„Általánosító, közhelyes és sztereotípiákhoz vezető a gondolat, mely szerint „a nők másképpen gondolkoznak, mint a férfiak”, mégis nagyrészt igaz. A férfiak uralta politika világában frissítő erővel bírhat az, ha valaki másképpen gondolkozik – akár azért, mert ez a valaki nő, feleség vagy anya, esetleg mind egyszerre. A háborús kontextust senkinek nem kell bemutatni: a férfi politikusoktól pedig megszokhattuk a katonáskodást, azt, hogy ők meg akarják nyerni a háborút. Mi történik akkor, amikor jön egy nő, és azt mondja: Ő nem a háborút, hanem a békét akarja megnyerni?” – fejti ki a véleményét a témában a 888.hu podcastjában Fodor-Horváth Zsófia a lap munkatársa, aki így folytatja:
„Új szemlélet, teljesen más fókusz: Novák Katalin, Magyarország köztársasági elnöke ezt az új szemléletet, friss energiát hozta magával, és nem úgy tűnik, mint aki engedni akar ebből – legalábbis hivatalában töltött első fél éve ezt mutatja. Aki az államfői tisztséget tölti be Magyarországon, azt könnyen minősíthetik azzal, hogy tisztsége és ereje csak szimbolikus. Novák Katalin első fél évében mindent megtett azért, hogy erre rácáfoljon, miközben személye a nők számára igazi és erőteljes szimbólummá vált: olyan feminizmust jelenít meg, amiben nem kell választani, amiben meg lehet élni nőként a női, az anyai és a karrier szempontokat is, anélkül, hogy állást kelljen foglalni valamelyik mellett, választani kelljen közülük.”
Az első női elnök: sikeres nő és anya
Novák Katalin megérti és támogatja a lányokat, nőket, képviseli őket, példát mutat, hogy lehet nőként, anyaként is sikeresnek lenni. Ezenkívül – ahogy azt a Mandiner cikke is összefoglalja – többször is megnyilvánul női témákban. Mint mondta, „nem ahhoz képest, hanem annak is köszönhetően kívánok jó köztársasági elnöke lenni Magyarországnak, hogy nő vagyok”.
Novák Katalin személyes példájával is gyakran bátorítja beszédeiben, üzeneteiben a lányokat, nőket. Egész elnökségének hangsúlyos eleme a nők közéleti és társadalmi szerepvállalásának támogatása. A nőiséget sem előjognak, sem hátránynak nem tartja. Fontosnak tartja a család és a munka összeegyeztethetőségét, hogy a nőknek ne kelljen a kettő között választaniuk, hanem mindkét szerepben ki tudjanak teljesedni. Mindig hangsúlyozza: a családtagoknak, házastársaknak támogatniuk kell egymást, és a férfiakra is nagy szerep hárul abban, hogy támogassák a nőket.