Hámor Endre, a Menedék a Csúcshegy Barátai Egyesület vezetője.
A pohár akkor telt be végleg a csúcshegyieknél, amikor megtudták, hogy Óbuda önkormányzata a helyi építési szabályzatot idén módosítani fogja.
A módosítás eredeti tervezetében az szerepelt, hogy külön besorolást kap a városi farmprojekt, azaz kizárólag az önkormányzati tulajdonban lévő terület. Itt a beépítési lehetőséget jócskán megemelik, miközben a Csúcshegy többi részén 5 százalékról 3 százalékra csökkentik. Joggal akadt ki minden lakó, hiszen van olyan család, amelyik 30 négyzetméteren él, éppen a szigorú szabályok miatt. Ez ellen azonnal felszólaltunk, így kivették a tervezetből a 3 százalékot, de ez nem valódi győzelem számunkra. Hiszen így is nagyon korlátozott minden, senki nem tud semmit jogszerűen építeni, ami normalizálhatná az életformáját. Ugyanakkor egyértelmű üzenet is volt ez számunkra, hogy az önkormányzat célja a lakosság teljes ellehetetlenítése
– mondta Hámor Endre. Hozzátette: „Mivel sem a főváros, sem Óbuda nem akar segíteni bennünket – ami józan ésszel fel nem fogható –, úgy döntöttünk, hogy kezdeményezni fogjuk Csúcshegy leválását Budapestről, önálló területként jobban boldogulnánk. Ez egy hosszú folyamat lesz, de már az első lépéseket megtettük”.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre