Figyelmeztet a magyar csillagász: Aphélium következik be!

Ma van a Föld a legmesszebb a Naptól, ennek ellenére kánikula van. Szakértőt kérdeztünk a különleges égi jelenségről.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.07.02.
Módosítva: 2025.07.02.
égi jelenség Nap Föld

Ha különleges égi jelenségekre gondol az ember, leggyakrabban a napfogyatkozás vagy a meteorzápor juthat eszébe. Egy kevésbé ismert, de annál gyakoribb jelenség az Aphélium, vagy magyarul Naptávol, illetve a Perihélium, azaz Napközel. Aphélium idején van a Föld a legtávolabb a Naptól.  Érdekes módon azonban ez általában a nyár közepére esik, amikor iszonyatos forróság van. Ez azonban legfeljebb az átlagembert lepi meg, a szakértőt nem. Szerinte ugyanis nincs összefüggés a Nap-Föld távolság és az időjárás között.

Különleges égi jelenség figyelhető meg ma.
Különleges égi jelenség lesz július 3-án. Fotó: Aphelleon /  Shutterstock (illusztráció)

Mizser Attila, a Magyar Csillagászati Egyesület főtitkára szerint Aphélium (naptávol) idején a Föld csaknem ötmillió kilométerrel távolabb kerül a Naptól mint Perihélium (napközel) idején. A két égitest közötti távolság körülbelül 152 millió kilométer naptávolkor és nagyjából 147 millió kilométer napközelkor. 

Sokan gondolják azt, hogy azért változik a hőmérséklet ilyen szélsőségesen az évfolyamán, mert nyáron közelebb vagyunk a Naphoz, tehát jobban melegít, télen pedig távolabb. Hát éppen fordított a helyzet

– nyilatkozta lapunknak Mizser Attila. Elmondása alapján a naptávol jelensége általában a nyár közepén, július 2-3 környékére esik minden évben. Ezzel szemben napközelre január elején lehet számítani.

Diagram of the mechanics of the seasons
A hőmérséklet változásra a Nap körüli keringés és a dőlésszög van hatással. Fotó: Science Photo Library via AFP

A különleges égi jelenség hatása a Földre

A szakértő szerint az hőmérséklet változásában nem a Föld és a Nap távolsága a mérvadó. A Föld tengelyének ugyanis van egy dőlésszöge mozgást végez. Nyári félévben olyan pályaszakaszon járunk, amikor a Nap felé dőlünk, ezért a Nap sokáig van fent és így tovább is melegíti a bolygót. A csillagász szerint inkább a napfényben eltöltött idő az, ami számít, mintsem a közelség. 

Ebből a jelenségből itt a Földön mi semmit nem érzünk, csupán precíz, pontos mérésekkel, esetleg távcsővel megfigyelhető. Mizser Attila szerint a nyári napforduló sokkal nagyobb jelentőséggel bír életünkben, még kulturális téren is. A szakértő úgy véli, ha a Föld nem ezen a pályán keringene, hanem olyanon, mint a Mars vagy a Merkúr, akkor a távolság már jelentős mértékben befolyásolná a földi időjárást.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.