Hegymászás, Himalája, nyolcezres csúcs – e három fogalom varázsütésre változtatta meg az akkor alig húszéves lány életét. Nedeczky Júlia abban a pillanatban megtalálta a saját útját, és érezte, ez a szerelem egy életre szól.
19 éves korában, látszólag előzmények nélkül, mégis egy életre köteleződött el a hegymászás iránt a ma pszichológusként dolgozó Nedeczky Júlia. Egy véletlen beszélgetésnek köszönhetően ismerte fel: erre született.
„Egy kiránduláson találkoztam egy hivatásos hegymászóval.
Ő volt az, akin keresztül felismertem, hogy léteznek magyar hegymászók, és ez az út számomra is nyitott. Akkor tudatosult bennem, hogy hegymászó lelkületem van. A tudatos korszakomat megelőzte egy tudattalan, ami óvodáskoromtól tartott.
Állandóan fára másztam, a mászókákon erőgyakorlatokat folytattam és mindig elvarázsoltak a hegyekről szóló filmek. A szüleim támogattak, tudomásul vették, hogy ezt szeretem. Látták, hogy ügyes vagyok, jó az egyensúlyérzékem és az átlagnál erősebb vagyok. A testnevelésórákon azon kevesek közé tartoztam, akik tudtak kötelet mászni” – kezdte Júlia a Hot! magazinnak.
Júlia szülei büszkék voltak a lányukra, és nem erősítették azt a sztereotípiát, hogy egy lánynak törékenynek és nőiesnek kell lennie.
„Ezek után a nőiességemet kamaszkoromban kellett kidolgoznom. Ráadásul, mivel a családunkban nem volt hagyománya a sportnak, amikor felismertem a hegymászó identitásomat, el kellett kezdenem edzeni, fejleszteni az állóképességemet, komolyan készülni, szinte a nulláról” – emlékezett Júlia, majd folytatta:
A hegymászás ugyanis nagyon komoly felkészültséget igényel minden téren. Voltak kudarcaim, amik elbizonytalanítottak, hogy vajon valósággá válhat-e az álmom. Mindez segített, hogy felismerjem, miben kell fejlődnöm, hogy eredményesebb legyek. Kezdettől fogva az a vágy hajtott, hogy a Himalájában nyolcezres csúcsot másszak természetes módon, saját erőből, mesterséges oxigén használata nélkül.
„Ezt tíz évvel később, 2003-ban sikerült elérnem. Magyar nőként elsőként állhattam egy nyolcezres hegycsúcs tetején, 8035 méteren a Karakorum-hegységben. A hegymászó társam, Erőss Zsolt volt.”
Júlia több magashegyi, nyolcezres csúcs megmászására irányuló expedíción vett részt: „nyolcezer méter fölött azóta nem voltam, de visszavágyom. Annyira különleges, érintetlen világ, annak minden csodájával és nehézségével! Nyolc évig dolgoztam túra- és hegyivezetőként, de iszonyúan elfáradtam benne. Hihetetlenül nagy felelősséggel járó munka, ami fizikailag és szellemileg is komoly kihívás. Pszichológusként más kihívásokkal szembesülök, amelyben kiteljesedhet a segítő énem.”
Júlia művészi fogékonysága a zenében teljesedik ki, amit kislánykorától tanult:
„A klarinétot választottam, mint engem leginkább kifejező hangszert. A dzsesszkonzervatóriumot szaxofon szakon végeztem, több formációban is játszom.”
Júlia mászótársa a magyar hegymászás 11 éve elhunyt legendás alakja volt:
„Erőss Zsolttal ugyanazok voltak a céljaink, nagyon jó barátok lettünk. Ő 2002-ben első magyarként jutott fel a világ tetejére. Boldog vagyok, hogy ő volt a társam 2003-ban 8035 méteren.”
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre