
Új kihívás elé állította rajongóit a Házasság első látásra nagy kedvence
A nem mindennapi jutalom is szóba került...
Áprilistól egészen október végéig tart a kullancsszezon. Bár ezek az apró élősködők, azaz a kullancsok első pillantásra ártalmatlannak tűnhetnek, súlyos betegségek forrásai lehetnek.
Legyen szó egy erdei kirándulásról, egy városi parkban tett sétáról vagy akár a saját kertünkről, a kullancsok szinte bárhol megbújhatnak. Éppen ezért különösen fontos, hogy tisztában legyünk azzal, milyen veszélyeket hordozhat egyetlen kullancs csípése – és hogyan védekezhetünk ellene hatékonyan. A kullancsokkal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat Lakos András infektológus, a Magyar Tudományos Akadémia doktora segít megérteni.
„Magyarországon közel 30 kullancsfaj él. Ezek közül a leggyakoribb és az emberi megbetegedések szempontjából a legfontosabb a közönséges vagy vöröshasú kullancs (Ixodes ricinus). Ez terjeszti a Lyme-betegséget és a kullancsencephalitist, vagyis a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladást. Sokkal ritkábban okoznak emberi megbetegedést a Dermacentor kullancsok, ezek terjesztik a tibolát, ami egy jóindulatú, magától gyógyuló nyirokcsomó-duzzanattal kísért fekélyes bőrelváltozással jár” – kezdte a Hot! magazinnak a szakértő.
Sok tévhit kering a kullancsokkal kapcsolatban, amelyek közül az egyik legaggasztóbb egy új, veszélyes faj megjelenése. Lakos András infektológus ezekre is kitért, és segített tisztán látni a valós kockázatokat.
„Az utóbbi időben nagy médiavisszhangot keltő Hyalomma kullancsokat már jó 50 éve megtalálták Magyarországon, az utóbbi években összesen talán 20 példányát fogták be. A jelentősége az, hogy egy súlyos, úgynevezett vérzéses lázat, tehát az ebolához hasonló betegséget képes terjeszteni. Ez a krími–kongói vérzéses láz. Európában a legnagyobb járvány Törökországban volt. 2002 és 2015 között összesen 9000 megbetegedés történt 5%-os halálozással. A járvány magától megszűnt” – folytatta az infektológus. „A hazánkban befogott kullancsokban nem találták meg ezt a valóban veszélyes kórokozót. A klímaváltozás következtében a mi kullancsaink észak felé vándorolnak, és a helyükre jönnek majd a délen őshonos paraziták. Vagyis a kullancsencephalitis (agyvelőgyulladás) és a Lyme-kór lassan eltűnik, és a helyükre jönnek majd a déliek. De 100 éven belül nem tűnik valószínűnek az, hogy nálunk is vérzéses lázat okozzon a Hyalomma kullancs.”
A megelőzés kulcsfontosságú: néhány egyszerű szabály betartásával jelentősen csökkenthető a kullancscsípés esélye. Érdemes ezeket komolyan venni, hiszen a baj gyakran egyetlen apró csípéssel kezdődik.
„A kullancscsípés megelőzésének legjobb módja az, ha nadrágban megyünk a szabadba, és a zoknit ráhúzzuk a nadrágra. A trikót be kell tűrni a nadrágba. A rovarriasztók gyakran az előírtnál kevesebb hatóanyagot tartalmaznak, így a hatásuk nem megfelelő. A riasztószereket a teljes testfelületre vagy a teljes ruházatra kell fújni. Van egy rovarölő készítmény (Envira), ami a ruha impregnálására szolgál. Mivel ez szinte azonnal megöli a kullancsokat, sokkal hatékonyabb, mint a riasztószerek” – szögezte le a szakember. „Hazánkban a kullancs által leggyakrabban terjesztett betegség a Lyme-kór. A fertőzött kullancs csípése után is csak 2%-ban fordul elő megbetegedés.”
Az őshonos bögölyök és a hazánkban megjelenő ázsiai tigrisszúnyogok is terjeszthetnek veszélyes kórokozókat. Utóbbiak akár a dengue-láz vagy a Zika-vírus hordozói is lehetnek – érdemes tehát nem csak a kullancsok ellen védekezni!
Számos híresség beszélt nyíltan arról, hogy Lyme-kórral küzdöttek: Horváth Éva, Justin Bieber és Bella Hadid is átesett ezen a betegségen.
A nem mindennapi jutalom is szóba került...
„Ez a stílus áll legközelebb a szívemhez.” – vallotta be.
A reality pszichológusa elsők között reagált.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre