Gondoltad volna? Már ennyiszer használták a mentők a gyorstesztet

Október 13. óta alkalmazzák a mentők az úgynevezett gyorsteszteket a súlyos betegeknél, amik 15 perc alatt kimutatják a koronavírus fertőzést. Győrfi Pál a Metropolnak elmondta: már több száz ilyen tesztet alkalmaztak, a mintát pedig ilyen esetben is garatból és hámsejtből veszik le.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2020.10.22.
gyorsteszt

Már több mint egy hete alkalmazzák az antigén típusú gyorsteszteket az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) munkatársai. A tesztet a mentők kizárólag a COVID-19 gyanús vagy fertőzött betegek kórházi elhelyezésének során a betegutak optimalizálására használják. A vizsgálat célja az, hogy a gyorsteszttel pozitív eseteket közvetlenül a kijelölt COVID-19 ellátóhelyre szállíthassák.

Már több mint egy hete alkalmazzák az antigén típusú gyorsteszteket (Fotó: Knap Zoltán/Bors)

Garatból és hámsejtből nyerik a mintát

– A gyorsteszt szerint negatív, de COVID-19 gyanús, tünetekkel rendelkező betegeket továbbra is potenciálisan fertőző személynek kezeljük, azonban ekkor a COVID-19 gyanús, de nem megerősített betegek ellátására kijelölt intézménybe szállítjuk. Az antigén típusú gyorsteszt 2020.10.13-tól kiosztásra került minden mentőautóra, azóta egy külön eljárásrend alapján már több száz esetben használtuk. A vizsgálat során a PCR teszthez hasonlóan garat hámsejt mintavételezés történik, majd reagens oldat és tesztcsík segítségével 15-20 perc alatt kapunk eredményt, mely a vírus antigénjének kimutatásán alapul – részeletezte a Metropolnak Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője.

Győrfi Pál: A vizsgálat során a PCR teszthez hasonlóan garat hámsejt mintavételezés történik (Fotó: Metropol)

750 egység használja

Az új eljárás rend jól működik. Összesen 30 ezer tesztet kaptak a mentősök, amit jelenleg 750 egység használ. Ha a kapacitás elfogy, kapnak utánpótlást.

A háziorvos rendeli meg

– Ha valaki tüneteket észlel magán, akkor semmiképpen se látogassa meg háziorvosát, hanem telefonon beszéljen vele. Ha felmerül a koronavírus gyanúja, akkor a háziorvos értesíti a mentőszolgálatot, és a mentők végzik el a gyorstesztet – hangsúlyozta Csató Gábor, az OMSZ főigazgatója szerda reggel az M1 aktuális csatornáján.

MTI/Szigetváry Zsolt

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás