Sitten marad Óbuda baloldali alpolgármestere, Czeglédy Gergő, aki a gyanú szerint 100 millió forint kenőpénzt fogadott el hivatali közbenjárásáért. Czeglédyt gyanúsítottként hallgatja ki a hatóság, az ügynek továbbra is 10 gyanúsítottja van.
Óbuda önkormányzata teljes némaságba burkolózott, továbbra sem hívja vissza alpolgármesterét pozíciójából, pedig a hatóság október 20-ig meghosszabbította a korrupciós üggyel gyanúsított Czeglédy Gergely letartóztatását. A minősített hivatali vesztegetés bűntettével gyanúsított baloldali alpolgármestert először 30 napra tartóztatták le egy önkormányzati cégvezetővel együtt, akit bűnsegédként gyanúsítanak.
Óbuda szocialista alpolgármestere –a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) gyanúja szerint– azért, hogy biztosítsa egy reklámcég plakátjainak elhelyezését Óbudán, 100 millió forintnyi kenőpénzt fogadott el. A vesztegetési pénz eltusolására pedig fiktív szerződéseket kötöttek. Egyelőre az ügynek 10 gyanúsítottja van, a Magyar Nemzet szerint az is fontos körülmény, hogy az egyik vallomás szerint Kiss László DK-s polgármester neve is felmerült: egy tanú azt állította, hogy ő is részesült a kenőpénzből. Ha mindez bebizonyosodik, akkor az ellenzéki politikus ellen a KNYF szintén eljárást indít majd. A nyomozó ügyészség több személyt vezető beosztású személy által, az előnyért hivatali helyzetével visszaélve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadása bűntettével gyanúsít, melyet az alpolgármester tettesként, a többi gyanúsított pedig, akik a „strómancégek” ügyvezetői voltak, bűnsegédként követtek el.
A nyomozó ügyészség gyanúja szerint egy férfi – két reklámtevékenységet folytató gazdasági társaság ügyvezetőjeként – cégei felhasználásával több mint 100 millió forintot fizetett az alpolgármesternek, hogy az hivatali helyzetét kihasználva közbenjárjon a reklámberendezések fennmaradásáért, további reklámcélú használatukért, valamint a szükséges engedélyek megadásáért. A reklámtevékenységet folytató cégek ügyvezetője fiktív szerződéseket kötött több, erre a célra létrehozott gazdasági társasággal. A cégek a színlelt szerződésekben írt szolgáltatást a valóságban nem teljesítették, azzal kapcsolatban nem végeztek semmilyen tevékenységet, és az már a szerződések megkötésekor sem állt a felek szándékában.
További érdekesség az ügyben, hogy Czeglédy nemcsak alpolgármester Óbudán, hanem Karácsony Gergely delegáltjaként a BKK felügyelőbizottságának is tagja volt. Kiss László óbudai polgármesterrel ellentétben a korrupciós ügy kirobbanása után a főpolgármester - igaz, csak politikai nyomásra - menesztette Czeglédy Gergelyt posztjáról. Czeglédy egyébként Demszky Gábor főpolgármester helyettesének, Hagyó Miklósnak volt irodavezetője. Mint emlékezetes, Hagyót felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték abban a korrupciós botrányban, ami azért robbant ki, mert társaival 1,49 milliárd forintot elsikkasztottak, az összeget pedig fiktív szerződésekkel szívták ki anno a BKV-ból...
A most őrizetbe vett Czeglédy Gergely alpolgármester tevékenysége egyébként már az önkormányzati választási kampányban gyanút keltett. Szentkirályi Alexandra, a Fidesz–KDNP főpolgármester-jelöltje például arról beszélt, hogy 2019 óta Czeglédy 183 millió forinttal növelte értékpapírvagyonát és öt új ingatlant is beszerzett.
Hónapokkal ezelőtt a hatóság emberei korrupciós bűncselekmények gyanúja miatt tartottak házkutatást az óbudai polgármesteri hivatalban, akkor négy személyt vettek őrizetbe. A Központi Nyomozó Főügyészség akkor megerősítette: egy férfi a kft.-jén keresztül – szolgáltatások nyújtására – fiktív szerződéseket kötött a kerületi önkormányzattal, illetve az egyik gyanúsított társa által kijelölt két gazdasági társasággal. P. Gábor 2020-ig a Vagyongazdálkodási és Városüzemeltetési Iroda vezetője volt az MSZP-s Gajda Péter irányította kispesti önkormányzatnál, ám szerepe jóval túlmutatott ezen. Erre utalt egy korábbi videójában Anonymus, az álarcos alak. Ebből kiderült: P. Gábor intézhette Karácsony Gergely 2021-es előválasztási kampányát, ugyanis egy levelezés szerint a baloldali háttérember egy kft. nevében eljárva kért árajánlatot több mint száz óriásplakátra. Azt írta: finanszírozóként a Párbeszéd Magyarországért Pártot tüntessék fel, ám felhívta a figyelmet arra, hogy a végfelhasználó a főpolgármester alapította mozgalom lesz. Anonymus akkor a 46 milliós engedménnyel zárult számlát is mellékelte a nyomozóhatóságnak.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre