
Így motoroztunk régen: "Életstílus volt régen, és most is az" – Galéria
A bicikliktől a robogókig
Kapu Tibor magyar űrhajós nemrég tért vissza a Nemzetközi Űrállomásról, aminek volt egy ideiglenes elődje. Ezt a bizonyos űrállomás éppen 50 évvel ezelőtt hozták létre, mutatjuk, hogy kik és hogyan!
Egy ország várta lélegzetét visszafojtva, hogy mikor érkezik vissza a Földre a történelem második magyar kutatóűrhajósa. Kapu Tibor egy több mint két héten át tartó küldetés után széles mosollyal az arcán lépett ki az űrkapszulából. 18 napot töltött a nemzetközi űrállomáson, nagy elődök nyomdokában járva.
A Szovjetunióban Föld körüli pályára állították a Szojuz-19 űrhajót, Alekszej Leonovval és Valerij Kubaszovval a fedélzetén. Hét óra múlva az Egyesült Államok fellőtte az Apolló 18-as űrrakétát, melyen Thomas Stafford, Vance Brand és Donald Slayton indult az űrbe. A két űrhajót 1975. július 17-én kapcsolták össze, ezzel létrejött az első, ideiglenes nemzetközi űrállomás. A két űrhajó összekapcsolódása egy dokkolómodul segítségével történt, ami egy nyomáskiegyenlítő kabint is tartalmazott. Erre azért volt szükség, mert az űrhajókban eltérő volt a légnyomás. A két űrhajó 44 órán keresztül volt összekapcsolva, ez idő alatt az űrhajósok egy közös tudományos programon dolgoztak.
A 2024-ben elhunyt Emmy- és Golden Globe-díjas kanadai színész 1935-ben ezen a napon született. 1978-ban hazája magas állami kitüntetéssel ismerte el tevékenységét. A színészlegenda több mint 190 filmben és tévéműsorban volt látható, köztük olyan klasszikusokban is, mint a Piszkos tizenkettő, a Tű a szénakazalban vagy Federico Fellini 1976-os filmjében, Casanova szerepében.
Méghozzá Truman, Sztálin és Churchill részvételével, 1945. július 17-én. A konferencia a II. világháború európai eseményeit lezáró tanácskozás volt, amely Churchilltől a "Terminál-akció" fedőnevet kapta. A találkozón aláírták a potsdami egyezményt, amely lengyel-német határként az Odera-Neisse vonalat fogadta el, hozzájárult ahhoz, hogy a Szovjetunió fennhatósága alá kerüljön Kelet-Poroszország északi része, elhatározta Németország, illetve Berlin négy megszállási övezetre osztását és szövetséges megszállását.
A Kossuth-díjas író, költő, esztéta, a magyar szabadvers megteremtője 1888. július 17-én látta meg a napvilágot Budapesten, egy elszegényedett zsidó kispolgári családban. 1904-ben tüdőbetegsége miatt Abbáziába került, naplóírásba kezdett, amit 1944-ig folytatott. 1908-ban megismerkedett Osvát Ernővel, megjelent első írása a Nyugatban. 1912-ben a budapesti egyetemen befejezte jogi és közgazdasági tanulmányait, doktori oklevelet szerzett. Majd felső kereskedelmi iskolákban tanított, 1918-ban pedig a Vörösmarty Akadémia ügyésze. 1948-ban Kossuth-díjat kapott, 1950-től pedig íróként öt évig hallgatni kényszerült, engedélyezték viszont, hogy fakultatív előadásokat tartson a budapesti bölcsészkaron. 1960-ban ment nyugdíjba és hosszan tartó betegség után 1967. július 26-án hunyt el.
Nils Bohlin svéd mérnök 1920-ban ezen a napon született. Bohlin kezdetben a Saab gyárnál dolgozott, ott vett részt a repülőgépek katapultüléseinek kifejlesztésében, melyeknél a pilóták biztonsági övvel történő megfelelő rögzítése a szó szoros értelmében élet-halál kérdése volt. A később a Volvo gyárhoz átkerült mérnök életének legismertebb és legfontosabb alkotása a gépkocsik "V" alakú, hárompontos biztonsági övének kifejlesztése volt.
A koponyeg.hu szerint csütörtökön jórészt borongós idő várható, de csak néhol fordulhat elő csapadék. Az északnyugati szél sokfelé megélénkül, időnként megerősödik majd. A hőmérséklet napközben megközelíti a 26 fokot.
A BKK tájékoztatása szerint korlátozás lesz a Belgrád rakparton július 17., csütörtök 06:00 és augusztus 01., péntek 23:00 óra között. Emellett a Belgrád rakparti lezárás esete 23:00 óráig lesz érvényben, a VII. kerületi Dob utcai útszűkület pedig este 20:00-ig. A XI. kerületi Brassó úton lévő lezárást szintén este nyolckor oldják majd fel, a 114-es busz pedig ma üzemkezdettől terelve közlekedik majd a Rózsakert utca / Minta utca és a Szent László utca között a Baross Gábor-telep, Ispiláng utca felé égészen július 19., szombat üzemzárásig.
Idén nyáron is ingyenesen járhatunk táncházba a Magyar Zene Házába, ahol ráadásul nagyszerű koncertek járnak a tánctanítás mellé. Július 17-én Pálházi Bence és zenekara lép fel, koncertjeik repertoárját a Kárpát medence szebbnél-szebb dallamai alkotják. Az eseményről további részletek itt olvashatók.
A bicikliktől a robogókig
Elszabadult egy férfi a Nyugatinál!
Legyőzte az édesanyát a súlyos betegsége.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélrePortfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.