
Orbán Viktor felvételt hirdetett, a feltételeket is közölte
Hét törvénynek kell megfelelni.
Több mint két hetet töltött a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén az Axiom-4 misszió keretében a második magyar kutatóűrhajós, aki a legénység többi tagjával együtt immár úton van vissza a Földre. Kapu Tibor alaposan kitett magáért: amellett, hogy minden rá bízott feladatot elvégzett, visszarakta Magyarországot az űrkutatás térképére.
Majd’ egy fél emberöltő, 45 évnyi szünet után küldött ismét embert a világűrbe Magyarország Kapu Tibor személyében. A HUNOR – Magyar Űrhajósprogram égisze alatt a NASA, a SpaceX és az Axiom Space közreműködésével megvalósult küldetéssel Magyarország nem titkolt célja az volt, hogy fejlessze a világűrben folytatott tevékenységekhez szükséges kompetenciáit, valamint, hogy erősítse pozícióját az űrtevékenységben tapasztalható, élesedő nemzetközi versenyben.
Annak érdekében, hogy Magyarország valóban ki tudjon hasítani magának egy szeletet ebből a tortából, nem csupán embert küldött a világűrbe, hanem komoly feladatokkal is megbízta a második magyar kutatóűrhajóst. Ezt jól alátámasztja az a tény is, hogy
a Kapu Tibort is a soraiban tudó Axiom-4 misszió legénysége minden eddiginél több, 60 tudományos kísérlet elvégzését tervezte a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén, mikrogravitációs körülmények között. Ebből Kapu Tiborra mintegy 30 jutott – köztük magyar kutatók és egyetemek által összeállított tudományos kísérletek.
Ezek között a feladatok között az anyagtechnológiától kezdve a különböző élettani vizsgálatokon át, a legújabb doziméter teszteléséig a legkülönfélébb projektek szerepeltek, de Kapu Tibor kísérleteinek fókuszában állt még a 3D nyomtatás, a műholdfotók alapján végzett helymeghatározás, valamint a folyadékcseppek mozgásának súlytalanságban megfigyelhető dinamikájának vizsgálta is. Továbbá vizsgálta a muslicák DNS-javító mechanizmusait, illetve űrkörülmények között csírázó növények fejlődését is figyelte – a teljesség igénye nélkül. Nem utolsó sorban az orvostudomány számára is hasznos tudományos munkát végzett az ISS fedélzetén a második magyar kutatóűrhajós, azáltal, hogy vizsgálta a tájékozódási képességek és a beszédhang űrbeli változását, egészségügyi adatokat gyűjtő és összegző mesterséges intelligenciát, vagy éppen az űrutazás miatt kialakuló látásromlást megakadályozó gyógyszert tesztelt. A HUNOR program tehát nem tréfált, amikor megfogalmazta a küldetését és helyet követelt magának a nagyok asztalánál.
A nagy feladathoz pedig Kapu Tibor is felnőtt, aki amellett, hogy minden rá bízott tudományos kísérletet elvégzett, még a magyarokat is elbűvölte alázatosságával, profizmusával és humorával. Most pedig már úton van haza, miközben egy nemzet aggódik érte és várja tűkön ülve. Amíg Kapu Tibor úton van a cél felé, addig a HUNOR – Magyar Űrhajós Program már elmondhatja magáról, hogy célba is ért. Ahogy a Facebookon is fogalmaztak:
Több év, megszámlálhatatlan munkaóra és végtelen befektetett energia után a küldetést teljesítettünk a Nemzetközi Űrállomáson. De ez még csak a kezdet: most, hogy eljutottunk az űrbe, még elszántabban dolgozunk azon, hogy tudásunkkal és kitartásunkkal tovább építsük közös álmainkat és erősítsük Magyarország jelenlétét az űrkutatás világában.
Azzal együtt, hogy most még mindenki Kapu Tibor biztonságos hazaérkezéséért drukkol, nem szabad megfeledkezni azokról a háttérben csendesen dolgozó emberekről, köztük a tartalék űrhajós Cserényi Gyuláról sem, akik az elmúlt hónapokban mindent megtettek a háttérben azért, hogy Kapu Tibor egy ilyen sikeres küldetést tudhasson maga mögött.
Hét törvénynek kell megfelelni.
Elképesztő látvány...
A kedves, csendes természetű férfit utoljára 2003. november 21-én látták.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélrePortfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.