Nem túlzás azt állítani, hogy nemcsak hazánkban nincs szinte olyan ember, aki ne ismerné Karikó Katalin nevét, hanem szerte a világon is.
Ez persze érthető is, hiszen a mi számunkra azért (is) különösen fontos a munkássága, mert ő lett az első magyar női Nobel-díjas, míg sokaknak azért, mert úgy vélik, hogy megmentette az emberiséget a koronavírustól. Mindeközben az Amerikában élő Karikó Katalin belül ugyanaz a kisújszállási vályogházból indult, keményen dolgozó nő maradt, aki anno kénytelen volt elhagyni Magyarországot.
Megpróbáltatásai ellenére is csak szeretettel tud gondolni hazánkra, ahol mára sokaknak a példaképévé vált, emellett a magyar felsőoktatási intézmények presztízsét is emeli, hogy a legutóbb Nobel-díjjal elismert tudósaink itthoni egyetemeken végeztek.
A szintetikus mRNS-alapú vakcinák orvosi technológiájának kifejlesztéséért díjazott Karikó Katalin a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) diplomázott, jelenleg is az SZTE kutatóprofesszora, ahol most megkapta Nobel-díjas elődje, Szent-Györgyi Albert egykori irodáját.
50 évvel ezelőtt itt kezdtem az egyetemet, itt voltam diák, itt mentem férjhez és itt született a lányom. Minden, ami jó történt velem itt történt Szegeden
– mondta szegedi beszédében Karikó, aki azt elárulta, hogy szüleitől tanulta meg, hogy mindig keményen kell dolgozni, hiszen már egészen kicsi korában bevonták őt és testvérét is a munkába.
A nővéremmel együtt sok feladatot kaptunk a szüleimtől, anyukámtól, apukámtól, hogy mi is részese vagyunk a családnak. A nővérem már általános iskolás kora óta főzött én pedig az alantasabb munkákat végeztem, mint a begyújtás vagy a krumplipucolás
– emlékezett vissza a tudós a Tények Plusznak adott interjújában. A Nobel-díjas tudós emellett pedig még azt is elárulta, hogy mi a boldog házasság titka.
Mind a ketten azt nézzük, hogy segíthetjük a másikat. Erre kell koncentrálni és nem arra, hogy tegnap is én vittem ki a szemetet és most te következel, hanem ha tudom, akkor megteszem és párom is ugyanúgy megteszi, akkor boldog lesz az az élet.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre