A kismamák körüli babonáknak, szokásoknak, népi hiedelmeknek sokan még ma is nagy jelentőséget tulajdonítanak. De ne dőljünk be mindegyiknek!
Titkolni a 12. hétig: Ez a babona gyakorlatilag ma már szokásként él tovább. Sokan a 12. hétig titkolják a terhességünket és nem vásárolnak semmit, hiszen ilyenkor még nem ágyazódott be biztonságosan a magzat és nagy a vetélés kockázata.
Gyomorégés: Ha gyomorégésre panaszkodunk a várandósság alatt, valaki biztosan rávágja: dús hajjal fog születni a pici. Az elképzelés szerint a baba haja bántja a mama hasát, ettől ég. Ez valóban csupán egy babona, hiszen semmi köze nincs a gyermek hajának a gyomorégéshez.
A has formája: Tapasztalt anyósok és szomszédasszonyok kedvelt játéka a pocak formájából való jóslás. Pedig a csúcsos has nem jelez feltétlenül fiút, mint ahogyan a széles pocak sem rejt minden esetben kislányt. Ma már, mire a pocak formájából lehetne tippelgetni, addigra az ultrahang felvéltelek általában már felfedik a baba nemét.
Édes és sós: Aki kislányt vár, édességet kíván, a kisfiús anyukák pedig sós ízekre vágynak. Ez a tünet sem a baba nemét jósolja meg, inkább azt mutatja, hogy milyen vitamin hiányzik a szervezetünknek. Ha savanykás ízeket kívánunk, akkor valószínűleg erős C-vitamin-hiányban szenvedünk. Hormonális változásoknál, például terhesség alatt is jellemző, hogy savanyút ennénk, ilyenkor ugyanis felborul az egyensúly a szervezetben, édesebbnek érezzük az ízeket, amit a savanykás ízek billentenek helyre. Az édes íz után való sóvárgás hátterében cink- és B6-vitamin-hiány állhat.
Tilos festeni a hajat: Kicsi az esélye, hogy a várandósság alatti hajfestésnek közvetlen hatása legyen a babár. Néhány hajfestékben lévő kémiai összetevő kapcsán jogosan merülhet fel a kétely, de fontos tudni, hogy a toxikus dózisnál jóval alacsonyabb koncentrációban tartalmaznak ilyen kémiai vegyületeket a hajfestékek. A hajfestékek között ma már találni kímélőbbeket, a fodrászok pedig általában eleve kisebb dózisban használnak oldószert, hiszen ismerik a vendégeik haját. Azonban - terhességtől függetlenül - alapvető tanács, hogy az előírt időtartamon túl ne hagyjuk a festéket a fejbőrön. Az első trimeszterben óvatosságból érdemes a hajfestést kerülni, mivel a magzati élet szempontjából az első 12 hét kritikus, ekkor fejlődnek ki a magzat szervei.
Tejfakasztó buli és a hasfájás: Apukáknak azért kötelező a cimborákkal áldomást inni az újszülött egészségére, hogy az anyukának elinduljon a teje, és a baba ne legyen hasfájós. Uraim! Ezt ne hagyják ki, mert az új életet meg kell ünnepelni! Az azonban biztos, hogy a hasfájás oka teljesen más: a hasfájás ugyanis a csecsemőknél viszonylag gyakran jelentkező probléma. Általában néhány hetes kortól három-öt hónapos korig tart. Az emésztőrendszer fejlődésével és érésével csökkennek, illetve megszűnnek a panaszok. Az esetek többségében nem vezethető vissza szervi okokra. A bélgázok képződése teljesen természetes folyamat. A problémát az okozza, ha túl sok termelődik, vagy a kisbaba túl sok levegőt nyel, vagy a bélgázok nem tudnak távozni. A csecsemő első hónapjaiban előforduló puffadás oka, a gyomorban vagy a bélrendszerben felszaporodott levegő vagy gázok. Ha a puffadás hevesen és rendszeresen lép fel, kólikáról beszélünk. A fájdalmat a zsigeri szervek falának feszülése vagy fokozott mozgása idézi elő.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre