Azt már tudjuk, a Covid-fertőzés egyik legkellemetlenebb és a legjobban elhúzódó szövődménye a teljes vagy részleges szaglás- vagy ízlelésvesztés, valamint a fantomszagok és -ízek érzékelése. Az azonban megdöbbentő, hogy rengeteg fiatalnál, főleg a 15–20 éveseknél zajlott le úgy a vírusfertőzés, hogy „csupán” az életminőséget romboló, visszamaradt szaglássérülés árulkodik arról, hogy átestek a fertőzésen.
„A lányommal január óta orvostól orvosig jártunk, ugyanis minden ételt gennyes ízűnek érzékelt és folyamatosan alvadtvér- és záptojásszagot vélt érezni. A gyógyszertári antigénteszt szerint nem volt covidos” – mesélte a 15 éves Fanni édesanyja, Gizella, aki azt is elmondta, hogy az alapos fül-orr-gégészeti vizsgálat, fogászati ellenőrzés, belgyógyászati vizsgálat után végül egy laboratóriumi antigénteszt mutatta ki, hogy Fanni bizony mégiscsak átesett a covidon, vagyis poszt-Covid-tünetekkel küzd. Most május közepén járunk, de a tini lány még mindig szaglássérült.
„Az alapízeket már érzi, de a kifinomultabb érzékelést igénylő ízeket nem. Szagolni is újra tanul: illóolajokat szimatol, mentholos aromafürdőt vesz esténként és sokat rágózik, mert azt tapasztalta, hogy az segít kiűzni az orrába beférkőző undorító szagokat” – mondta el lapunknak az édesanya.
Esetük nem egyedi, rengeteg tinédzser és fiatal felnőtt küzd ezzel. A jó hír az, hogy a szaglószerv az egyetlen érzékszervünk, amely képes a teljes regenerációra, vagyis újra fel lehet építeni. A szakemberek szerint az A és B vitamin, az omega-3 zsírsav-tartalmú étrend és készítmények mellett a szaglástréning hatékony kiegészítő kezelés a károsodott érzékelés gyógyítására.
Ez ugyan két különálló érzék, de összekapcsolódik. A megfelelő ízérzéshez szükséges a szaglórendszer működése. Az alapvető ízek az édes, sós, keserű, savanyú, valamint az ezek kombinációiból kialakuló összetett ízek érzékelése a szaglás képességétől függ.
A Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikáján kezelik azokat, akik a koronavírus leküzdése után is tüneteket észlelnek magukon, ezen belül, akiknek a szaglása eltűnt vagy megváltozott. Dr. Tamás László, a Klinika igazgatója korábban a lapunknak elmondta, az ambulancián alkalmazott komplex eszközök segítségével szaglásküszöböt, szagmegkülönböztetést és szagfelismerést vizsgálnak. – Ha szükséges, szaglástréninget javaslunk a betegnek – mondta dr. Tamás László. – A szaglástréning lényege, hogy a páciens minimum 12 héten át, naponta kétszer olyan alapillatokat szagoljon, mint a virág-, a fűszeres vagy gyümölcsillat, felidézve azok eredeti érzetét – mutatott rá dr. Kraxner Helga fül-orr-gégész. – Minden illatra 10–20 másodpercig kell koncentrálni, és korábbi emlékek alapján felidézni az azzal kapcsolatos érzeteket.
Különböző fizikai és pszichés problémákon tudunk segíteni, ha a megfelelő illatokat szaglásszuk, például illóolaj formájában.
– Álmatlanság: citrom
– Depresszió: levendula, borsmenta
– Emésztési problémák: fahéj
– Megfázás: borsmenta, eukaliptusz
– Idegesség: fenyő
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre