Mindegy miből, csak eleget kell inni? – Íme néhány gyakori tény és tévhit a nyári folyadékfogyasztásról!

Azzal a legtöbben tisztában vannak, hogy nyáron többet érdemes inni. De azt, hogy pontosan miből és mennyit, azzal már kedvesebben. Ezek a leggyakoribb tévhitek a nyári folyadékfogyasztással kapcsolatban!



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.07.18. 16:15
Módosítva: 2025.07.18. 16:32
hőség folyadék tévhit

Az ideális folyadékbeviteli mennyiség nyáron több dologtól is függ, és az sem mindegy, miből és mennyit iszunk ilyenkor. Ezekre az árulkodó jelekre érdemes figyelni és a következő tényekkel sem árt tisztában lenni a nyári folyadékfogyasztással kapcsolatban.

nyári folyadékfogyasztás, vízivás, iszik, víz, hőség,
Mennyi az ideális nyári folyadékfogyasztás? Ettől függ! – Fotó: Pexels

Nyári folyadékfogyasztás: mennyi is az annyi?

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) állásfoglalása szerint a nőknek naponta legalább 2 liter, a férfiaknak pedig 2,5 liter vizet kell fogyasztaniuk, amibe minden élelmiszerforrásból származó folyadék beleszámít. Ez a vízmennyiség azonban csak szobahőmérsékleten, normál fizikai terhelés, főként ülő életmód mellett végzett napi tevékenységek esetén elegendő a megfelelő folyadékegyensúly fenntartásához – írja a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége. Annak, aki fizikailag aktív életmódot él – fizikai munkát végez, vagy aktívan sportol –, a napi ajánlott mennyiség akár 4,5 literre is növekedhet nyáron. Terhesség és szoptatás alatt szintén magasabb az érték, 3,3-4,8 liter a napi vízszükséglet.

Mitől függ még a szükséges napi folyadékmennyiség mértéke?

Minél melegebb és párásabb az idő, annál többet izzad a szervezet, és annál több folyadékra van szüksége. Idősebb korban csökken a szomjúságérzet, ezért nekik tudatosabban kell figyelniük a rendszeres folyadékbevitelre. A nagyobb testtömegű, izmosabb embereknek általában több folyadékra van szükségük, mivel az izmok nagyobb arányban tartalmaznak vizet, a sok zöldséget és gyümölcsöt fogyasztóknak viszont elég lehet kevesebb folyadék is ezek víztartalma miatt.

Mikor igyunk?

Általános szabályként az is elmondható, hogy nem szabad megvárni, míg szomjasak leszünk, mivel az már az enyhe kiszáradás jele lehet. A legjobb, ha rendszeresen, kisebb adagokban folyamatosan iszunk nyáron. A vesék óránként maximum 1 liter vizet képesek feldolgozni, ezért a legjobb stratégia a folyamatos, egyenletes folyadékbevitel. Már csak az a kérdés, hogy miből és mennyit?

Mit igyunk nyáron?

Tény, hogy a nyári hőségben a szervezet vízigénye megnő, de nem mindegy, mivel pótoljuk a szükséges mennyiséget! Íme néhány gyakori tévhit ezzel kapcsolatban:

  • Tévhit: a cukros üdítő is jó választás, mivel az alapja víz.
  • Tény: a magas cukortartalom (akár 8-10 g/100 ml) felesleges energiaforrást jelent, és valójában fokozhatja a szomjúságérzetet.
  • Tévhit: egy hideg sör is jó szomjoltó nyáron.
  • Tény: bár az alkoholos italok is tartalmaznak vizet, mégsem ezek javasoltak a folyadékszükséglet fedezésére az alkohol negatív hatásai miatt.
  • Tévhit: 100%-os gyümölcslevet bármikor ihatunk, ha szomjasak vagyunk, hiszen gyümölcsből van, ami egészséges, így szomjoltásra is kiváló.
  • Tény: bár vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmaz, magas – természetes eredetű – cukortartalma miatt nagy mennyiségben nem ideális szomjoltásra. Kis mennyiségben, például vízzel hígítva azonban beilleszthető az étrendbe.
  • Tévhit: a hideg víz jobban oltja a szomjat és jobban hidratál, mint a langyos.
  • Tény: a testhőmérséklethez közeli (kb. 15–22 °C-os) víz gyorsabban felszívódik.
  • Tévhit: az ásványvíz jobb, mint a sima csapvíz.
  • Tény: mivel a csapvíz természetes módon buborékmentes, nem terheli meg a gyomrot, ráadásul energiamentes és gyorsan fel is szívódik.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.