
"Minden, amit megéltünk meg kellett élnünk" - megható vallomást tett Mészáros Norina
A rapper felesége 15 éves nagy lépést tett meg életében.
A szívinfarktusok 30-50%-ának, az agyi érbetegségek, sztrókos esetek 50-60%-ának hátterében a fel nem ismert magas vérnyomás (hipertónia) állhat. Hazánkban a magas vérnyomás betegség majdnem minden negyedik embert érinti, és időben felismerhető és kezelhető, ha komolyan vesszük a jeleket.
Május 17. a magas vérnyomás, vagyis a hipertónia világnapja. Nevezhetjük népbetegségnek, mert – ahogy prof. dr. Szauder Ipoly belgyógyász, kardiológus, hipertonológus elmondta – hazánkban a népesség 34-37%-át, azaz több mint egyharmadát érinti (azaz mintegy 3,5 millió embert), és nincs mindenki diagnosztizálva.
Igaz, javul a helyzet, mert 2001 és 2021 között majdnem a duplájára emelkedett a felismert esetek száma.
"Jobban odafigyelnek az emberek, gyakrabban mérik a vérnyomást. A magas vérnyomás ingadozva kezdődik, és nem mindig találnak bele a megemelkedett értékbe, de sűrűbb (napi háromszori) méréssel vagy 24 órás ambuláns vérnyomásmonitorral felismerhető. Kivizsgálásakor EKG-val és szívultrahang-vizsgálattal láthatóak a hipertónia jelei" – magyarázta a szakember a hot! magazinnak.
Akinek a családjában előfordult ez a betegség, az jól teszi, ha fokozottan figyel, mert elsősorban genetikai eredetű (öröklődő) a kór. Számos tünet van, aminél gyanakodhatunk.
Szapora vagy szabálytalan szívverés, indokolatlan melegérzet vagy fáradékonyság, nem forgó, hanem bizonytalan jellegű szédülés, tarkótáji fejfájás, látászavar – ezek mind lehetnek tünetek. A hidegrázás is, de az utalhat lázra, így ilyenkor érdemes vérnyomást és lázat is mérni. A normális vérnyomás értéke otthon mérve 135/85 alatt kell, hogy legyen, az optimális pedig 120/70 körül van
– hívta fel a figyelmet a professzor.
Szauder doktor kiemelte, hogy a hipertónia olyan, mint a cukorbetegség: nem múlik el, de karban lehet tartani, megelőzhetjük a szövődményeket. A háziorvos könnyen beállíthatja a megfelelő gyógyszerelést, makacsabb esetekben a doktor úrhoz hasonló specialisták segíthetnek. Mi magunk pedig az életmódunkkal járulhatunk hozzá a vérnyomásunk helyreállásához, hiszen a túlsúly, a mozgáshiány, az alkohol és a dohányzás mind károsan hatnak a szervezetünkre.
Dr. Szauder Ipoly honlapot is indított, és – egyebek között – az M5 csatorna Mindenki Akadémiája című műsorában is sokat beszélt a betegségről, mert úgy látja, hogy sokszor nem mérik fel a valós veszélyét.
Gyakran találkozom azzal, hogy valaki az olykor 160-170-es vérnyomására rálegyint, hogy csak ingadozik. Pedig nem szabad félvállról venni, mert nem múlik el. A magas vérnyomás alattomos betegség, lesből támad. A szervezet sokáig elviseli panaszmentesen, viszont hirtelen kialakulhat keringési probléma, akár szívinfarktus, agyi érbetegség is. Rendszeres szűréssel-kezeléssel ez megelőzhető lenne!
– jelentette ki a professzor.
A magyar konyha sok sót használ, pedig napi 5 gramm konyhasónál kevesebbet (legfeljebb 2 gramm nátriumot) lenne egészséges fogyasztani. Egy másik anyag, amit érdemes kerülni, az az ételek csomagolásán szereplő E621, vagyis a nátrium-glutamát. Ez egy ízfokozó, amelynek a lebomlásakor nátrium keletkezik. Nagy mennyiségben található meg például készételekben, keleti ételekben és levesporokban is.
Elterjedt tévhit, hogy napi 1-2 pohár vörösbor jót tesz a vérkeringésnek: az alkohol semmilyen formában nem egészséges!
"10 gramm alkohol megfelel körülbelül másfél pohár vörösbornak vagy három cent tömény szesznek. A WHO adatai szerint nőknél napi 10, férfiaknál napi 20 gramm alkohol napi fogyasztása 10-15 év alatt képes magas vérnyomás betegséget okozni" – világosított fel dr. Szauder Ipoly.
A rapper felesége 15 éves nagy lépést tett meg életében.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre