Mostanra kikerült minden karácsonyi kellék az üzletek polcaira. Köztük az elmaradhatatlan szaloncukor is. Utánajártunk, miért is vesszünk ilyenkor az édességet és mire érdemes vásárláskor figyelni!
Évtizedek óta az adventi időszak és a karácsony slágere a szaloncukor. Mutatjuk, miért ez a neve ennek a közkedvelt édességnek és milyen szempontok alapján válogatva kaphatjuk a pénzünkért a legjobb minőségűt belőle!
A ma ismert szaloncukor története a formázott fondanttal kezdődött, amit Franciaországban már az 1890-es években is legalább 17 féle ízesítésben kínáltak a vendégeknek, tálkából, a szalonban, ahol a fenyőt is felállították. Egyesek szerint a neve is innen ered, míg mások a név kitalálójának Jókai Mórt tartják, aki szalonczukedlinek hívta a selyempapírba csomagolt finomságot. A csokival bevont, fára akasztott verzió csak a 60-es években kezdett el elterjedni és a Magyar Édességgyártók Szövetsége szerint tulajdonképpen magyar találmány, de nem hungarikum.
Ami viszont biztos, hogy a szaloncukor készítésével egészen biztosan magyar cukrászok kezdtek el először foglalkozni még az 1800-as években, és azóta is kizárólag a magyarok készítik ebben a formában. A fenyőfa szaloncukorral való díszítése is csak nálunk divat, amit eleinte csak a tehetősebb családok engedhettek meg maguknak.
Legyen szó bármilyen szaloncukorról, 1 kg termékben legalább 70 szem kell, hogy legyen. A megnevezésnek tartalmaznia kell a szaloncukor fajtáját, mártott termék esetén utalnia kell a névnek arra is, mivel van bevonva, töltött termék esetén pedig a töltelék típusára is. A vásárláskor mindig ellenőrizzük, hogy a csomagoláson fel van-e tüntetve a fantázianéven kívül a termék pontos megnevezése, a gyártó, forgalmazó neve és pontos címe, a minőség megőrzési idő, az összetevők listája és töltött termék esetén a gyümölcstartalom, valamit az allergén anyagok. Ezen kívül:
Ez lett idén az év szaloncukra
Idén ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukra ringbe szállt. A győzteseket 157 szaloncukor közül választották, 8 kategóriában. Az Év Szaloncukra 2024 címet idén a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukra nyerte el, a második helyezett a gyulai Kézműves Cukrászda Bailey’s kávés szaloncukra lett, míg a harmadik helyen a Sulyán Cukrászda szaloncukra végzett.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre