
Változik a benzin és a gázolaj ára, erre készülj a benzinkutaknál!
Érdemes lehet ma tankolni!
Megszereztük a számokat: kiderült, hogy rengeteg a bűneset a miliárdos közművezér, Mártha Imre felügyelete alatt álló budapesti köztemetőkben, de általában nem is tesznek feljelentést – pedig még a saját szabályzatuk szerint is dolguk lenne.
Korábban beszámoltunk cikkünkben arról, hogy a budapesti temetőkben sok fakidőlés miatt szétzúzott sírt is láttunk, majd a temetőbe kilátogatók tapasztalatait is cikkben közöltük, akik bűncselekmény-hullámról számolnak be a budapesti köztemetőkben. Mivel állításuk szerint a sírfosztogatások és sírrongálások szinte mindennaposak lettek, utánanéztünk a tényeknek. Lapunk megkeresésére egy idő után válaszolt a Budapesti Temetkezési Intézet, és egészen elképesztő számadatok derültek ki.
Karácsony Gergely kedvenc cégvezére, a luxuséletéről elhíresült milliárdos, Mártha Imre vezeti a budapesti közműcéget, ahová a Főtáv és a szemétszállítás mellé többek között a fővárosi köztemetőket összefogó Budapesti Temetkezési Intézetet (BTI) is beolvasztották. Kiderült, hogy rengeteg bűncselekmény történik a köztemetőkben, de ezek többségéről egyszerűen nem szólnak a rendőrségnek!
A fakidőlések és ágleszakadások súlyosan érintik a sírokat, általában leborul, összetörik a sír felirattáblája, de súlyosabb esetben akár a fedlap is sérülhet, amivel súlyos anyagi kár keletkezik a sírokban. Amint arról a Temetési Divíziónál dolgozó egyik főkertész is beszámolt, ez egyáltalán nem ritka esemény. A lapunkhoz eljutott információk szenti például 2023-ban több mint 50 eset volt csak az, amikor a felelősséget a BTI elismerte, ezek kapcsán a jegyzőkönyvek tanúsága szerint a temetőfenntartó felelőssége egyértelműen megállapítható:
A kitört fa nem volt egészséges, a szükséges faápolási munkák elmaradtak
– írják a felelősségbiztosítási kárbejelentő lapok nagy részén.
Azonban ahogy korábban írtuk, ha a fakidőlés egy viharban történt akkor vis maiornak nyilvánítják az esetet, és a BTI mossa kezeit. Ez valószínűleg jóval nagyobb szám lehet annál, mint amiről minket tájékoztattak.
Kegyeleti szempontból már egyetlen sír és a benne nyugvó elhunytak nyugalmát zavaró bűncselekmény is vérlázító, de Budapest-szerte több száz esetről beszélhetünk évente, aminek jelentős része el sem jut a hatóságokhoz. Azt láthatjuk, hogyha 2020-tól vizsgáljuk a BTI által kezelt fővárosi temetőket, azokban 660 lopást jelentettek a fenntartó felé, amiből csak 252 rendőrségi ügy indult. De még durvább a rongálások kapcsán a számadat, ahol azt láthatjuk, hogy 314 ilyen eset jutott a temetőfenntartó tudomására, de csak 24 eset jutott el a hatóságokhoz. Végül 3 garázdaság is történt, amiből egy esetben lett csak rendőrségi ügy.
Tehát azt láthatjuk, hogy a fővárosi temetőkben elkövetett jogellenes cselekmények egy része csak akkor jut el a hatóságokhoz, ha a sírok tulajdonosai maguk mennek feljelentést tenni, mert a temetők nem szólnak – pedig kötelezettségük lenne.
A BTI érzi, hogy vaj van a fején, így válaszukban jogi magyarázkodásba kezdenek. Szerintük, mivel a bejelentett eseteknek/bűncselekményeknek nem ők a sértettjei, ezért úgy vélik, hogy jogalap hiányában nem is tehetnek semmilyen feljelentést a hatóságok felé.
Ez jogi csűrés-csavarásnak tűnik, de nézzük azokat a jogszabályokat! A temetők kapcsán a legfontosabb az 1999. évi XLIII. törvény a temetőkről és a temetkezésről, amely kötelezi a fenntartót a kegyeleti méltóság őrzésére. A 6. § 2. bekezdésében pontosan így fogalmaz a jogszabály:
A temető tulajdonosának feladata a temető kegyeleti méltóságának őrzése.
Majd ugyan ezen jogszabály részletezi is, a 16. §-ban.
Az üzemeltető:
k) gondoskodik a temető rendjének betartásáról és betartatásáról.
Tehát a törvény kötelezi a tulajdonost, hogy fenntartsa a rendet. Egyedül ez nyilván nem megy, kell hozzá a rendőrség is – persze, ha a rendőrség tudomást szerez róla. De kinek kell feljelentést tennie? Nyilván a megsérült sírok kapcsán a sértett családtagok is tehetnek – de a Budapesti Temetkezési Intézet belső szabályzat szerint a temető is köteles!
A Budapesti Temetkezési Intézeten belül egy különálló vállalatbiztonsági csoport is létesült, akik folyamatosan tájékoztatják – a szervezeti és működési szabályzat szerint – a vezérigazgatót a temetők biztonsági helyzetéről. Illetve amit nem lehet félremagyarázni: minden tudomásukra jutott, a temetőben történő jogellenes cselekmények kapcsán feljelentést vagy bejelentést kötelesek tenni.
A kérdés pedig nem az, hogy sértettje-e a bűncselekménynek a temetkezési intézet, hanem hogy a bűncselekmény közvádra (bárki tehet feljelentést) vagy csak magánvádra (csak a sértett tehet feljelentést) üldözendő. Mivel a cikkünkben tárgyalt cselekmények közvádra üldözendőek, így a törvény és az szmsz alapján is kötelessége lett volna a Mártha Imre által vezetett BKM-be beolvadt Temetkezési Intézetnek megtenni azt a több száz feljelentést, aminek az elmulasztása miatt ilyen elképesztő állapotok uralkodnak a fővárosi temetőkben. Itt nem néhány ember sérült meg, itt több mint ezer halott nyugalmát háborgatták, kegyeletét sértették meg a Mártha Imre alá tartozó szervezet sorozatos mulasztásai miatt!
Megkerestük a rendőrséget: a temető szerintük is tehet feljelentést
A rendőrség is megerősítette, hogy nincs itt semmi ,,jogalaphiány”. Ahogy írták a Metropolnak, ,,természetesen a temető fenntartója is tehet feljelentést. Amennyiben bűncselekmény gyanúja merül fel, az illetékes nyomozó szerv eljárást indít.”
Érdemes lehet ma tankolni!
Alighogy megtalálták, újra eltűnt.
Manfred Weber elvárja Ukrajna támogatását Magyar Pétertől.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre