A pandémia tulajdonképpen egy biológiai krízishelyzet – Bagdy Emőke szerint talán így lehetne röviden és tömören összefoglalni, hogy mit jelent világjárvány. A klinikai szakpszichológus úgy véli, ez az időszak különösen megterhel minket magyarokat, a vizsgálatok ugyanis azt bizonyítják, hogy sokkal kevésbé tűrjük a bizonytalanságot, mint más nemzetek.
Depressziós nemzet a magyar – gyakran halljuk a mindennapokban ezt a kifejezést, de vajon érvényes-e ez különösen most, a járvány időszakában. Ennek jártunk utána Bagdy Emőke segítségével, aki tanácsokat is adott a járvány átvészeléséhez.
– Beégett a köztudatba, hogy mi, magyarok, depressziósak vagyunk. Ez magában nem érvényes, mert Kopp Mária „magyar lelkiállapot” vizsgálatai szerint a lelkesedésre való hajlammal együtt jellemez minket. Ha törekvéseink, küzdelmeink nem érnek célba, ha sorra veszteségeket szenvedünk, akkor valóban hajlamosak vagyunk a csúcsról a mélybe zuhanni – idézte fel a Metropolnak Bagdy Emőke a hazai kutatás eredményeit, amelyek azt is igazolták, hogy más európai nemzetekhez képest magasabb a biztonságigényünk és alacsonyabb a bizonytalansági feszültség tűrésünk.
– Sajátosan ugyanakkor a legindividualistább nemzet is vagyunk. Erősen védjük azt, ami a miénk, hisz a történelem során már oly sokszor voltunk vesztesek, megfosztottak. Most az életünk került veszélybe, egészségünket fenyegeti a vírus. Krízisben élünk.
A koronavírus derült égből villámcsapásként tört rá az életünkre, és a kezdetek óta sok téves magyarázat született vele kapcsolatban.
–A krízis általában hasonlít a földrengéshez. Hirtelen jön, nehezen tudjuk kontrollálni és maradandó károkat okozhat. A pandémia pedig tulajdonképpen egy biológiai krízishelyzet, mintegy a harmadik világháború. Ekkor felerősödik a Kopp Mária által sokat idézett anómia jelensége is, amikor már nincs, amiben igazán bízhatnánk, mert a vírus mint hatalom nem hagyja magát megfékezni, leigázni. Kétségbeesettségünkben pedig sokszor már a tudomány üzeneteiben sem bízunk. Sőt, egyeseknél még olyan tévképzetek is előjönnek, hogy például a vírus nem létezik, és sajnos vannak a vakcina hatékonyságában kételkedők – mondta Bagdy Emőke.
Korábban több tanulmány is rávilágított, hogy nekünk, magyaroknak a szabadság a legnagyobb szükségletünk. Ezért is viselnek meg minket különösen a korlátozások.
– A járvány ugyanakkor a gyerekekben is komoly törést okoz, hisz azok a szülők, akik korábban mindenhatók voltak, most sorra kudarcba fulladnak, hiába keresik, nem találják a krízisből való kiutat. Igaz, egyedül erre nincs is lehetőség, a megoldás az összefogásban rejlik, abban, hogy betartjuk a szabályokat, felvesszük az oltást és vigyázunk egymásra – jelentette ki a klinikai szakpszichológus.
Bagdy Emőke szerint ebben a nehéz helyzetben nemcsak a testünk, de a „lelkünk izmait”, azaz a reménységünket is erősíteni kell. A szakember megosztotta azokat a tanácsokat, amelyeket a mindennapokban ő maga is alkalmaz.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre