Íme, 16 hasznos tipp repülővel utazóknak, mutatjuk az utasjogokat is!

Aki ritkán, vagy esetleg idén nyáron először utazik valamelyik légitársasággal külföldre, a következő utasjogokkal érdemes tisztában lennie. Emellett mutatunk néhány gyakorlati tippet is a repülővel utazóknak!



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.07.18. 18:15
légi utas utasjogok légitársaság

Aki repülővel utazik, mondjuk, nyaralni, könnyen sok pénzt bukhat, ha nincs tisztában a jogaival és azokkal a trükkökkel, amik segítenek időben felszállni a járatokra és elérni az úticélt. Ezek közül mutatunk mindjárt 16-ot és azt is eláruljuk, pontosan mihez van joga egy légiutasnak!

repülőtér
Ezekre érdemes figyelniük a repülővel utazóknak. Fotó: Pexels/Tanathip Rattanatum

Ezt érdemes tudni a légiutasok jogairól

Függetlenül attól, hogy hosszabb vagy rövidebb repülős utat tervezünk, még indulás előtt érdemes tájékozódni a légi utazáshoz kapcsolódó fogyasztói jogokról, így egy nem várt probléma – például járatkésés, járattörlés, poggyászkár – esetén tudni fogjuk, hogy utasként mit kérhetünk, mire vagyunk jogosultak. Íme, egy kis összefoglaló ezzel kapcsolatban a Fogyasztói és Betegjogi Érdekvédelmi Szövetségtől (FÉBÉSZ):

  • ha az EU területén belül utazunk, megilletnek bennünket az uniós légiutas jogok, függetlenül attól, hogy az adott járatot európai uniós vagy nem európai uniós légitársaság üzemelteti,
  • a légiutasok jogairól szóló tájékoztatót a légitársaságoknak a repülőtér utasfelvételi pultjánál jól látható helyen, nyomtatott vagy elektronikus formában közzé kell tennie, ahogy a repülőtér önkiszolgáló jegykezelő automatáinál és online is,
  • ha a légitársaság megtagadja a beszállást, vagy ha a járat több mint 2 órás késéssel indul vagy jelentős késéssel ér célba, a légitársaságnak írásos tájékoztatót kell adnia a kártérítésre és a segítségnyújtásra vonatkozó szabályokról,
  • járattörlés esetén jogunk van választani a jegyár-visszatérítés, az átfoglalás vagy az indulási repülőtérre való visszatérés között,
  • ha a légitársaság nem értesített bennünket a járattörlésről legalább 14 nappal a menetrend szerinti indulás időpontja előtt, kártérítésre is igényt tarthatunk,
  • ha a járat 3 óra vagy annál nagyobb késéssel érkezik meg az úti célba, kártérítést kérhetünk, kivéve, ha a késést rendkívüli körülmények idézték elő,
  • ha megrongálódik, elvész vagy késve érkezik meg a poggyászunk, kártérítésre vagyunk jogosultak, ennek összege körülbelül 1300 euróig terjedhet,
  • ha lekéstük a csatlakozó járatot, és úti célunkra több mint 3 órás késéssel érkezünk meg, kártérítést kérhetünk,
  • amennyiben a légitársaság a jegyen szereplő osztálynál magasabb kényelmi szintű osztályon helyez el, külön (kiegészítő) díjat ezért nem kérhet, az alacsonyabb osztályon történő elhelyezésnél ugyanakkor utasként jogunk van az útvonal hosszától függően a jegyárból visszatérítést (30%, 50%, 75%) kapni,
  • ha légitársaság működtetési vagy túlfoglalási okok miatt tagadja meg a beszállást, jogunk van kártérítésre: választhatjuk a jegyár visszatérítését, átfoglalást vagy a foglalásnak egy későbbi időpontra való áttételét.
repülő, repülőtér, repül. repülőgép
Aki repülőre ül, jobb, ha tisztában van a jogaival Fotó: Ivan Shimko / Unsplash

Íme, további 16 hasznos, gyakorlati tipp repülővel utazóknak

  1. Folyamatosan figyeljük a reptéri kijelzőkön a járatunk státuszával kapcsolatos információkat.
  2. A légitársaság standjánál (amennyiben az adott reptéren van) kérhetünk tájékoztatást a továbbutazási lehetőségekről.
  3. Ha járattörlés, késés esetén nem kapunk étkezést, frissítőket vagy szállást, arról magunk is gondoskodhatunk, de őrizzük meg a nyugtákat, és hazaérkezésünk után kérjük költségeink megtérítését a légitársaságtól.
  4. Késés, járattörlés esetén a telefonálási, kommunikációs kiadásainkat a híváslistánk benyújtásával igazolhatjuk a légitársaságnak.
  5. Rendkívüli esetekben a légitársaság dönthet úgy, hogy korlátozott segítséget nyújt, vagy nem nyújt segítséget késés esetén, ha ez további késést okozna.
  6. Késés, járattörlés esetén a felajánlott átfoglalási lehetőséget nem vagyunk kötelesek elfogadni, és jegyár visszatérítés kérése esetén magunk gondoskodhatunk a továbbutazásunkról.
  7. Tisztában kell lennünk azzal, hogy jegyár visszatérítés iránti kérésünk teljesítése esetén a légitársaság nem köteles további segítséget (étkezés, szállás, stb.) nyújtani részünkre, továbbá a saját magunk által megvásárolt, új járatra szóló jegy ára is lényegesen magasabb lehet, mint az eredeti jegyünk ára.
  8. Ha átfoglalás esetén nem a legkorábbi járatindulási időpontot, hanem a rendelkezésre álló szabad helyek függvényében egy későbbi időpontot választunk, akkor a légitársaság nem köteles további segítséget (étkezés, szállás, stb.) nyújtani részünkre.
  9. Járattörlés és érkezési késés esetén a rendkívüli körülmények fennállását az EU területéről induló járatnál a járat indulási helye szerinti tagállami végrehajtó hatóság, az EU-n kívülről az EU területére közlekedő EU-s légitársaság járata esetében az érkezési ország hatósága jogosult kivizsgálni. A hatóságok elérhetőségei itt találhatóak meg.
  10. A szállást vagy az utazáshoz kapcsolódó egyéb szolgáltatásokat úgy foglaljuk le, hogy azok visszamondhatóak legyenek, ha nem tudunk elutazni az adott célországba.
  11. Mindig legyen nálunk elegendő pénz (akár készpénz, akár bankkártyán) a váratlan helyzetekre!
  12. Ha gyerekkel utazunk, a megszokotthoz képest több étellel, itallal vágjunk neki az útnak az esetleges hosszabb várakozási vagy utazási idő miatt.
  13. A tervezettnél több napra legyen nálunk a rendszeresen szedett gyógyszereinkből.
  14. Kössünk utasbiztosítást, különbiztosítást az egyes utazási szolgáltatásokra vonatkozóan.
  15. Töltsük le a célországbeli, offline módon is működő tömegközlekedési alkalmazásokat.
  16. Legyen ismeretünk a célországbeli magyar külképviselet elérhetőségeiről - tanácsolja a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.