
Nincs olyan, hogy valaki túl idő ahhoz, hogy élvezettel álljon az élethez. Sosem késő elkezdeni.
96 évesen Betty Parker már belefáradt abba, hogy mások csak a fájdalmaikról és nyűgjeikről beszélnek, ehelyett a naplóját azzal tölti meg, hogy milyen tevékenységek töltik el örömmel: rózsát szed a kertjéből, olvas, kártyázik a barátaival, és sütit süt, ha vendégeket fogad. Bevallja, hogy a sütéshez már lehet, hogy nincs elég energiája, és inkább a boltit választja. Ennek ellenére azt mondja, hogy a kilencvenes évei is tele vannak céllal és kapcsolatokkal – csupa olyasmi, amivel sok ember küzd, életkortól függetlenül. - olvasható a CNN cikkében.
- Az egészséges életmód kulcsfontosságúak a hosszú élethez, de a magány és társadalmi elszigetelődés leküzdése legalább ennyire fontos, ha hosszabb és örömtelibb életet szeretnénk – mondja Dr. Kerry Burnight kaliforniai gerontológus, Betty lánya. - Az emberek várható élettartama javult az elmúlt generációban, de szeretnénk, hogy ne csak tovább éljenek, hanem jobban is – tette hozzá Dr. John Batsis geriáter, a UNC Orvostudományi Karának és Közegészségügyi Intézetének docense.
Mit is jelent ez?
Egy geriáter olyan orvos, aki idősek egészségügyi ellátására szakosodott, míg a gerontológus az öregedés biológiai, társadalmi és pszichológiai aspektusait vizsgálja. Burnright négy fő tényezőt emel ki, amelyek segítenek abban, hogy életünkben több örömöt találjunk: fejlődés, kapcsolódás, alkalmazkodás és adakozás. Ahogy testmozgással a testünket erősítjük, úgy ezeket a területeket is lehet „edzeni”, így belül is erősebbek leszünk.
- Ha még nem mentél nyugdíjba, érdemes már most elképzelni, hogyan szeretnéd tölteni a napjaidat, amikor már nem dolgozol – javasolja Batsis. - A nyugdíjazás nagyon megterhelő lehet azoknak, akik egész életükben dolgoztak.
- Hirtelen elveszíthetjük a célt, a napi ritmust és a társas kapcsolatokat is. Ezért szerinte érdemes már munka mellett elkezdeni olyan tevékenységeket, amiket nyugdíjasként szeretnél végezni. Ha már nyugdíjban vagy, akkor is van lehetőség új dolgokat építeni az életedbe – tájékoztat Burnight. - Például ha mindig is szerettél volna könyvet írni, akkor 80 évesen sem késő elkezdeni. Valójában még sok időd lehet előtted, hogy a szenvedélyeidnek élj. - Nem, ez egyáltalán nem késő. Épp ellenkezőleg – ez a tökéletes időszak arra, hogy igazán elmélyülj benne, és újradefiniáld önmagad – mondja Burnight, aki hamarosan megjelenő könyvében („Joyspan: The Art and Science of Thriving in Life’s Second Half”) foglalkozik ezekkel a témákkal.
Nem szabad abbahagyni a fejlődést
- A napi keresztrejtvények vagy sudoku jók, de ha tényleg éles elméjű akarsz maradni és élvezni az időskort, akkor fontos, hogy kihívásokkal nézz szembe – mondja Burnight. - Az új élmények aktiválják a neuroplaszticitást – vagyis azt a képességünket, hogy az agyunk tovább fejlődjön. Ha mindig ugyanazokat a dolgokat csinálod, az nem segíti az igazi fejlődést.
Batsis egyik páciense például a nyugdíjazása után döntött úgy, hogy megtanul gitározni, bár korábban semmi zenei érdeklődése nem volt. Mára koncertekre jár, és teljesen új világ nyílt meg előtte. Batsis szerint jó ötlet olyan hobbit választani, ami fizikailag is aktívvá tesz, minél kevesebbet mozgunk, annál gyengébbek leszünk – így az aktivitás sokkal több lehetőséget nyit meg az idősebb korban.
- A legfontosabb, hogy olyasmit találj, amit szeretsz – ne olyat, amit szerinted „kell” csinálni idős korban. Ha soha nem szeretted az olvasást, valószínűleg most sem fogsz rákattanni. Az embereknek olyasmit kell találniuk, ami tényleg érdekli őket – mert akkor hajlandóak is lesznek részt venni benne – mondja Batsis. A gondozóknak pedig azt javasolja Burnight, hogy ne végezzenek el minden feladatot az idősebb hozzátartozó helyett – hagyni kell nekik is kihívásokat, mert ezek jót tesznek.
Sokféle kapcsolat = gazdagabb élet
Betty Parker havonta egyszer találkozik egy csoporttal, akiket csak úgy hív: „a fiatalok”. Velük kanasztázik, még Betty tanította őket meg arra, hogyan kell játszani. „A fiatalok” egy kb. 60 éves nőkből álló baráti társaság, akikkel a menye révén ismerkedett meg. Bár jóval fiatalabbak nála, Betty nagyon értékesnek tartja a sokszínű baráti kört – különösen, mióta elveszítette a férjét és néhány régi barátját.
- Ahogy a pénzügyeinket is diverzifikáljuk, úgy a társas kapcsolatainkat is kell. Jó, ha vannak különböző korú, szomszédságból vagy régmúltból származó barátaink is – mondja.
- Ha régi ismerősökkel vennéd fel a kapcsolatot, a közösségi média segíthet – ajánlja Burnight. Az emberek általában örülnek, ha egy régi barát keresi őket. És akár egy szomszéddal váltott néhány szó vagy egy kávézói beszélgetés is értékes kapcsolattá válhat. Légy te a barát – mondja Burnight. A magány komoly kockázat az időskorban – a kapcsolatokba való befektetés tehát elengedhetetlen. Burnight hozzáteszi - Légy te az, aki felhív, tervet csinál, emlékszik a születésnapra, beül valaki mellé a kórházba vagy elviszi a kemóra.
Hogyan találj örömöt és célt
Betty elismeri, hogy a 90-es éveiben sem minden könnyű – volt, amiről le kellett mondania; régebben teniszezett, de erről már évekkel ezelőtt abba kellett hagynia, mert gyakran járókeret használatára szorul. Még ezek a változások nem akadályozták meg abban, hogy nevessen a családjával, a kertben időzzön, vagy épp egy helyi felvonuláson részt vegyen a függetlenség napján. - Mindig lesznek változások az életben, és az öregedés sok kihívást hoz. De akik jól öregszenek, azok alkalmazkodnak – elfogadják, sőt, akár meg is barátkoznak ezekkel. Az alkalmazkodás kulcsa: nem az a gond, hogy jönnek nehézségek, hanem az, hogyan reagálsz rájuk, kutatások is megerősítik: az, ahogy gondolkodsz az öregedésről, meghatározza, hogyan öregszel.
– mondja Burnight.
Inkább azt javasolja: - Koncentrálj arra, mit adhatsz másoknak. A kutatások szerint az adakozó emberek több örömöt, célt és hosszabb életet tapasztalnak. És ha túl soknak tűnik mindezt egyszerre elkezdeni – ne aggódj. Kezdd kicsiben. Például adj egy citromot a fádról a szomszédnak. Vagy ajánld fel, hogy vigyázol a gyerekeikre, míg elintéznek valamit. Egy telefonhívás, egy kertészkedés, egy rajz – mind lehetnek apró, de értékes tettek, amelyek célt adnak.
Az EU költségvetését ukrán nemzetiszínű szalaggal át lehetne kötni.
így él manapság Zente, az SMA1-gyel diagnosztizált kisfiú.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélrePortfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.