Mesébe illő a gödöllői nyugdíjas, Füle Sándor története, aki élete első nemzetközi versenyéről, az Európa-bajnokságról két aranyéremmel tért haza, ráadásul egy saját készítésű csúzlival győzte le az ellenfeleit a franciaországi kontinensviadalon.
Csodát tett a 62 éves nyugalmazott gödöllői mérnők, akit kicsit le is néztek a versenytársai, ám gyorsan kivívta a tiszteletüket a teljesítményével. Filmbe illő történet Füle Sándoré, akinek a sport mindig is meghatározta az életét, ám a koronavírus fertőzése után már kénytelen volt a kerékpározást másra cseréli, de akkor még ő sem gondolta, hogy az új hobbija egészen az Európa-bajnoki címig vezeti.
Sajnos a tüdőkapacitásom 30%-át elvesztettem egy Covid-fertőzés után, de imádok sportolni, mozogni, így olyan sportágat kerestem, amit 60 felett is el lehet kezdeni. Lövészetben és íjászatban gondolkodtam, majd a google feldobta a csúzlizást, azaz a slingshot-ot.
- kezdte el mesélni a meseszerű sztoriját Sándor, aki ezután YouTube videókból kezdte a csúzlizást megismerni, kitanulni, amolyan autodidakta módon, majd talált hozzá társakat Magyarországon.
„Nagyon tetszett ez a sport és kiderült, hogy jóval többen művelik itthon, mint az gondoltam, ám ezek közül maximum 10-15-en vannak olyanok, akik versenysportként és nem csak egy hobbiként tekintenek rá. Velük kezdtem közös edzésekbe, gyakorlásokba, majd versenyeket is szerveztünk.” - fejtette ki az Európa-bajnok, aki azt is elmondta, hogy a legjobb csúzlisok az olaszok és a spanyolok, és utóbbiaknál ez olyan népszerű, hogy még a televízió is közvetíti a versenyeket.
Ez egy teljesen amatőr sportág, azaz önköltséges, de én mindenképpen ott akartam lenni az Európa-bajnokságon Brignoles-ban, Franciaországban. Az anyagi vonzata miatt sajnos az egyetlen magyar voltam, de úgy voltam vele, hogy akkor legalább megmutatom, hogy mire is vagyunk képesek a csúzlival.
- fogalmazott Sándor, aki arról is beszélt, hogy amíg a legtöbb nemzet (11 ország 96 versenyzője) szebbnél szebb egyenruhákban, tökéletes frizurával és drága csúzlikkal jelent meg, addig ő egy pólóban, egy farmerban, aminek a farzsebében volt a saját készítésű csúzlija. Emellett azzal is felhívta magára a figyelmet, hogy egyedüliként csapatban versenyzett, ráadásul azon belül is két kategóriában.
„A csúzli alapját, egy rozsdás vasdarabot egy vastelepen találtam, aztán magam hajlítottam meg és formáltam belőle verseny eszközt. Kívülről nem látszik, de ez technikailag egy precíz, megbízható eszköz. Nem mellesleg ezért is tetszett meg ez a sport, mert jóval több múlik a versenyzőn, mint a csúzliján.” - mondta a kontinens-bajnok, aki elárulta, hogy felszerelése és öltözéke miatt látta, érezte, hogy megmosolyogják, ám a sportág egyéni legjobbja, a spanyol Oscar jelezte a somolygóknak, hogy ez az ember hibátlan lőtt az első körben.
Miután megnyertem a két aranyérmet a csapatversenyben sokan rólam beszéltek, hogy nézd már, az a farmeros lett az első, olyan voltam, mint a török lövő az olimpián. Többen is odajöttek hozzám és közös képet akartak. Remélem legközelebb több magyar versenyző is ott lehet az EB-n, mert szerintem nálam jobbak is vannak.
- zárta Füle Sándor
Csúzli
A Nemzetközi Csúzli Szövetség WSA szabályai szerint kell a csúzli versenyeken egy 10 cm nagyságú lőlapot eltalálni különböző (10-15 méter) távolságokról. Női és férfi versenyek is vannak, illetve 18 év alatt és feletti korosztályokban mérkőznek a csúzlisok.
.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre