Bill Viola, a videóművészet Rembrandtja mutatkozik be a Városligetben

A Csend című kiállítás Bill Viola meditatív műveinek a világát hozza közel a nézőhöz.



Megosztás
Szerző: Fodor Erika
Létrehozva: 2024.11.24.
Módosítva: 2024.11.24.
Bill Viola LIGET BUDAPEST BERUHÁZÁS Millennium Házában

Bill Viola műveit mutatja be a városligeti NEO Kortárs Művészeti Tér a Millennium Házában 2025. március 30-ig. Magyarországon első alkalommal láthatóak a kortárs videóművészet világhírű alkotójának művei. A Csend című egyedülálló tárlat érdekes módon három, hang nélküli videóval kelti fel a közönség figyelmét, egyetemes emberi érzéseket kiváltva. A New York Times fogalmazása szerint: Viola a „legújabb technológiát használja a legősibb érzelmek felkavarására”.

Bill Viola
Fotó Bill Viola Találkozás című videójából 

A „videókorszak Rembrandtjaként” és „hi-tech Caravaggióként emlegetett amerikai videóművész alkotásait a világ legnagyobb múzeumai, a Guggenheim Museum vagy a Whitney Museum of American Art után most a Liget Budapest Projekt kulturális kínálatában is megtekinthetjük. A kiállításon több különleges művet láthat a közönség, amelyek a művész júliusi halálát követően egyben mementóként tisztelegnek Bill Viola munkássága előtt. A műveket kiegészítő rövid riportfilmet Christian Lund készítette a Louisiana Museum of Modern Artnak.

Bill Violát hi-tech Caravaggióként is emlegetik

A művész videóművészetének alapvető jellemzője a hang vagy annak hiánya. A Csend című kiállítás Bill Viola meditatív műveinek a világát hozza közel a nézőhöz a három: a Csendes hegy, a Találkozás és az Ősök című videóval, amelyek mindegyike az emberi létezés különböző, pszichológiai értelemben súlyos pillanatait járja körül.

A Csendes hegy képkockája

„A művek rendszerint hosszú perceken keresztül vezetik fel azt a pillanatot, amikor bekövetkezik az a megvilágosító fordulat, amely a művek jelentését adja. A néző érzelmi felkészítése, várakoztatása fontos része a műnek, ami növeli azt a hatást, amely a csúcsponton bekövetkezik. Az idő így metaforája lesz az élet eseményeinek, amelyek megértése és értéke az odavezető út karakteréből adódik” – fejtette ki Petrányi Zsolt művészettörténész, a kiállítás kurátora, akitől azt kérdeztük, hogyan lehet egy hang nélküli videóval ilyen hatást elérni a mai világban.

Íme, a válasz videón:

@fezstory

Bill Viola, a videókorszak Rembrandtja kiállítását, 3 hang nélküli videójának megtekintését ajánlja a Millennium Háza Neo Kortárs Művészeti Térben Petrányi Zsolt kurátor.

♬ eredeti hang - Fodor Zwickl Erika

Bill Viola munkásságában a hangnak vagy a hiányának kiemelkedően fontos szerepe van. Videómunkái leginkább eseményeket mutatnak, amiket logikusan valamiféle hang kísér. Hangja van a környezetnek, amely a történés helyszíne, vagy ha az nem elég markáns, Bill Viola rendszerint maga választotta zajt társít a képhez, vagy mint ahogyan a NEO kiállításra válogatott munkáin látható, teljesen elhagyja a hangot, hogy azzal növelje a képsorok nézőre gyakorolt hatását” – tudtuk meg Petrányi Zsolttól.

Bill Viola: Ősök

Bill Viola a csend hangján szól

A NEO Kortárs Művészeti Tér harmadik társadalmi projektjét Bill Viola Csend című kiállításának a témája inspirálta, ez adta az ötletet ahhoz, hogy halló és hallássérült fiatalok integrált csoportokban, együttműködve dolgozzanak. A projekt a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Média design képzéssel együttműködésben valósult meg. A NEO-ban a látogatók ingyenesen megtekinthetik az elkészült műveket.

Ottjártunkkor megkapó volt látni a sötét kiállítási térben, ahogyan hallássérült fiatalok nézik a Viola-videókat és a csenddel hozzánk szóló videók képei és eseményei ugyanazokat az emberi érzéseket váltják ki mindannyiunkból.

Hallók és hallássérült nézők közös videóélménye a Csend című Viola-tárlaton 

Mozgókép-meditáció

Bill Viola a videóművészet egyik legfontosabb alkotója, aki a műfaj hetvenes évekbeli kezdetei óta jelentős alkotások létrehozásával saját stílust teremtett. A lassú, vágás nélküli mozgás, az analóg, trükkök nélküli kamerahasználat védjegyévé vált, amelyekkel Viola videóiban az emberi lét alapvető kérdéseit – az érzelmek változását, a születést, halált, szenvedést és a tudat állapotait – kutatja. Munkássága elválaszthatatlanná vált a videóművészettől, hiszen ő az egyik alkotó, aki új irányt adott a hatvanas évektől induló új kifejezésmódnak: egy olyan oldalát használta ki a mozgóképnek, ami lehetőséget teremtett számára, hogy az elmélyülésről, a meditációról, a világ szellemi egységének megéléséről szóló munkákat hozzon létre.

NEO-kiállítótérben a Csend 

Pszichológia és technológia

A NEO Csend című kiállításának célja, hogy Bill Viola munkáinak bemutatásával a meditatív művek világát hozza közel a nézőhöz, figyelmet, elcsendesedést, megnyugvást sugározva. A kiállítás alkalmas arra is, hogy a pszichológia, a vallások, a technológia adta lehetőségek és a kultúrtörténeti szimbólumok iránt nyitott látogatók érdeklődését is felkeltse.

NEO és Liget Budapest Projekt

„A NEO Kortárs Művészeti Tér a Millennium Házában immár 5 éve várja a látogatókat. Ez az épület a Liget Budapest Projekt egyik sikertörténete, hiszen restaurálásával a magyar építészet kiemelkedően fontos értékét és mementóját sikerült megmenteni. A NEO a főváros kiemelt kulturális helyszínévé vált, a világ legfontosabb kortárs alkotóinak bemutatásával, programjaival, workshopjaival hidat teremt kortárs művészet és a közönség között” – számolt be Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt, vezérigazgatója, aki azt is megosztotta velünk, milyen programokkal várnak még minket az év hátralévő részében.

Gyorgyevics Benedek beszélt a várható programokról is:

@fezstory

Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója arról, hogy mi minden történik még 2024- ben a megújult Városligetben.

♬ eredeti hang - Fodor Zwickl Erika

 


 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás