Újabb blama Óbudán: Kókler dolog volt gázcsövek fölé facsemetéket ültetni

Új helyre költöztették az Aranyhegyi-patak hárs- és juharfa sorát. Óbuda baloldali vezetése azzal indokolta, hogy elhalnak árvíz idején, de a valóság ezzel szemben az, hogy gázcsövek fölé, tilosba telepítették a csemetéket.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.03.06. 05:00
Óbuda facsemete kókler gázcső Kiss László

Számos kérdést felvet a most lelepleződött kínos eset, a kamuzöld Karácsony Gergely mellé felsorakozott Óbuda baloldali vezetése is. Mint kiderült, hazudtak az óbudaiaknak, amikor azzal indokolták az Aranyhegyi-patak mellett nemrég ültetett hárs- és juharfa sor átültetését, hogy az árvíz esetén az elpusztul. Az igazság az, hogy rossz helyre ültették azokat, éppen a gázcső fölé, ami tilos. Maga Burján Ferenc alpolgármester leplezte le akaratlanul, hogy minden szakmaiatlanságot nélkülözve, rossz helyre ültették azokat két éve. Úgy látszik, ennyit ér a börtönben héderelő Kiss László polgármester önkormányzatának szakértelme. Teljes a fejetlenség Óbudán, ennek árát pedig a lakosság fizeti meg.

facsemeték
Facsemeték a gázcsövek fölött Óbudán- Kiss László polgármester meg éppen börtönben ül - Fotó: Ripost

Facsemeték a gázcsövek fölött - „Már az ültetéskor sem jártak el körültekintően”

Mint megtudtuk neve elhallgatását kérő informátorunktól, az Aranyhegyi-patak mellett húzódó gázvezeték tulajdonosa küldött az önkormányzatnak felszólítást. Ebben arról volt szólt, hogy a gázvezeték megsérült, a fák ültetése és növekedése miatt. Ezért haladéktalanul kötelezték az önkormányzatot, hogy szüntessék meg a kialakult helyzetet, azaz ültessék máshová a fákat. Ekkor lépett Óbuda baloldali vezetése, és arra hivatkozva, hogy az árvízi tapasztalatok miatt veszélyben vannak a jövőben is a fák, átültetik őket.

Egy környékbeli  egyenesen megriadt attól a hozzá nem értéstől, amit látott:
„Az önkormányzat sem az átültetés alkalmával, sem az ültetéskor nem járt el körültekintően. Én itt járok minden nap a Pók utcai szakaszon. Láttam, hogy ültették és ásták ki azokat a csemetéket. 

A szakértelem legkisebb igénye nélkül forgatták szerencsétleneket. Géppel estek a fasornak, ilyenkor sérülnek a hajszálgyökerek, az új helyükön nagyobb eséllyel száradhatnak ki”

- panaszolta a Metropolnak, hozzátéve: kíváncsi volna, mekkora plusz költsége van mindennek, ráadásul minimum 25-30 százalékos veszteséggel számolni kell a fák elpusztulása miatt.

Eltűnt a levél: Fejetlenség az oka, vagy más?

Informátorunk szerint további érdekesség, hogy 

a városüzemeltetés iktatójában nincs meg a hivatalos felszólító levél.

„Azt nem tudni, hogy eltüntették-e a levelet, vagy sem. Mindenesetre az önkormányzat  városüzemeltetési osztályán múlt pénteken körülbelül három órát foglalkoztak a költői kérdéssel, de nem találták meg a levelet” - mesélte, hozzátéve: ”Annyi biztos, hogy nem a nyomozóhatóság foglalta le a korrupciógyanúval vádolt Kiss László polgármester ügye kapcsán”.

Rácsodálkozott Óbuda vezetése a nyilvánvalóra

A 117 darabból álló fasor históriája két évvel ezelőtt kezdődött. Kiss László akkor még szabadlábon volt. Mára rájött a baloldali városvezetés arra, amit nagyjából mindenki józan paraszti ésszel is tud: a közműcsövek miatt nem növekednek a fák, sőt, azok gyökerei egyenesen veszélyt jelentenek a közműszolgáltatáshoz szükséges csövekre, vezetékekre. Ezért nem szabad ilyen helyre ültetni csemetéket.

Az önkormányzat idén január végén már arról cikkezett, hogy „A telepített fiatal hárs- és juharfákat mostanra mégis szükségessé vált átültetni. Az évtized árvize tavaly szeptemberben ezeknek a fáknak a nagy részét elöntötte. Mivel minden előrejelzés szerint hasonló árvizekre a jövőben számítani kell, az árvíz tapasztalataiból okulva, olyan területre helyezzük át ezeket az egyedeket, hogy az ne okozzon faelhalást”. Pár nappal később Burján Ferenc alpolgármester akaratlanul is bevallotta, hogy a szakmaiságot nélkülözve rossz helyre ültették a csemetesort két éve: „a fiatal fák áttelepítése során nagy hangsúlyt kapott a környezeti sajátosságok figyelembevétele, így az új helyükön már nem akadályozzák a fák növekedését földben futó vezetékek”. 

Azt is hozzátették, hogy „Önkormányzatunk a 10 millió Fa Alapítvánnyal közösen több fa ültetését is tervezi, szerte a kerületben. Ezek helyét a főkertészi iroda szakmai irányításával keressük, kijelölésük folyamatban van”. Utóbbi azért is kínos, mert miközben az Aranyhegyi-pataknál elsősorban az árvízre hivatkozva tették át a fákat, addig a Római-parton tavaly konkrétan megbírságoltak egy lakost azért, mert az árvíz miatt saját kezűleg szedett ki egy csemetét, hogy megvédje házát a Duna sodrásának könnyen áldozatul eső  farönktől. Ráadásul az ottani csemetesort a helyiek szerint, szintén gázcső fölé telepíttette a Karácsony Gergely-féle főváros is. A rutinos környékbeliek szóltak, hogy nem lesz ez így jó, de nem foglalkozott velük senki…  

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás