
Fellélegezhetnek a héten a pollenallergiások – ekkor durvulhat be újra a helyzet
Az esős időjárás megtette hatását.
Lélegzetelállító látványban lehet részünk augusztusban.
Távcsöves bemutatókkal, csillagászati előadásokkal, hullócsillaglesekkel és Nap-megfigyelésekkel is várják országszerte az amatőr és profi csillagászok az érdeklődőket augusztus 9. és 17. között az Egy Hét a Csillagok Alatt elnevezésű program keretében.

Tavaly 80 helyszínen, mintegy 150 eseménnyel készültek a helyi amatőr csillagászok és a nagy csillagvizsgáló helyszínek, hogy minél többen élhessék át a csillagos égbolt megfigyelésének élményét augusztusban, a Perseidák meteorraj érkezéséhez kapcsolódva – idézi fel a a Svábhegyi Csillagvizsgáló MTI-hez eljuttatott közleményben.
Mint írják, augusztus közepe különösen jó alkalom a csillagos égbolt megfigyelésére, hiszen nemcsak a Szaturnusz és a Hold, de a Perseidák hullócsillagzápora is színesíti majd az éjszakai eget.
Az idei Egy Hét a Csillagok Alatt (EHCSA) kiemelt üzenete, hogy a csillagászat nem pusztán az éjszakai égbolt alatt létezik. A programsorozat idejére, augusztus 11. vasárnapra esik ugyanis az 1999-es magyarországi napfogyatkozás 25. évfordulója is. Ebből az alkalomból az országos kampány szervezői a Svábhegyi Csillagvizsgálóval összefogásban felhívást tesznek közzé, hogy az EHCSA keretében minél több helyen szerveződjön nyilvános naptávcsöves bemutató is.
Az utóbbi időben a Nap, közeledve 11 éves ciklusának maximumához rengeteg olyan észlelési csemegét kínál, amilyenek a sarki fény jelenségek, valamint a közelmúltban látható napfoltok voltak. A Nap nem tanulmányozható hagyományos csillagászati eszközökkel, a közvetlen távcsöves megfigyelése pedig szigorúan tilos, az optikai elemek által felerősített fénye ugyanis rövid idő alatt komoly károkat okozhat a látásban. A megfelelő biztonsági intézkedésekkel, amilyen például a napfólia vagy a Herschel-prizma, nemcsak biztonságossá válik az észlelés, de a teleszkópok nagyítása révén megpillanthatók lesznek a csillag felszínén úszó napfoltok is. A speciális kialakítású H-alfa szűrős távcsövekkel ezenfelül láthatók a Nap felszínén történő kitörések is, azok a robbanások, amelyek a földi légkörben aurora borealist, vagyis sarki fény jelenségét okozzák.
A szervezők várják mindazon amatőr vagy kutatócsillagászok, bemutató csillagvizsgálók és asztrofotósok jelentkezését, akik csatlakoznának a közösségi kampányhoz és augusztus 9. és 17. között távcsöves bemutató, hullócsillagles vagy egyéb csillagászati program révén osztanák meg az észlelési élményt az érdeklődőkkel.
Az Egy Hét a Csillagok Alatt eseménysorozat helyi programszervezői számára augusztus 5-én szakmai workshopot rendeznek, amelynek a Svábhegyi Csillagvizsgáló ad otthont. Ennek keretében sor kerül a csillagvizsgáló bejárására, szakmai tapasztalatcserére, valamint a Nap-észlelések módszereinek gyakorlatára is. A workshop a csillagászati ismeretterjesztés korszerű módszereinek és az EHCSA jövőjének megvitatásával zárul. A naptávcsöves bemutatót tartó programszervezőket a Svábhegyi Csillagvizsgáló és a Szegedi Csillagvizsgáló a Nap biztonságos megfigyelésére alkalmas szűrőkkel támogatja.

Az esős időjárás megtette hatását.

Tíz napja van megválasztott miniszterelnök és egy hete új kormány Magyarországon.

Egy férfi azt hitte, hogy egy nyári esküvőn megfázott.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélrePortfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.