Hamarosan elsötétül a Föld, és ez ellen már semmit nem lehet tenni

Két év múlva a legkülönlegesebb égi jelenségek egyikének lehetünk tanúi. 2027-ben ritka napfogyatkozás lesz látható. Egészen elképesztő, hogy noha még két év van vissza addig, mégis már most alig lehet szállást találni Egyiptomban ott, ahonnan a legjobban látszik majd.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.07.07. 19:15
napfogyatkozás Hold égi jelenség csillagászat

A csillagászat szerelmesei ismét örülhetnek, hiszen a huszonegyedik század legritkább égi eseményének lehetünk tanúi - legalábbis 2114-ig biztosan. A Föld nagy részén látható lesz egy teljes napfogyatkozás 2027. augusztus 2-án, igaz, ez Magyarországról csak részlegesen lesz megfigyelhető. 

Ritka napfogyatkozás lesz látható 2027-ben
Ritka napfogyatkozás lesz látható 2027-ben. Fotó: Daverse /  Shutterstock (illusztráció) 

Az égi jelenség nem csak azért lesz különleges, mert a csillagászok számításai szerint egészen 2114-ig nem láthatunk hasonlót, olyat, ami ennyi ideig, ilyen hosszan tart. 2027. augusztus 2-án, napközben hosszú percekig elsötétül majd az ég. 

Ez nem csak egy teljes napfogyatkozás lesz. Egy geometriai együttállásnak köszönhetően a napfogyatkozás és a szürkület hossza 6 perc és 23 másodperc lesz. Ez az időtartam 1991 óta a leghosszabb.

Ez annak köszönhető, hogy a Hold az átlagosnál közelebb lesz a Földhöz, így a Hold árnyéka hosszú utat fog megtenni, körülbelül 15 ezer kilométert. Az Atlanti-óceántól indulva a Földközi-tengeren és a Közel-Keleten át fog haladni, végül az Indiai-óceán felett eltűnik.

Hazánkból csak részlegesen lesz látható a napfogyatkozás, mutatjuk, honnan lehet majd a legjobban látni teljes pompájában:

  • Spanyolországban (Cadiz, Malaga) és Marokkóban (Tanger, Tetouan) körülbelül 4 percig fog látszani;
  • Líbiában, Bengáziban akár 5 percig is sötét lehet;
  • a jelenség csúcspontja viszont Egyiptomban lesz, a sivatagban, Luxor közelében, ahol a leghosszabb ideig lesz látható a napfogyatkozás;
  • ezután a Hold árnyéka a Vörös-tenger felett Szaúd-Arábia (Dzsidda, Mekka), JemenSzomália és végül az Indiai-óceán vizei felé fog haladni.

Ezeken a helyeken kívül Európában szinte bárhol tanúi lehetünk a napfogyatkozásnak – de csak részlegesen.

Épp ezért érdemes már most szállást keresni – révén, hogy a ritka jelenség központja Luxor, a fáraók és templomok városa, az utazási irodák már el is kezdték lefoglalni a környékbeli legmenőbb szállodákat, ahonnan a legkülönlegesebb élmény lesz a ritka jelenséget látni és a legjobb fotókat lehet majd készíteni.

Emellett Egyiptom nemzetközi TV-közvetítést tervez a nagy napra. Továbbá a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) charterjáratok indításában gondolkodik, amelyek követnék a Hold árnyékát, Szaud-Arábian pedig meghökkentő asztroturisztikai programokat tervez Al-Ulában.

 

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.