Ha megtanulnád, hogyan kell a mandulából marcipánt csinálni, irány a Szamos Marcipán Múzeum mini manufaktúrája!
Karácsonyra készülve a szentendrei Szamos Marcipán Múzeum új mini manufaktúrájában jártunk, ahol személyesen Kelényiné Szamos Gabriella mutatta meg nekünk, hogyan lesz a mandulából marcipán, és mi a titka a csodálatos marcipánrózsa készítésének.
Januártól a Szamos Marcipán Múzeum látvány-manufaktúrájában bárki kipróbálhatja a marcipán "meghúzatást" és végigcsinálhatja a marcipánkészítés folyamatát, megeheti, amit készített vagy megalkothatja belőle a saját marcipánrózsáját. Ezen kívül még fotózkodhat is Michael Jackson és Diana hercegnő életnagyságú marcipánszobrával!
Ha nem is gyertyafényben, de hangulatos félhomályban kezdődött a látogatásunk a Szamos Marcipán Múzeum új mini manufaktúrájában.
Az áramszünet azonban csak még bensőségesebbé, családiasabbá tette a hangulatot, miközben Kelényiné Szamos Gabriella tulajdonos és menye, Kelényi-Kovács Dóri kalauzolt bennünket a marcipánkészítés rejtelmeiben – Szőke János mester segítségével, aki 1976. óta dolgozik a Szamosban.
„Engem még Matyi bácsi vett fel. Fénykoromban 20 másodperc alatt készítettem el egy marcipánrózsát. Igaz, akkor még úgy tanítottam be a formázás csínját-bínját, hogy az ölembe ültettem a fiatal lányokat, hogy jobban lássák a technikát…” - mesélte János, a Szamos rangidős cukrászmestere.
Kelényi-Kovács Dóritól közben megtudtuk, hogyan lesz a héjas mandulából mennyei marcipánmassza, és Kelényiné Szamos Gabriella meg is mutatta a mandula meghúzatás fortélyát.
„Úgy szeretek mandulát meghúzatni! Gyerekkoromban rengeteget csináltuk. Később, a majdani férjemmel úgy mentünk el moziba, hogy 10 kiló mandulát meghúzattunk, ezért cserébe kaptuk a pénzt a mozira. Ez azért nem kis munka volt. Ha jöttek barátok, osztálytársak, ők is beálltak. Garantáltan megeszed a felét, mire végzel, olyan finom!” - árulta el Kelényiné Szamos Gabriella.
Szamos Mátyás lánya hozzátette, édesapja 1935-ben az Auguszt Cukrászdában kezdett el dolgozni inasként, éppen akkor hívtak meg egy dán cukrászmestert, akitől elleste a marcipán készítésének fortélyait, és ezt ő honosította meg Magyarországon.
A Szentendrei Marcipán Múzeum földszintjén most megnyitott mini manufaktúrában januártól bárki elsajátíthatja a Szamos-féle marcipánkészítés csínját-bínját, a család eredeti gépeit használva, miközben a legendás cukrászdinasztia történetét is megismerhetik.
Az idén 30 éves Marcipán Múzeumban különleges marcipánból készült alkotásokat tekinthetünk meg, többek közt marcipán Betlehemet és a Diótörő figuráját.
Az emeleten két világsztárral is találkozhatunk, Diana hercegnő és Michael Jackson mandulamasszából készült másával.
Diana súlya 55 kilogramm és 340 óra alatt készült el, a poplegenda marcipánszobra 62 kiló és 336 órán át tartott a létrehozása.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre