Orrfújás, köhögés, prüszkölés, izomfájdalom, torokgyulladás. A Sziget – és tulajdonképpen bármelyik nyári fesztivál – után gyakori tünetegyüttes. Akkor most létezik a fesztiválbetegség, vagy ez csupán egy egészségügyi legenda?
A szakemberek szerint a tünetegyüttesre egyszerű a magyarázat: kevés alvás, rengeteg tánc a porban, alkohol, éjszakázás. Ráadásul, ahol sok ember megfordul, ott nem nehéz valamilyen fertőzést elkapni.
A szezonális légúti betegség a Sziget nélkül is létezik, hiszen a kinti forróság és a benti légkondicionált levegő, a folyamatos ventilátorozás is táptalaja a bacilusoknak. Nátha, influenza vagy koronavírus: ráadásul mind a háromnak most van a „szezonja” – mondják a szakemberek. Persze tehetünk is az ellen, hogy a fesztiválok után ne betegszabadsággal kezdjünk.
A rendszeres kézmosással megelőzhető a fertőzések terjedése, és ha átgondoljuk a fesztiválokon található illemhelyek tisztaságát, és azt, hogy több olyan ételt eszünk, amelyeket kézzel kell megfogni, akkor igazán érthető az elővigyázatosság. A legjobb az, ha van nálunk egy kis flakon alkoholos kézfertőtlenítő.
A megelőzés egyik legjobb módja, ha naponta kétszer sós vízzel gargalizálunk. Ez segít eltávolítani a nyálkahártyára tapadt vírusokat és a fesztiválport.
A C-vitamint pedig a fesztiválcsomag alapfelszerelése. Jól jön a zsíros fesztiválkajákkal megkínzott gyomornak és az immunrendszerrel is csodákat művel!
A maszk nem csak a Covid ellen véd.
Sokan viselnek maszkot a fesztiválszezonban. A hatalmas porban véd az ellen, hogy belélegezzük a felvert homokot, és a tömegben a bacilusok, vírusok ellen is használ. Ráadásul jól beépíthető a fesztiválszettbe.
Másnaposság – A fesztiválokon ez a leggyakoribb betegség. Fontos, hogy sok vizet igyunk bulizás közben akkor is, ha fogy az alkohol. Így másnap nem érezzük úgy magunkat, mintha fejbe vertek volna. A fájdalomcsillapítók mellett a macskajajos reggelen igyunk fruktóztartalmú gyümölcsleveket, ugyanis a gyümölcscukor gyorsítja az alkohol lebontását.
Sérülések – A tömeges tánc és a különböző sportjátékok gyakran sérülésekhez vezetnek. A könnyedebb felszíni sérülések, kisebb zúzódások és csípések kezelésére alkalmazhatunk természetes gyógymódokat: borogatás, pihentetés. A komolyabb sérülésekkel keressük meg az egészségügyi sátrat.
Leégés, hőguta – A folyamatos folyadékbevitel mellett nedves kendővel védjük a fejünket. A leégést megelőzhetjük naptejjel vagy egy jó baseballsapkával. Ez utóbbi a hőguta ellen is hasznos. Leégés estén a hideg zuhany után, a legközelebbi patikában könnyedén beszerezhetünk jó minőségű, hűsítő gélkrémeket.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre