Egy éve, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette: háborút indít Ukrajna ellen, és ezzel egyidőben gyakorlatilag megszólaltak a légvédelmi szirénák is.
2022. február 24 -én tört ki az orosz–ukrán háború, amely során Oroszország teljes körű inváziót indított Ukrajna ellen. Ukrajna mára romokban hever: a nagyobb városokat lebombázták, akadozik az áram- és ivóvízellátás, Európa pedig azóta súlyos terheket visel a vállán.
Egy friss felmérés szerint több mint 17 millió ember távozott valamelyik európai országba. A Magyarországra menekültek száma mára meghaladta az egymilliót. Közülük eddig 30 279 személy kapott úgynevezett menedékes státuszt.
A BOK-csarnokban fogadják őket ideiglenesen, de 4100 gyermek már nálunk jár köznevelési intézménybe is. A magyar kormány már a háború kitörése óta jelentős anyagi segítséget nyújtott Ukrajnának is: összesen 3,5 milliárd forintot küldött az ország megsegítésére.
Az orosz invázió kapcsán az Európai Unió úgy döntött: gazdasági szankciókat vezet be Oroszországgal szemben. Ezek a szankciók azonban nem tűnnek működőképesnek, sőt: míg Oroszország egyelőre gazdaságilag továbbra is erős, addig Európában nagy károkat okoznak ezek a döntések, beleértve hazánkat is.
Az elrontott európai szankciós politika minden évben 10 milliárd euróba kerül a magyar gazdaságnak, és 1600 milliárd forintnyi forrást von el társadalmi célok elől illetve kasszájából
– jelentette ki hazánk helyzete kapcsán Orbán Viktor miniszterelnök, aki azt is kiemelte: az uniós szankciós politika elhibázott döntés, hiszen több kárt okoz az európai országoknak, mint amennyi visszatartó ereje van Oroszország számára. Orbán Viktor szerint az egyetlen megoldás a kialakult helyzetre a béke lenne.
A háború és a szankciók következtében az elmúlt egy évben jelentősen elszálltak az energiaárak és az infláció.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre