Káosszal kezdi Budapest és a közgyűlés az új korszakot: szemrevételezéssel mérik fel a hajléktalanhelyzetet...
A főpolgármesternek fogalma sincs, mennyi hajléktalan él Budapest közterületein – derült ki a Főváros Közgyűlés első ülésén. Startol az „új” Budapest: a főpolgármester jogkörének csökkentéséről, és a hajléktalanhelyzet „szemrevételezéssel” való felméréséről is döntöttek...
Budapest elkezdte az „új” korszakot az önkormányzati választások után. Karácsony Gergelynek nincs többsége a Közgyűlésben, és ez látszik is: még nagyobb a káosz, még inkább látványos, hogy nincs vezetése Magyarország fővárosának...
– Komédia nem, de hogy dráma lesz-e, az rajtunk múlik – kezdte Karácsony Gergelya közgyűlésen. Ehhez képest a baloldal órákkal később megszavazta a főpolgármester módosítóját, amely a hajléktalanhelyzet önkéntesekkel való felmérése előtt nyitja meg a kaput. A gond csak az, hogy 120 önkéntes végzi majd ezt, szemrevételezéssel...
Demonstrációval indult a közgyűlés alakuló ülése, de amíg bizottságokról döntöttek, a főpolgármester-helyettesről nem. Szó volt a főpolgármester jogköreinek visszavágásáról és a képviselők jogköreinek szélesítéséről, és a többi között megszavaztak egy, a főpolgármester által módosított fideszes javaslatot, amely a hajléktalanhelyzet javításáról szólt.
Mint korábban kiderült, Karácsonyéknak fogalma sem volt, hány ember él Budapesten hajléktalanságban. A fedél nélküliek ügyét megoldani kívánó fideszes előterjesztés kapcsán Szentkirályi Alexandra éppen ezt kérte számon Karácsony Gergelyen. Mint fogalmazott:
„Hogy lehet az, tisztelt főpolgármester úr, hogy még csak diagnózist sem tudnak adni a budapesti hajléktalanhelyzetről?”
Szerinte az ellátórendszert is fejleszteni kell, hogy valódi kiutat nyújthassanak a fedél nélküliek számára.
A főpolgármester módosítót nyújtott be, egy felmérést javasolt, 120 önkéntes bevonásával, a feladatuk pedig a szemrevételezés lenne. Elnézést, de ennél mélyrehatóbb intézkedésre van szükség
– jegyezte meg Szentkirályi Alexandra.
Karácsony szerint a közterületi hajléktalanok száma folyamatosan növekszik, ezért nehéz meghatározni az aktuális létszámot, és ezért volna szükség a szemrevételezésre. Kiss Ambrus, a hivatal új főigazgatója azonnal kisegítette a főpolgármestert, és kiegészítette, hogy a hajléktalanellátó intézményekben tudható a szám, ahol több mint 5 ezer ellátottat tartanak számon. Állítólag tegnap már elindult a fent említett „szemrevételezős” felmérés. Végül a baloldal megszavazta Karácsony módosítóját, illetve a Fidesz–KDNP előterjesztését, ennek értelmében szemrevételezéssel mérik fel önkéntesek a hajléktalanhelyzetet Budapesten.
Karácsony egyszemélyes döntési szokása nem út...
„Szűnjön meg az egyszemélyes döntéshozatal, Karácsony Gergely szinte minden jogkört magához vont az elmúlt években. Az nagyon nincs rendben, hogy a főpolgármester a legfontosabb kérdésekben a közgyűlés megkerülésével dönthet. A túlhatalom ellensúlyozására vissza kell adni a választott képviselők korábbi jogait!” – emelte fel a szavát Szentkirályi Alexandra a Fővárosi Közgyűlés alakuló ülésén.
Szentkirályi szóvátette, hogy a Fidesz–KDNP frakciójával, illetve annak vezetőjével Karácsony Gergely csak két napja ült le tárgyalni, a közgyűlés előtti egyeztetéssorozat végén. Ugyanakkor a nyár folyamán a főpolgármester a DK-val és a Tisza Párt vezetőjével többször is egyeztetett. Hangsúlyozta, hogy a pozíciókért és hatalomért folytatott marakodásban a kormányközeli frakció nem vesz részt, ők a budapestiekért kívánnak dolgozni, ügyek mentén, és ezt várják a többi képviselőtől is. Ezért javasolta Szentkirályi a főpolgármester jogköreinek korlátozását és a képviselők jogainak visszaadását. Úgy véli, a működés racionalizálása miatt elég lenne összesen két bizottságot fenntartani, Karácsony Gergely azonban négyről beszélt. Végül csupán egyet szüntettek meg. Az is eldőlt, hogy csak egy tanácsnok lesz.
Budapest: továbbra sincs főpolgármester-helyettes
Az látszik, hogy Karácsony Gergely kivárásra játszik, helyettest továbbra sem jelöl. Ezzel kapcsolatban az ülésen azt mondta, hogy még a következő közgyűlésen is jelölhetne, nincs semmiről lekésve a közgyűlés. Ha a testület nem tud dönteni a helyettes személyéről, a kormányhivatal jelöl majd erre a posztra egy embert. Ennek az ügymenete azonban akár fél évig is eltarthat.
Demonstráció a Római-parti gát ügyében
A közgyűlés kezdetekor az Egyesület a Római Partért tagjai molinókkal hívták fel a figyelmet arra, hogy közgyűlés foglalkozzon a Rómain építendő árvízi gát ügyével. Karácsony Gergely ugyanis ebben is egy személyben döntött korábban, az új nyomvonalat a Királyok útja–Nánási út mentén jelölte meg, az árvízi gát megépülése azonban 2 ezer embert és 70 hektáron lévő, összesen 400 milliárd forint értékű ingatlant szolgáltatna ki a mindenkori árvizeknek. A helyi lakókat tömörítő civil szervezet emlékeztetett arra, hogy Karácsonyék erre úgy reagáltak, hogy biztosítanak majd nekik létrát, amin átmászhatnak a gáton, ha majd árad a Duna...
Fideszes módosítással fogadták el Iványi intézményeinek átvételét
A képviselők hosszan vitáztak arról az előterjesztésről, ami lényegében arról szól, hogy ha kell, akkor vegye át a főváros az Iványi Gábor-féle Oltalom Karitatív Egyesület hajléktalanellátó intézményeit. A javaslatot eredetileg Karácsony Gergely adta be, de a Fidesz és a Tisza is módosítókat nyújtott be hozzá. Az összetett szavazáson a Tisza módosítását leszavazták. Vitézy javaslatára a Fidesz módosítójáról tételesen szavaztak, ennek eredménye, hogy megszavazták azt a pontot, amely arról szól, hogy vegyék át a hajléktalanellátást.