A Néprajzi Múzeum új, állandó kiállítása minden eddiginél nagyobb és átfogóbb lett. Galériában mutatjuk a világszínvonalú tárlatot.
A Néprajzi Múzeum új, minden eddiginél nagyobb és átfogóbb gyűjteményi állandó kiállítását már a nagyközönség is látogathatja. Az új gyűjteményi tárlat kilép a kiállítóterekből is, hatása az egész épületben tetten érhető. Nemcsak új színekkel és anyagokkal, újrarendezett terekkel találkozhatnak a látogatók, hanem új pihenőhelyekkel, valamint multimédiás alkalmazások, szolgáltatások is várják őket.
A tárlat különlegességét jól mutatja, hogy míg a legrégebbi darab egy 731-ben készült, 170 kg-os maja uralkodó kőtábla, addig a legfrissebb tárgy egy 2020-ban készült matyó kötény, amelyet másfél hónapon keresztül kimondottan a kiállításra készítettek. Ezeken kívül a több mint háromezer négyzetméteres kiállítótérben nyolc tematikus egységben csaknem 3600 műtárggyal találkozhatnak a látogatók.
A kiállításon bejárhatjuk a világot Kalotaszegtől Afrikáig a fonográffal népzenét gyűjtő Bartók Bélával, az Óceániát felderítő Bíró Lajossal vagy az archaikus népi kultúrát kutató Györffy Istvánnal, de az időben is visszarepülhetünk. Megnézhetjük, milyen viseleteket, bútorokat láthattak a Néprajzi Múzeum első állandó kiállításának látogatói 1898-ban, érezhetjük az Ezredéves Országos Kiállítás Néprajzi Falu miliőjét.
Orbán Viktor megnyitóbeszédében felidézte, hogy a múzeum 2022-ben átadott épülete 12 nemzetközi díjban részesült, majd megköszönte Ferencz Marcel építésznek a nagyszerű munkát. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a mostani esemény szerves része az egész Városliget megújítását célzó erőfeszítéseiknek.
A kormányfő elmondása szerint a liget megújítása lendületesen halad.
A Néprajzi Múzeum új, állandó kiállításával kapcsolatban így fogalmazott:
Most már nemcsak a külsőt lehet díjazni, hanem a belsőt is; az új, állandó kiállítással a múzeum épülete betöltheti hivatását, helyet ad a magyar népi kultúra tárgyi emlékeinek.
A magyar élet és a magyar jövő archimédeszi pontjaként értékelte a magyar kultúrát, ide értve a tárgyi kultúrát is. Orbán Viktor a magyar táncházmozgalom atyját, Sebő Ferencet idézve hangsúlyozta: „a hagyományt nem ápolni kell, hiszen nem beteg, és nem is őrizni kell, mert nem rab, hagyományaink csak akkor maradhatnak meg, ha megéljük őket”. Azzal a gondolattal toldotta meg az idézetet, hogy mi, magyarok csak akkor maradhatunk meg, ha megéljük a kultúránkat és hagyományainkat.
A Néprajzi Múzeum állandó kiállítását újabb őrhelynek nevezte és hangsúlyozta: ezzel a magyarságot megtartó rendet erősítik.
Világszínvonalú múzeumban világszínvonalú kiállítást nyitottunk
– zárta beszédét a miniszterelnök.
Kukkants be képeink segítségével te is az új, nagyszabású kiállításba!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre