Tarlós István két főpolgármesteri ciklusa alatt többet fejlődött Budapest, mint Demszky Gábor és Karácsony Gergely "regnálása" alatt összesen.
Milyen is az a Tarlós-jelenség? Logikus, tényszerű gondolkodás, racionális megközelítése a kérdéseknek. Világos beszéd és sajátos, pikírt, igazi budapesti humor! Miközben szerénysége miatt főpolgármesterként is úgy viselkedett, mint egy átlagos budapesti. Magáról visszafogottan úgy nyilatkozott:
Félig humán, félig reál beállítottságú ember, olyan, mint egy tízpróbás sportoló, aki minden téren az átlagnál jobb teljesítményre képes, de egyikben sem kimagasló.
Tarlós István 1945 óta az első és eddig egyetlen konzervatív főpolgármestere volt Budapestnek, két cikluson át vezette a várost. Munkássága alatt számos ikonikus fejlesztés valósult meg, miközben felszámolta a balliberális elődjétől, Demszky Gábortól örökölt adósságot is.
A korábbi főpolgármester határozott és gyakorlati szemléletmódját vélhetően mérnöki múltjának köszönheti. Ebből az időszakból a közműépítésekben végzett munkája a legkedvesebb számára.
Nem készült politikusnak, de, mint mondta,
„azt hiszem, a lelkem mélyén mindig vonzódtam hozzá. Csak éppen az 1990 előtti politikai rendszer és én teljes egyetértésben nem tartottunk igényt egymásra. 1990 nyarán dr. Lévay Béla professzor úr találta ki, hogy én legyek az óbudai polgármesterjelölt.
Nem sejtettem akkor, hogy hosszabbra nyúlik majd ez a pálya, azelőtt a polgármester szót csak a mesekönyvből ismertem
– nyilatkozta korábban erről az időszakról Tarlós.
Tarlós István 16 évig vezette polgármesterként Óbudát, szerették a kerületek. Miután itt gyerekeskedett, és fiatalként a két kezével lapátolta az átmeneti jelleggel épült nyúlgátat, sok személyes emlék fűzi ide. Olyannyira, hogy később főpolgármesterként eltökélte, hogy megépíti a parthoz közeli végleges gátat, amelyhez pénzt is szerzett. A politikai ellenszél viszont túl erős volt, a baloldal szította a tüzet a lakosság körében is. Így 2019 után Karácsonyékra maradt annak építése – azóta is várjuk...
Otthagytunk Karácsony Gergelyéknek összesen 214 milliárdot, és erre a terveket. A mobilvédműre hat, a parti nyomvonalat támogató szakvéleménnyel együtt. Érthetetlen, hogy közel négy éve gyakorlati értelemben semmi nem történt a Római-parton. Tehát az, hogy ott időnként beszélgetnek (Karácsonyék), az nem teljesítmény
–mondta a Metropolnak a korábbi főpolgármester. Az Óbudához fűződő politikai időszakáról így nyilatkozott: „Két dolog ad nekem önbizalmat e tekintetben - túl a négyszeri óbudai megválasztásomon. Az egyik, hogy 1994 és 2006 között formális kisebbségből vezettem Óbudát, és olyan zavartalanul, hogy ezt a tényt a kívülállók észre sem vették. A másik, hogy már 2006-ban – akkor még kerületi polgármester létemre – némi meglepetésre másfél százalékpontnyi közelségbe kerültem az addig legyőzhetetlennek kikiáltott és elbizakodott Demszky Gáborhoz, 2010-ben pedig közvetlen választáson – nem kis különbséggel Horváth Csaba ellenében– megválasztottak Budapest főpolgármesterének” –vélekedett erről Tarlós.
A Főpolgármesteri Hivatalban lévő irodája nélkülözött minden urizálást és "fellengzést", kifejezetten egyszerű volt. Hatalmas íróasztala mögött tömött könyvespolcok voltak, a rajtuk lévő alkotások többnyire saját tulajdonai voltak. A főpolgármester kedvenc szakkönyvei közé tartozott Cholnoky Tibor Mechanika könyve, de büszkesége volt egy 1906-ból származó gótbetűs kötet is. Persze sok ideje nem maradt olvasásra, szinte napi szinten ő érkezett leghamarabb a hivatalba és ő is „zárt” akár este 22 órakor, ha megkívánták feladatai. Mert félbe nem hagyott soha semmit. Nem bújta a Facebook-ot –mint utóda–, ő valóban a munkával foglalkozott. Hetente tartott a sajtó számára tájékoztatót, még a másik oldalon álló újságírók is imádták sajátságos stílusú válaszai miatt, mert senkit nem engedett el anélkül. Nem bánta, hogy minden percét a városra fordítja, ugyanakkor nagyon hálás volt családjának és megértő feleségének, hogy nem vetik ezt a szemére és támogatják mindenben. Szerette Budapestet, még az irodáját is. Többször megjegyezte a szemben lévő Főposta épületéről, hogy mennyire csodálkozott volna a korábban ott dolgozó postaigazgató, főellenőr nagyapja, ha tudta volna, hogy unokája egykor a szemben lévő ablak mögött fogja irányítani az akkor már kétmilliós várost...
A korábbi főpolgármester nevéhez számtalan fejlesztés kapcsolódik két mozgalmas ciklusa alatt. A felsorolásból látszik, hogy valóban Budapesttel foglalkozott és nem személyes karrierjével. Kijelenthető, hogy a II. világháborút és a rendszerváltozást követően ő Budapest legeredményesebb főpolgármestere. A szemlében nem soroltuk fel, hogy rendbe tette a Demszky Gábor főpolgármester idején lepattant várost és a balliberális vezetéstől örökölt adósságállományt is felszámolta. Összegezve ugyanis Tarlós súlyos városi adósságot és BKV-adósságot örökölt. Lepusztult közösségi járműállomány, alig hihető Alstom szerződés és Siemens szerződés, CET szerződés, elképesztő privatizációs szerződések és botrányos külső megbízási szerződések tucatjainak rendbetétele várta, a totálisan elmaradt csatornázási kötelezettségekről, a majdnem teljesen kezeletlen hajléktalanproblémáról, és a brutális pénzhiányról, illetve az ezret meghaladó lezáratlan perről már nem is beszélve. Mindemellett, maradt energiája a város folyamatos fejlesztésére is:
Főpolgármestersége idején készült el, ill. újult meg a fővárosban kormányzati projektként:
• a Kossuth Lajos tér
• a Ludovika Campus
• az Erkel Színház
• a Zeneakadémia
• az Ybl Bazár
• a Szépművészeti Múzeum, benne a Román Csarnok
• a Budai Vigadó
• a Mátyás-templom
• a Gül baba türbéje
• a Puskás Ferenc Stadion
Tarlós István megszüntette Budapest adósságát, és rendezetten, 214 milliárd forint tartalékkal adta át Karácsony Gergelynek - és most elkeseredve hallja, hogy szeretett városa a csőd szélén áll utódja felelőtlen gazdálkodása miatt, és jó "balos szokás" szerint megszorításokat hajtanak éppen végre...
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre