Karácsony Gergely nem tudja megmondani, hogyan fogja túlélni őt a város pénzügyileg - videó
A főpolgármester a csőd szélére kormányozta Budapestet, és ezt egyre többször kénytelen már nyilvánosan is beismerni. A közgyűlésen is csak hebegni-habogni tudott...
Nem tudom megmondani, hogy 2023-at hogyan fogja túlélni a város. Nem tudom megmondani
– mondta Karácsony Gergely a legutóbbi Fővárosi Közgyűlésen, amikor elfogadta a baloldali többségű testület Budapest megszorítócsomagját. A főpolgármester a csődközeli helyzetért – mint mindenért – a kormányt okolja, miközben több pénzből gazdálkodhat, mint bármely elődje: például a város iparűzési adóból befolyt bevétele évről évre jelentősen – összesen több mint 100 milliárddal – nőtt, emellett 3 éve Tarlós Istvántól 214 milliárdot örököltek, amelyből 180 milliárd szabad felhasználású összeg volt. Nem csoda, hogy Budapest előző főpolgármestere vészharangokat kongat, hiszen aggódik Budapest sorsáért... A csőd a város üzemeltetéséhez látványosan nem értő Karácsony Gergely kudarca, amelyre a kormánypárti képviselők is emlékeztették a közgyűlésen.
De hová lett a pénz? Nézzük a kudarclistát!
Fotó: Bánkúti Sándor / Metropol
Karácsony 2019 októberében nyerte meg a választást, 2020 januárjában már csődöt kiáltott, pedig Tarlós 214 milliárdot hagyott a kasszában, és minimális havi törlesztésű hitelt. 14 hónapnyi regnálás alatt felélték a korábbi városvezetéstől örökölt 214 milliárd több, mint felét: 134 milliárdot. 2021-ben szintén csőd közeli helyzetre hívta fel a figyelmet, de az szintén elmaradt. 2022 sem maradt ki a sorból, akkor már a BKV-járatok leállítását is belengette...
Finoman szólva is furán működött a DK-s többségű közgyűlés
Eközben a baloldali mantrát skandálta három éven át: miszerint a fővárost kivérezteti a kormány, emiatt táncol pengeélen a Városháza. Ennek viszont a fele sem igaz, hiszen volt ott pénz, csak nem arra, amire kellett volna, és nem úgy, ahogyan Karácsony és a DK-s többségű testület csinálta. Érdekesség, hogy ez a testület úgy fogadott el előterjesztéseket programokra és beruházásokra egyaránt, hogy nem volt mögötte fedezet, és a döntéseket megelőzően nem egyeztettek a kormánnyal. Utóbbi az esetek döntő többségében a Facebookról, vagy innen-onnan a sajtóból tudta meg, hogy Karácsonyék rögtön vádként fogalmazzák meg, mit is akarnak tőlük.
Ilyen volt például az „adjon pénzt a trolik beszerzésére a kormány”, amelyről ők már döntöttek. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter az újságírói kérdésből hallott elsőként a felvetésről, amelyhez csak annyit fűzött, hogy ez alapvetően nem feladata a kormánynak, de ha kérése van a főpolgármesternek, előbb keresse meg őket vele, azután vádaskodjanak.
5 milliárd forinttal többe került a Lánchíd felújítása, mint az eredeti tervek, és 400 milliós többletköltséggel zárult a Blaha Lujza tér felújítása is, kisebb műszaki tartalommal Fotó: Havran Zoltán
Rossz döntések és a felelőtlen gazdálkodás a kudarc oka
A felelőtlen gazdálkodást jól szemlélteti néhány példa:
A félbemaradt Biodóm: Karácsonyék annak ellenére, hogy Tarlóstól kifejezetten erre a projektre 13 milliárdot örököltek, rögtön a kormányhoz fordult azzal, hogy nincs pénzük az épület befejezéshez, és a hiányzó teljes összeget, amely akkor 20 milliárd volt, fizesse ki a kormány. A kormány akkor 6 milliárdot még felajánlott, de Karácsonyék a maradék 2 vagy (a felajánlás nélkül) 7 milliárdot sem akarták hozzátenni 2020-ban. Tavaly viszont előálltak azzal, hogy nincs pénzük fizetni a fűtést és az őriztetést, ezért a – szerintük – nem fővárosi projektet fizesse a kormány. Karácsonynak csak annyit kellett volna tennie, hogy folytatja PersányiMiklós korábbi állatkertigazgató ötletének finanszírozását a kormány felajánlásából és a Tarlós-féle pántlikázott pénzből. De ez nem történt meg, így mostanra a befejezés költsége már 46 milliárdra nőtt. Emiatt nincs a budapestieknek Biodómja, ami egyébként 2021-ben megnyithatta volna kapuját.
A Lánchíd: a híd felújítását újraterveztette Karácsony, így később és kevesebb műszaki tartalommal valósult meg a felújítás. Ráadásul Karácsonyék kitalálták az „okosságot”: autómentes hidat képzelnek el. Mindeközben a főpolgármester a kormányra mutogat, hogy az a felújítás befejezéshez szükséges 6 milliárdot visszatartja, így a Városházának kell „ezt is” fizetnie. Az igazság viszont az, hogy a kormány és a főváros közötti, Karácsonyék által is aláírt szerződés szerint akkor utal a kormány, ha eredeti – azaz autósforgalommal együtt – állapotokat állítják vissza Karácsonyék. Jelenleg pedig ez szimpla szerződésszegésnek minősül. Ennél a projektnél is rögtön ugorhat 6 milliárd a budapestiek zsebéből.
Blaha Lujza tér: Karácsony ezt is, mint minden más Tarlóstól megörökölt és kormány által támogatott beruházást, újraterveztetett. A megvalósítás emiatt 1,5 évet csúszott, a beruházás pedig jól megdrágult, ahogy más projektek esetében is. Az eredmény: drágább beruházás kevesebb műszaki tartalommal, állandóan cserére szoruló elbaltázott burkolattal... Jelentős bevételtől esett el a főváros Karácsony rossz döntése okán: a BKV reklámtendere miatt több mint hárommilliárd forint reklámbevétel-kiesés érte Budapestet.
A Fővárosi Közgyűlésen a kormánypárti képviselők nem is hagyták szó nélkül, hogy a főpolgármester csőd szélére vezette Budapestet.
Videónkat itt nézheti meg:
Karácsony kudarcai a budapestiek életszínvonalát rombolták
Míg Karácsonyék eltapsolták a megörökölt pénzt, eközben folyamatos a főváros vagyonának kiárusítása, a kerületek pedig sorra veszik át a fővárosi feladatokat saját költségükre. Szemeteseket raknak ki, mert a főváros leszereltetett 3000 kukát. A kerületek saját pénzből átveszik sorban a főváros által üzemeltetett parkokat, közterületeket, hogy ne legyenek áldatlan állapotok, és sok helyen maguk takarítanak a főváros helyett. Ugyanakkor Budapest úszik a szemétben és a budapestiek pedig állnak a dugókban, vagy éppen fizetnek a házuk előtt lévő parkolásért...
Kaptunk is Karácsony Gergelytől – bár ne kaptunk volna...
Azt is összegyűjtöttük, mit hozott Karácsony Gergely Budapest életébe. A kérdésünk az a kedves olvasóhoz: a körútra fölfestett sárga csíkokon kívül tud-e mondani érdemi, eredeti karácsony Gergely-féle intézkedést – olyat, amit nem Tarlós kezdett el?
Íme egy lista Karácsony Gergely „fejlesztéseiből” Budapesten – és ezeknek jellemzően semmi közük nincs a koronavírushoz vagy a drágább benzinhez, szimplán elbaltázott intézkedésekről van szó.
Állandósultak a dugók és a közlekedési káosz az átgondolatlan lezárások eredményeként.
Elöntötte Budapestet a szemét a 3000 köztéri kuka leszerelése miatt.
Köztereken élő agresszív hajléktalanok és drogosok zaklatják a budapestieket.
A hajléktalanok bérlakásokba költöztetése miatt háborognak az egyébként erről meg nem kérdezett lakók.
46 BKK-jegyautomatát szereltettek le és megszűnt számos jegyárusító pont.
A városüzemeltetési cégek az összevonásuk ellenére (vagy épp amiatt) képtelenek úrrá lenni a problémáikon (lásd szemétválság).
„Sikerült” megfúrni 3 városligeti kulturális központ megépítését – így a kormányzati Budapest Liget Projektnek keresztbe téve lassítja a város fejlesztését a főpolgármester.
A „méhlegelőnek” kinevezett, kaszálatlan területeken zavartalanul tenyészik a több száz ezer allergiás budapesti életét megkeserítő parlagfű.
5 milliós jutalmat kapott több fővárosi cégvezető.
Eközben 14 feljelentés alapján folyik nyomozás a Városháza és több fővárosi ingatlan eladása, illetve a vállalkozók között visszaosztott korrupciós pénzek gyanúja miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.