
Felcsaptak a lángok az M4-esen, teljes az útzár
Vecsésnél dolgoznak a tűzoltók.
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a MetropolHa nyár, akkor fagyizás! Volt idő, amikor a csilingelő fagyiskocsit kellett kergetni, hogy 5 forintért legfeljebb 5 fagylaltíz közül válasszunk, míg ma egymás hegyén-hátán állnak a különböző fagyizók a világ összes ízével, sokszor nagyon magas áron. Képeken bemutatjuk az igazi retró fagyizás élményét!
A városban sétálva vagy a Balatonnál heverészve mindenki valamilyen hűsítő finomságra vágyik, és ilyenkor nincs is jobb érzés annál, mint egy tölcsér édes fagylaltot elnyalni a nyári melegben. De a fagyizás sokkal több, mint édes élvezet: valódi közösségi élmény. A barátokkal kimozdulni otthonról és a fagylaltárusnál kikérni az összes ízt, hogy megbeszéljük, melyik a legfinomabb, ez jelenti az igazi fagylaltélményt, miközben fülig csokisan nevetünk. Retró emlékeket idézünk meg a galériánkkal, ami megmutatja, hogyan fagyiztak régen a nagyszüleink.

Itthon a 18. században terjedt el a fagylalt mint desszert, bár sokáig csak a tehetősebbek élvezhették a hűsítő finomságot. Az 1900-as évek elején azonban olyan népszerű lett a fagylalt, hogy a szakácskönyvekben már receptekben is megjelentek. Az ehető, ostyából készült tölcsér szintén ekkortájt lett ismert, innentől kezdve pedig már az utcákon is elkezdték árulni a fagyit. Eleinte nagyon meg kellett dolgozni néhány gombócért, hisz az első fagyigépeket még kézzel kellett hajtani, és ízekben sem lehetett nagyon variálni: a vanília volt az alap, mellette gyümölcsös ízeket készítettek még, amiket még fillérekért adtak.
A nagy áttörést a hatvanas években megjelenő csavaros fagyi jelentette, amikor már automata gépekből lehetett kapni a krémes fagylaltot, akkor még csak vaníliás ízben. A rendszerváltást megelőző időkben hihetetlen olcsón, mindössze 2-3 forintért juthattak hozzá a desszerthez, így bárki megfizethette.
Ahogy teltek az évek, úgy egyre jobban teret nyertek a speciális ízek, ma pedig versenyeket is rendeznek, hogy megtalálják az év legkülönlegesebb ízét. Mindig megvoltak az év fagylalttrendjei, vannak már sós fagylaltok, hungarikumnak számító ételekből is készült már lágy fagyi, de a gyerekek kedvencei a fantázia ízek, mint a Hupikék Törpikék vagy a Labubu íz. Bár már tényleg mindenből lehet fagylaltot készíteni, sokan inkább a klasszikusokhoz nyúlunk vissza, mint a csoki, vanília, eper, puncs vagy a citrom.
Te emlékszel a régi fagylaltok ízére és a közös élményekre? A fagylaltozás öröme az egyszerűségben rejlett, és pont ezt mutatják a Fortepan-képek is, amelyeket a képre kattintva végignézhetsz!

Vecsésnél dolgoznak a tűzoltók.

Jókor voltak, jó helyen.

Vallomást tettek az elkövetők.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélrePortfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.