New York a budapesti éjszakában – 130 éves a világ legszebb kávéháza – Most hajnal 4-ig nyitva!

A világ legszebb kávéháza most vízkeresztig éjjel is fogadja a vendégeket.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2024.12.15.
Módosítva: 2024.12.15.
New York Café kávéházi Budapest

130 éves a világ legszebb kávéházaként számon tartott New York Café. Ennek örömére az Erzsébet körúti ikonikus kávéház december 13-tól január 6-ig – egyelőre tesztüzemben – éjszakai nyitvatartással várja vendégeit: éjféltől hajnal 4 óráig még több embernek ad lehetőséget, hogy bejusson ebbe a csodálatos palotába, a New York Kávéházba és elfogyaszthasson itt egy finom kávét és kísérő falatot.

New York Kávéház
New York Kávéház: egy finom tea és aprósütemény éjjel is jólesik a világ legszebb kávéházában  
Fotó: Fodor Erika

A Luca-naptól vízkeresztig tartó hajnali „műszak” alatt az asztalfoglalás lehetősége a kávéház weboldalán érhető el. Ha az elképzelés beválik, márciustól már éjszakai étlappal is várják a patinás falak közé a vendégeket.

@fezstory

2024. December 13- tól 2025. január 6- ig - tesztüzemben- hajnal 4-ig nyitva a 130 éves New York Café! Külön szülinapi torta van.

♬ eredeti hang - Fodor Zwickl Erika

A kávéház megnyitásának 130. évfordulójára egy új, különleges tortával is készült: a sárgabarack és csokoládé ízek kombinációjából összeállított alkotás egy teljes éven át elérhető lesz a vendégek számára. A jubileumi évfordulót megünneplő születésnapi „zsúrra” a New York 130 torta és a gasztronómiai csodák felvonultatása mellett élő zenével, szerencsejátékkal (csak zsetonos), író-olvasó találkozóval is megajándékozták a köszöntésre érkezőket. Mutatjuk:

@fezstory

130 éves a Világ Legszebb Kávéháza. Mist január 6-ig hajnal 4- ig nyitva!

♬ eredeti hang - Fodor Zwickl Erika

A világ legszebb kávéháza a New York Kávéház

A New York Café népszerűsége 2011 óta töretlen, amikor a Ucityguides.com a világ legszebb kávéházának választotta. Ezt követően a kávéház minden emblematikus útikönyvbe bekerült, ami a professzionális üzemeltetéssel, a show-szerű programokkal és az óriási forgalom ellenére is magas színvonalú vendéglátással együtt nagyban hozzájárul az azóta is növekvő sikerekhez. Ma a New York Café kihagyhatatlan látnivalója Budapestnek, az egyik legkeresettebb látványosság. Ezért is különleges születésnapi ajándék az üzemeltetők részéről az éjszakai nyitvatartás, mert pluszlehetőséget ad a hazai vendégek számára is, hogy bejuthassanak a kávéházba, ahol már hétköznap kora reggel is kígyózó sorokban állnak az emberek.

Hétköznap kora reggel is kígyózó sorokban várnak a bejutásra a New York előtt  Fotó: Fodor Erika 

Dunába a kulcsokkal!

A New York Palota és Kávéház már a megnyitásakor annyira ünnepelt lett, hogy a napjukat szívesen itt töltő írók-költők haza sem akartak innen menni. Molnár Ferenc – az anekdota szerint – a megnyitás napján belevetette a New York kulcsait a Dunába, hogy azt soha ne lehessen bezárni. Most nyitott kapukkal vár éjjel is.

@fezstory

Élőzene és kártyaparti is volt a 130 éves New Café szülinapi “zsúrján”…

♬ eredeti hang - Fodor Zwickl Erika

Fotó a fáklyatartó démonnal!

A New York éjszakai hangulathoz illeszkedő díszvilágítást kap és El Asmodáj, a homlokzaton található fáklyatartó démon életnagyságú figurája is beköltözik, hogy fotózkodni lehessen vele. Ezenkívül különleges szelfipontokat is kijelölnek, amelyek tökéletes helyszínt biztosítanak az emlékezetes képekhez.

Ünnepi tortavágás „El Asmodájjal”, a kávé és gondolkodás ősi démonával Fotó: Fodor Erika

Az irodalom szentélye

A kávéház az irodalom szentélye, ezért megszervezték a New York Művész Páholyt, ahol írók, zenészek, festők, kritikusok és közéleti szereplők beszélgettek kultúráról, Juhász Anna irodalmár moderálásával. Állandó vendég volt Juhász Ferenc költő is, itt beszélgettek utoljára Czeizel Endrével, és itt talált egymásra Alexander Brody és Bródy János is, akik – mint kiderült – távoli rokonok.

@fezstory

Karinthy Frigyesbe és Juhász Gyulába is belebotlottunk a 130 éves legendás New Yorkban…

♬ eredeti hang - Fodor Zwickl Erika

Történelmi kávéház

A New York-palota Budapesten a VII. kerületben, az Erzsébet körút 9–11. szám alatt áll. Az 1894-ben épült, historizáló stílusú, négyemeletes épület ma is a Nagykörút egyik legimpozánsabb látványossága. Kezdetben biztosítótársasági székházként és bérházként működött, majd a második világháború után irodaház lett belőle. Az ezredfordulón új korszak vette kezdetét: 2006 óta luxusszállodaként üzemel, a földszintjén található New York Kávéház történelmi és kulturális szempontból is kiemelkedő helyszín.

Éjjel-nappal gyönyörű! Fotó: Fodor Erika

A New York-palota megszületése

A palota létrejötte Arányi Miksa nevéhez fűződik, aki Párizsban a híres Café de la Paix törzsvendégeként ismerkedett meg a New York Life Insurance Company igazgatójával. Hazatérése után megbízást kapott a cég magyarországi működésének megszervezésére, amely végül a reprezentatív székház megépítésével teljesedett ki. A tervezési pályázatot Hauszmann Alajos, valamint Korb Flóris és Giergl Kálmán nyerték meg. A generálkivitelezést Pucher József vállalta, míg a díszítő munkákat olyan neves művészek végezték, mint Senyei Károly és Köllő Miklós. Az épület díszítéséhez a kor legkiválóbb magyar gyárai, köztük a Zsolnay és a Ganz szállították az anyagokat.

Naná, hogy Juhász Gyula és Karinthy is ott volt a 130. születésnapon! Fotó: Fodor Erika

Mélyvíz és Hölgyterem

A New York Kávéház 1894. október 25-én nyílt meg és azonnal a főváros kulturális életének központjává vált. A hely eleganciáját csavart oszlopok, aranyozott szobrok és mennyezeti freskók emelték ki. Az épület különleges belső kialakítása – a híres Mélyvíz terem, kártyaszobák és a nők számára fenntartott Hölgyterem – az akkori társasági élet minden igényét kielégítette. Az irodalmi és művészeti élet színe-java rendszeresen megfordult itt. A Nyugat folyóirat szerkesztősége is otthonának tekintette, ahol olyan hírességek alkottak, mint Ady Endre, Kosztolányi Dezső, Babits Mihály vagy Karinthy Frigyes. A kávéház emellett a színházi és filmes világ kedvelt találkozóhelye lett, ahol Korda Sándor és Kertész Mihály is gyakran megfordult.

Egy kávéházi kártyaparti agárdi kék ginnel, ami lila lesz Fotó: Fodor Erika

Államosítás és újjáépítés

A második világháború idején, Budapest ostroma alatt az épület megrongálódott, a kávéház bezárt, helyiségeit kifosztották. A háború után, 1945-ben újra megnyílt, de az államosítás és az akkori gazdasági nehézségek következtében elvesztette korábbi fényét. Az 1950-es években Hungária Kávéház néven üzemelt tovább, de már inkább a turisták és a helyi lakosok kiszolgálására fókuszált. Az 1990-es évekig az épület és a kávéház is hanyatlott, mígnem a rendszerváltás után elindult az újjáépítési folyamat. 

A belső teret a neobarokk és a reneszánsz uralja Fotó: Fodor Erika

Kávéházi kultúra

Az épület homlokzatán és belső tereiben a neobarokk és neoreneszánsz elemek keverednek. A díszes szobrok és freskók a biztosítótársaság szimbolikáját jelenítik meg, míg az enteriőr grandiózus kialakítása az akkori építészet és művészet csúcsát képviseli. A mennyezeti freskók és a bronz díszítőelemek különleges hangulatot kölcsönöznek a kávéháznak, amely méltó módon őrzi Budapest történelmi kávéházi kultúrájának örökségét. Az Eventrend Group 2009-ben kapta meg a kávéház üzemeltetésének lehetőségét, mára naponta 2500-3000 vendég fordul meg itt.

@fezstory

Kék színű agárdi ginből lilát mixelnek tonic-kal a New York Caféban. Most Luca naptól Vízkeresztig hajnal 4-ig éjjel is.

♬ eredeti hang - Fodor Zwickl Erika

 

 

 

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás