A magyar nyugdíjas, Füle Sándor egy saját készítésű, rozsdás csúzlival nyert Európa bajnoki címet csapatban, mely egészen a kínai világbajnokságig repítette. Ám a világversenyen még az első sorozat kilövése előtt drámai dolog történt.
Emlékszel még a 2024-es párizsi olimpia leglazább sportolójára? A 62 éves nyugalmazott gödöllői mérnök, Füle Sándor épp olyan laza céllövő, mint a török Yusuf Dikeç, csak magyar és csúzlival lő. Sándor még a pandémia alatt akasztotta szögre bringás ruháit és egy nyugalmasabb sportot keresett magának, miután átesett egy súlyos koronavírus-fertőzésen. A hobbinak induló csúzlisport azonban olyannyira bejött neki, hogy élete első nemzetközi versenyén a saját maga által készített, rozsdás csúzlijával két aranyat is lőtt hazánknak, mellyel kvalifikálta magát a shanghai világbajnokságra, ahol a tündérmese pillanatok alatt drámai fordulatot vett.
Miután Sándor megnyerte az Európa-bajnokságot, első dolga volt, hogy találjon egy jótevőt, aki támogatja abban a törekvésében, hogy magyar színekben lőhessen a rangos világversenyen.
Készítettem egy videót, melyben szponzort keresek és csodával határos módon jelentkezett is valaki, aki minden költségemet kifizette
– kezd bele nem mindennapi történetébe Sándor, aki azzal az egy céllal érkezett ki az október 19-20-a között megrendezett világbajnokságra, hogy a kínaiak által uralt sportág viadalán legalább a legjobb 100 közé bekerül. Sándor álma egy szempillantás alatt szertefoszlott.
Két kategóriában lehetett indulni (klasszikus és precíziós), és én a klasszikus csúzlival való céllövésre jelentkeztem. Épp vártam a sorom az első sorozat lövése előtt a rozsdás kis csúzlimmal, amikor a bíró a csúzlim ellenőrzésekor csóválni kezdte a fejét és azt mondta: ezzel a csúzlival nem lőhet, mert a klasszikus csúzli fából van, ez pedig vasból
– emlékszik vissza a drámai percekre Sándor, aki hiába próbálta meg elmagyarázni a bírónak, hogy a nemzetközi szabálykönyv egyértelműen kimondja, hogy vas sporteszközzel is indulhat a klasszikus szakágban, ugyanis a bíró csak a kínai szabálykönyvet ismerte, mely szerint valóban fából kellene lennie a csúzlinak, és ráadásul a bíró csak kínaiul beszélt.
A mellettem ülő sporttárs azonnal felajánlotta a tartalék csúzliját, de mivel ezt az eszközt magamra kellett volna igazítani, esélyem sem volt vele
– folytatja a visszaemlékezést Sándor, akinek nem volt több ideje a gondolkodásra: megszólalt a kürt, ami azt jelezte, hogy Sándor következik, akinek ez az egyetlen egy esélye volt, így fogta az idegen csúzlit és kilőtte a sorozatot. Természetesen ahogyan azt Sándor is várta, a lövések nem sikerültek jól, így a nagy tervekkel érkező gödöllői nyugdíjas már a selejtezőben kiesett. Természetesen ezt az igazságtalanságot Sándor nem tudta elviselni, így panaszt tett a versenyigazgatóságon, ahol bár elismerték az igazát, nem másították meg a bírói döntést.
Később a verseny fő szponzora odajött hozzám és elnézést kért, majd nekem ajándékozott egy kézzel faragott rózsafa csúzlit
– meséli büszkén Sándor, aki borzasztóan elkeseredett, ám úgy döntött, egy élete, egy halála, benevez a precíziós kategória bajnokságára is, hiszen nincs veszíteni valója.
Küzdöttem, mint egy oroszlán, hiszen ezzel a rozsdás kis csúzlival volt némi hátrányom a többiekkel szemben, de így is egészen a középdöntőig meneteltem
– meséli Sándor, aki bár nem jutott be a legjobb 100 közé, elképesztően büszke eredményére, hiszen körülbelül 200 versenyzőt utasított maga mögé, ami nem kis dolog. A csapatban Európa bajnok céllövőnk elképesztően hálás azért, hogy kijuthatott Shanghaiba, ahol egy ilyen rangos versenyen képviselhette hazánkat, hiszen ezeket az élményeket már soha senki nem veheti el tőle. Sándor szeretné népszerűsíteni a csúzlisportot, így saját csatornáján a csúzli sportlövész világ híreit és ismeretterjesztő videókat is igyekszik megosztani.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre