Csányi Sándor még egyszer utoljára kitálalt az MLSZ furcsa szabályáról

Ha eddig nem lett volna világos a Magyar Labdarúgó-szövetség úgynevezett magyarszabálya, akkor mostanra az összes kiskapu bezárult az üggyel kapcsolatban. Csányi Sándor ugyanis még egyszer utoljára tisztába rakta, mit kell a csapatoknak tenniük azért, hogy a magyar labdarúgás jövője fényesebb legyen a mostaninál.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.07.02.
Csányi Sándor magyarszabály MLSZ

Ahogy azt a Ripost nemrég megírta, az MLSZ véglegesítette a az úgynevezett magyarszabályt, miszerint a bajnoki meccseken nem átlagosan kell öt magyar játékosnak a pályán lennie, hanem végig a 90 perc alatt, hiszen csak ebben az esetben jár a félmilliárdos állami támogatás. Csányi Sándor a Nemzeti Sportnak adott interjújában még egyszer utoljára kitért a nagy vihart kavaró 5/1-es „magyarszabályra”. A hazai szövetség elnöke megerősítette, a következő szezontól egyszerre öt magyar játékosnak kell végig a pályán lennie az NB I-es bajnoki meccseken, közülük egy 21 éven alulinak, csak így hívható le teljes, 500 millió forintra emelt támogatási összeg.

Csányi Sándor személyes sérelmét is felemlegette a Fradi-táborral és Kubatov Gáborral kapcsolatban
Csányi Sándor szerint a klubokra nem kényszerítik rá a magyarszabályt, aki akarja, nem tartja azt be (Fotó: Szabó Miklós / Nemzeti Sport)

Csányi Sándor szerint nem igaz az, hogy nem egyeztettek a szabályváltozásokról

Az MLSZ elnöke elmondta, nem fedi a valóságot, hogy a magyarszabály bevezetése előtt bárkinek szűkítették volna a mozgásterét, illetve nem egyeztettek volna az érintett klubokkal. Ráadásul, ha valaki azt hiszi, hogy a szövetség bárkit bármire kötelezni akar, az nagyot téved.

Nem szűkítjük senki mozgásterét, ahogy az sem igaz, hogy köteleznénk bárkit is bármire. Ami azt illeti, hogy kinek mibe volt beleszólása: az NB I-es, NB II-es bizottságokban több egyeztetés zajlott a kérdésről, a döntés meghozatala óta pedig futballszakmai szempontból érdemi kifogás, komolyan veendő futballszakembertől nem hangzott el

– közölte Csányi Sándor.

Íme, a magyarszabály legfontosabb pontjai:

  • a férfi NB I-ben a teljes támogatási összeg 325 millióról 500 millió forintra emelkedik
  • az első osztályú csapatoknak minden NB I-es mérkőzésen legalább öt hazai (akinek érvényes hivatalos okmánnyal igazolt magyar állampolgársága van) labdarúgót végig a pályán kell tudniuk, és ebből legalább egynek fiatalnak (2005. január 1-jén vagy utána született magyar állampolgár) kell lennie
  • az öt hazai labdarúgónak minden egyes bajnoki mérkőzésen végig a pályán kell lennie
  • kivétel ez alól, ha valamelyik magyart kiállítják, illetve sérülést szenved, de nincs már több cserelehetőség

Az előző szezon egyik legmagyarosabb összecsapása:

Minden klub eldöntheti, betartja-e a szabályt vagy kevesebb pénzből gazdálkodik

A sportvezető állítja, minden klub maga dönthet a rövid távon elérhető, nagy befektetést igénylő sikerek vagy a tartós, hosszú távú eredményesség és fönntartható működés arányairól. Ha valaki úgy dönt, nem tartja magát a magyarszabályhoz, akkor nyilván a kieső bevételét majd más, vagy saját forrásból pótolhatják majd.

– A klubvezetőknek döntéseik meghozatalakor figyelembe kell venniük, hogy milyen saját forrásokkal rendelkezik az egyesület, és mik a lehetőségek az utánpótlásbázis terén. A jó működéshez fontos még az igazolások terén szükséges szakmai és pénzügyi jártasság – a játékosügynökök gyakran negatív szerepéről már ne is beszéljünk. Az MLSZ a döntési lehetőségeket bővíti ösztönző rendszerével, hiszen a pontokért és a nemzetközi jó szereplésért, továbbá a fiatal magyarok, sőt magyar futballisták játszatásáért is pénz jár – fogalmazott Csányi Sándor.

A magyar válogatott érdeke is a szabályváltozás

Ugyanakkor leszögezte, nem egy váratlan irányváltásról, hirtelen ötletről van szó. A magyar és fiatal játékosok szereplésének ösztönzése 2013 óta hangsúlyos része a felnőtt bajnokságok kiírásának. Az 5/1-es szabály bevezetésének szándékát pedig még tavaly tavasszal bemutatták a csapatoknak. A májusi közgyűlésen bejelentett irányelvek mentén az MLSZ megújította az ösztönzési rendszert, melynek célja egyszerű: a magyar játékosok és sportszakemberek foglalkoztatásának növelése, ezen keresztül a magyar labdarúgás és a különböző magyar labdarúgó-válogatottak eredményességének erősítése. 

Ne feledjük, a legtöbb klubtulajdonos nagy részben központi forrásokból teremti meg a csapat működéséhez szükséges pénzügyi alapokat. Éppen ezért a szövetség részéről hiba lenne, ha a források egy részét nem kötnénk a magyar futball jövője szempontjából kedvező stratégiai feltételekhez. Abszurd módon sok magyar fiatal külföldön nagyobb eséllyel lépett át a felnőtt futballba, mint idehaza. És bár megértem és fontosnak tartom a klubok céljait, a magyar futball tükre és kirakata mégis csak a nemzeti válogatott, amely a jegyeladások és a televíziós nézettségi adatok alapján is a legfontosabb a szurkolóknak. A válogatott jó szereplése lehet a legnagyobb ösztönző a gyermekek számára, hogy kipróbálják ezt a sportágat, ezért nem lehet fontosabb semmi, mint a magyar válogatott érdeke

– tette hozzá Csányi Sándor.

A magyar válogatott győzelemmel zárta a vb-selejtezőkre való felkészülését:

Van átmeneti szabály, de 175 milliós elvonásért cserébe

Ugyanakkor az MLSZ sem akarta a legjobb csapatokkal kenyértörésre vinni a dolgot, így egyetlenegy évre, a 2025/26-os szezonra tett egy jelentős engedményt. Ez az átmeneti szabály ugyanis megengedi, hogy azok a csapatok, akik az előző években érvényben lévő szabályoknak ősztől is megfelelnek a bajnokság végéig, de az új magyarszabálynak még nem, akkor azt úgynevezett részteljesítményként elfogadják, de a félmilliárd helyett csak 325 millió forintos állami támogatásban részesülnek. Azaz a tavalyi szabályokért tavalyi támogatás jár – de csak a következő szezonban.

A részteljesítés feltételei

  • mérkőzésenként legalább 45 percet kell játszania a kötelezően előírt egy U21-es fiatalnak
  • átlagosan legalább 450 percet kell kapniuk a magyar játékosoknak 

Az NB II-ben egyértelműbb a helyzet, csak az a klub részesül külön díjazásban, amely a bajnoki és kupamérkőzésekre csak és kizárólag magyar állampolgárságú labdarúgót nevez, valamint a vezetőedzője is magyar. Egyetlen kivétel van: egyidőben egy U21-es vagy annál fiatalabb külföldi labdarúgó pályára léphet a másodosztályú csapatokban.

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.