Egészen egyszerű magyarázata van a bizarr felfedezésnek.
Megdöbbentő összefüggésre jöttek rá a kutatók az Alzheimer-kór vizsgálata során. A legújabb vizsgálati eredmények szerint ugyanis növeli a betegség kialakulásának kockázatát, ha az ember túrja az orrát. Ennek meglehetősen egyszerű oka van, ugyanis a kezünkön és az ujjainkon baktériumok tanyázhatnak, amelyeket így közvetlen közel juttatjuk az agyunkhoz. Nyilván a tudományos magyarázat ennél sokkal összetettebb, de egyszerűen így lehetne összefoglalni a ScienceAlert orvosi szaklap cikkét.
A folyóirat számára a kutatást végző Western Sydney Egyetem egyik munkatársa így nyilatkozott a felfedezésükről:
Számos lehetséges tényező járulhat hozzá az Alzheimer-kór kialakulásához, köztük az amiloid peptid és a tau lerakódása, de újabb bizonyítékok utalnak arra, hogy az ideggyulladás is szerepet játszhat – legalábbis részben – a patogenezisében
– kezdte beszámolóját a kutatócsoport, majd hozzátették:
Az elmúlt években egyre több feltörekvő kutatás tárta fel a külsőleg behatoló kórokozók lehetséges szerepét az Alzheimer-kór neurogyulladásos folyamatainak beindításában és felgyorsításában.
Összefoglalva: az orrtúrás során bármilyen kórokozó található az ujjbegyünkön, azok az agy felé tolódnak. Másodsorban pedig ha kihúzunk valamit az orrunkból, akkor ez befolyásolja az orrban található mikrobiom egyensúlyát, és így kevésbé lesz hatékony a szervezet védekezőképessége a kórokozók ellen az orrunkban.
Hasonló a helyzet más fertőzésekkel szemben is. A koronavírus-járvány kitörése során például ugyanilyen eredményre jutottak a kutatók a Covid terjedése és az orrpiszkálás közötti összefüggés vizsgálata során.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre