Az emberiség régóta kutatja az örök élet titkát. Az elixírt még egyelőre nem sikerült megtalálni, de az már biztos, hogy tudatos odafigyeléssel meghosszabítható az aktív életszakasz és talán az életkor is.
Akár 10 évvel is tovább élhetünk, ha az alábbi tanácsokat megfogadjuk. Ezek nem csupán jól hangzó magazinos ötletek, hanem olyan szokások, amelyek hatékonyságát éveken át vizsgálták a szakemberek. Az alábbiakból egyetlen szokást is elég átvenni ahhoz, hogy az ember nagyjából 77 éves koráig egészségesen éljen, minden további szokás 3 évet tesz hozzá az élethez.
Napi maximum egy pohár alkoholos ital a megengedett – természetesen nem töményről van szó –, ugyanis a túlzott alkoholfogyasztás nemcsak az életet rövidíti meg, de szenilitást okoz és növeli a szívroham és a sztrók kockázatát. A Maastrichti Egyetem orvosi központjának kutatócsoportja 60-70-es éveikben kezdtek el figyelni egy fókuszcsoportot, és kikérdezték őket az alkoholfogyasztási szokásaikról, majd nyomon követték, hogy melyikük éli meg a kilencvenéves kort. Kiderült, hogy azok, akik napi nagyjából egy pohárnak megfelelő alkoholt vittek be a szervezetükbe, 40 százalékkal nagyobb eséllyel érték el az idősebb kort.
Manapság divat keveset enni, állandóan fogyókúrázni. A hosszú élet titka azonban nem az, ha egyik napról a másikra 30-40%-kal csökkentjük a kalóriabevitelt, ugyanis az éhezés semmiképpen nem jó megoldás az egészségmegőrzéshez. Az alapelv az legyen, hogy minden szükséges tápanyagot a szervezetbe juttassunk, de minél kevesebb kalóriabevitel árán. Fontos, hogy ne a kilók száma határozza meg, hogy jól érezzük-e magunkat a bőrünkben, de az ideális az, ha a BMI 18,5 és 24,9 közé esik.
Egy kutatás szerint heti nagyjából 3,5 óra mozgás kell ahhoz, hogy kitoljuk az életünkben az aktív évek számát. A sport pozitív hatással van az érrendszerre, a vérnyomásra, a vércukorszintre és a csontok egészségére is. A szív egészségét a statikus és dinamikus tevékenységek kombinációjával lehet leginkább megőrizni, mint a súlyemelés és a futás gyakorlása. Érdekes, hogy a férfiaknál erősebben nyom a latban az edzés: a kutatás eredményei szerint azok a férfiak, akik naponta legalább 90 percet mozogtak, 39 százalékkal nagyobb eséllyel érték el a 90 éves kort, mint akik napi fél órát sem szántak testmozgásra. Ráadásul minden plusz 30 perc mozgás további 5 százalékkal növelte ennek lehetőségét: napi 120 perc edzéssel 44 százalékra, 150 perc sportolással pedig 49 százalékra nőtt a szépkor elérésének esélye.
A tápanyagban gazdag ételek, a napi gyümölcs- és zöldségfogyasztás is a hosszabb élet záloga. Bár manapság táplálékkiegészítőkre is szükség lehet, ezek nem helyettesítik az egészséges étkezést. Fontos hallgatni a test jelzéseire is, és ha az megkíván valamilyen ételt, azt meg is kell adni neki.
A 2000-es évek elején izgalmas kutatómunka kezdődött a National Geographic támogatásával. Ennek az volt a célja, hogy megtalálják a világ azon helyeit, ahol a legtöbb 100 éven felüli ember él. Ezeket a helyeket hívják kék zónának. A nevét onnan kapta, hogy az első ilyen helyet a térképen kék tollal jelölték meg. A kutatásban részt vett demográfusok, orvosok és statisztikusok végül öt régiót találtak, amelyek bizonyítottan kiérdemlik a kék zóna nevet: Szardínia szigetének Barbagia régiójában lévő Ogliastra nevű része, Ikaria szigete Görögországban, Okinawa szigetén Ogimi nevű falu (Japán), Costa Rica Nicoya nevű félszigete, valamint Kalifornia Loma Linda nevű települése (hetednapi adventista közösség).
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre