![](https://cdn.metropol.hu/2025/02/bYa8sO_UDswvwewbH398UBDj0mMtapfijmb6yLXX6LI/fill/550/310/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50Lzg5YmIwMTE1NTQ2NjRiNDc5Mzc0NGU0OGY3YjkxYzI0.png)
A család rottweilere marcangolta halálra a 9 éves lányt, mégis az anyját gyanúsítják
A kegyetlen nőt halálra ítélhetik a tette miatt.
Egykor a Philips-birodalom szíveként dobogott, ma már csak a por és a rozsda emlékeztet a múltjára. A hollandiai Eindhoven hatalmas gyárkomplexuma, amely milliárdos értékeket rejt, évek óta elhagyatottan áll – de miért hagyták hátra szinte érintetlenül?
A hollandiai Eindhoven városában található egy hatalmas, elhagyatott gyárkomplexum, amely egykor a Philips vállalat szíveként működött. Az 1891-ben alapított Philips az évtizedek során a világ egyik vezető elektronikai vállalatává nőtte ki magát, számos innovációval és találmánnyal gazdagítva az ipart. Azonban a globális gazdasági változások és a termelés átszervezése miatt több gyárát is bezárta, köztük az eindhoveni üzemet is.
Az elhagyatott gyár ma már csak a por, a rozsda és néhány bátor felfedező otthona, akik kameráikkal dokumentálják, hogyan állt meg az idő a bezárt üzem falai között. Az urbex-rajongók, mint például a Forgotten Buildings csapata, megdöbbentő jeleneteket örökítettek meg az épület állapotáról. A hatalmas csarnokokban még mindig ott sorakoznak a régi gépek, az irodákban pedig porosodnak a dokumentumok és kézikönyvek, mintha a dolgozók egyik napról a másikra hagyták volna el munkahelyüket.
A gyár bezárásának pontos okai összetettek, de főként a termelés áthelyezése és költségcsökkentési intézkedések álltak a döntés hátterében. A Philips, mint sok más multinacionális vállalat, a 20. század végén és a 21. század elején számos gyártási tevékenységét áthelyezte alacsonyabb költségű országokba, hogy versenyképes maradjon a piacon.
Az elhagyatott Philips-gyár ma már csak az urbex (urban exploration) rajongók kedvelt célpontja, akik az elfeledett múlt örökségeit kutatják és dokumentálják. Az ilyen helyek felfedezése azonban veszélyes lehet, és csak a megfelelő engedélyek birtokában, biztonsági előírások betartásával ajánlott.
Magyarországon is találni hasonló példákat: egykor virágzó üzemek, amelyek mára üresen állnak. Ilyen például a budapesti Csepel Művek, amely egykor a magyar ipar egyik fellegvára volt, ma pedig elhagyatott épületeivel pompás célpont az urbex-rajongók számára.
Az urbex, vagyis urban exploration (városi felfedezés) egy különleges hobbi, amelynek során kalandvágyó felfedezők elhagyatott épületeket, gyárakat, kórházakat és egyéb, már nem használt helyszíneket járnak be. Céljuk nem a rongálás vagy a fosztogatás, hanem a múlt dokumentálása és az épített örökség megőrzése fényképek és videók formájában. Bár izgalmas tevékenység, az urbex veszélyes is lehet, ezért mindig érdemes betartani a biztonsági előírásokat és csak legális keretek között hódolni ennek a szenvedélynek!
Az alábbi videóban a Forgotten Buildings csapatának felvételeit láthatjuk az elhagyatott Philips-gyárról:
A kegyetlen nőt halálra ítélhetik a tette miatt.
A rejtélyes halálesetek még megoldásra várnak.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre