Itt a durva cidri, mégsem mennek be a szállókra a hajléktalanok

A tél leghidegebb éjszakái jönnek, sok fedélnélküli mégis az utcákon és a parkokban húzza meg magát. Mint mondták korábban a Metropolnak, akkor sem mennek be a szállókra, ha lóval húzzák őket. Szentkirályi Alexandra új programja azonban hosszú távon segítséget kínál a hajléktalanok számára.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.02.18.
Módosítva: 2025.02.18.
hajléktalan Karácsony Gergely Szentkirályi Alexandra

Karácsony Gergely öt évig nem foglalkozott az utcán élőkkel, szerinte ugyanis az a humánus, ha hagyjuk őket a közterületen lakni, vécézni, szexelni. Az sem billentette ki a „csődpolgármestert”, hogy egyre több agresszíven viselkedő hajléktalan jelent meg, akik zaklatják a járókelőket, vagy összeverekednek egymással. A főváros közterein és parkjaiban rendszeressé vált a kiabálás, italozás, a hajléktalanok mindenhol ott vannak, és a súlyosbodó helyzet mindenhol aggasztja a környéken élőket és a járókelőket, akikben egyre nagyobb félelmet és felháborodást váltott ki a megjelenő agresszió is. Ugyanakkor a hajléktalanok azért maradnak minél tovább az utcákon, mert nem akarnak bemenni a Karácsony-féle fővárosi ellátókba.

LB_20241115_hajléktalanok_0003
Hajléktalanok fekszenek a Kálvin téri aluljáróban. A szakmai vélemények alapján tendencia, hogy az elmúlt években az országban lévő fedélnélküliek több mint fele Budapesten köt ki annak ellenére, hogy a hatályos törvény szerint ott kellene ellátást kérniük, ahol hajléktalanná váltak.  / Fotó: Ladóczki Balázs

Mint megírtuk, a Metropolnak bogarakról, tetvekről és ágyi poloskákról panaszkodtak Budapest-szerte az utcán élők. Részben emiatt alszanak inkább a parkokban. A fedélnélküliek egy része a közterületekről jár el inkább alkalmi munkákra is, amíg az időjárás engedi. Most, hogy a leghidegebb éjszakák jönnek, nagy kérdés, hogy Karácsony nemtörődömsége és a rossz állapotok miatt a szibériai hideg ellenére hányan maradnak mégis az utcán a fűtött szállók helyett.

Valódi esély a hajléktalanoknak: Munkával lakásba

Fény az alagút végén, hogy Szentkirályi Alexandra, a Fidesz–KDNP frakcióvezetőjének kezdeményezésére a közgyűlés elfogadta a Munkával lakásba programot, ami által kifejezetten hajléktalan emberek kaphatnak kiszámítható munkát a fővárosi közszolgáltatásokat végző cégeknél. De ez még nem minden, hiszen a program célja, hogy a résztvevők első körben támogatott szolgálati lakhatás után saját lábra állhassanak. Azaz remélhetően a jövő telet sok hajléktalan már a saját lakásában töltheti.

Sokuknak az első lépést is nehéz megtenni, mert a lakcímnélküliség olyan bélyeg, ami miatt a munkáltatók előnyben részesítik azokat, akiknek biztosított a lakhatásuk. Ezért azoknak, akik visszatérnének a munka világába, támogatásra van szükségük, nem pusztán olyan ellátási formákra, ami a hajléktalanság jelenségét a nagyvárosi élet velejárójának tartja

 – magyarázta korábban Szentkirályi Alexandra.

20250129_103824_HBCP7741
Szentkirályi Alexandra szerint azonnal cselekedni kell  / Fotó: Hatlaczki Balazs

Az utcán élőknek sem jó a jelenlegi helyzet

A balliberális vezetés szabadjára engedett mindent, szerintük a hajléktalanok érdekében. Karácsony Gergely főpolgármester korábbi helyettese „elkotyogta”: azt sem tudják, hány hajléktalan él Budapesten.

Szentkirályi Alexandra úgy véli, a budapestiek és az utcán élő emberek is szenvednek a hajléktalanságtól, az egész fővárosban sürgős cselekvésre van szükség. A Fidesz–KDNP frakcióvezetője ezért kezdeményezte a közgyűlésen a helyzet felmérését és átfogó rendezését, de sem a tiszások, sem a DK-sok nem támogatták azt.

Annak ellenére, hogy 2024-ben a magyar állam több mint 8 milliárd forintot költött csak a budapesti hajléktalanprobléma kezelésére, ez a kérdés még nincs rendezve. Hiszen a feladat másik címzettje, a főváros nem éppen jeleskedik abban, hogy ezt a helyzetet felszámolja

 – mondta korábban Szentkirályi.


 A budapestiek megoldást várnak

Mint megírtuk, bár a probléma Budapest-szerte jelen van, néhány kerületben – mint a III., VIII., XI. és XIX. – azonban súlyosabb a helyzet. A főváros feladata a hajléktalanellátás, míg a kerületi önkormányzatnak az ellátás, megelőzés és rehabilitáció területén van felelőssége jelenleg, ezzel biztosítva a helyi lakosok nyugalmát és biztonságát. Az érintett kerületekben, illetve közterületek környékén élők úgy vélik, hogy az elmúlt években soha nem voltak olyan rosszak a körülmények mint most, és hatékony intézkedéseket várnak az önkormányzatoktól és a hatóságoktól az állapotok rendezésére.

További részleteket az ősz végén készült videónkból tudhatsz meg az általános helyzetről:

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás