November 6-tól, azaz mától ismét Fénydóm-kiállítás nyílik a Fővárosi Állat és Növénykert területén. A Biodómba álmodott kiállítás csak pár hétig tart nyitva.
Fénydóm 2. néven, a márciusi rendezvény hatalmas sikerét követően új fényművészeti installációkkal érkezik az egyedülálló Fénydóm kiállítás, ami több hazai és nemzetközi művész lenyűgöző alkotásával tölti meg a Budapesti Állatkert Biodómjának földöntúli tereit 2024. november 6. és december 8. között.
A kiállítás központi témája a természet, amelynek megjelenés formái széles spektrumot ölelnek fel, a mikrobiológiai szinttől kezdve egészen a világűrig, beleértve az emberi tevékenységeket is. A látogatók olyan helyspecifikus installációkat fedezhetnek fel, amelyek a természet erejét és törékenységét tárják fel, interaktív vagy szimbolikus formában. A szervezők idén újabb, korábban a nagyközönség elől elzárt területeket nyitnak meg, így olyan helyekre is bejuthattok, amelyek eddig zárva voltak. További információk a kiállításról itt olvashatók.
2001-ben az ENSZ közgyűlése november 6-át A környezet háború és fegyveres konfliktus során történő kifosztásának megelőzésért vívott küzdelem nemzetközi napjává nyilvánította. A céljuk felhívni a figyelmet arra, hogy egy fegyveres konfliktus milyen mértékben károsítja az ökoszisztémát és a természeti erőforrásokat – gyakran átnyúlva országhatárokon és generációkon. Szintén ekkor hívták életre az Egyesült Nemzetek Millenniumi Nyilatkozatát, ami hangsúlyozza közös környezetünk megvédésének szükségességét.
1814. 11. 06-án született Antoine-Joseph Sax, belga hangszertervező és zenész, aki feltalálta a szaxofont. A zenész fuvolán és klarinéton játszott, mielőtt megépítette saját hangszerét. Apja, Charles-Joseph Sax szintén hangszertervező volt, aki számos változtatást vezetett be a kürt felépítésében. Iskoláit Brüsszelben végezte, majd ezután új eszközök tervezésével kezdett kísérletezgetni, melynek eredményeként megszületett a szaxofon.
Sax-szal egy napon született Ganz Ábrahám feltaláló, vasöntőmester gyáriparos is, aki a magyar nehézipar egyik megteremtője volt. Ganz első kis műhelyét 1844-ben nyitotta meg Budán. Üzemében öntöttvas tárgyakat készített és nagy szorgalommal lassanként tekintélyt vívott ki magának. A Lánchíd vastartóit már ő készítette. 1854-ben újabb fordulóponthoz érkezett üzeme: saját fejlesztése eredményeként kéregöntésű vasúti kerekeket kezdett gyártani. Eljárását szabadalmaztatta, és kerekeivel európai hírnevet szerzett. Ganz Ábrahám végül önkezével vetett véget életének, de a Ganz-vállalatok máig megőrizték a nevét. Első műhelyének helyén jött létre az Öntödei Múzeum a II. kerület, Bem József u. 20. alatt.
A koponyeg.hu előrejelzése szerint szerdán az éjszaka képződött pára, köd és rétegfelhőzet felszállását követően fátyolfelhős, napos időre számíthatunk, csapadék nélkül. A légmozgás többnyire mérsékelt marad, a hőmérséklet reggel 0, délután pedig 11 fok körül alakul.
A több helyszínen zajló fesztivál november 6–13. között tart majd. A megtekinthető filmfelhozatalban fesztiválnyertes alkotások és ismeretlen csemegék is szerepelnek, a fesztivál nyitófilmjeként pedig először lesz látható itthon a magyar–francia–horvát koprodukcióban készült KIX. Idén külön szekciót szentelnek a dekolonizáció és a dezinformáció témáknak, de örmény, ukrán és brit válogatások is szerepelnek a listán. Tovább részletek a rendezvényről itt olvashatók.
Budapesten két helyszínen tartanak november 6-án véradást.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre