Beindult a tesztidőszak: ilyen tárolók érkeznek Budapest utcáira a kukák mellé!

Budapesten már tesztelik az új, visszaváltható flakonokat tároló szerkezeteket. A palacktartókból egyelőre csak néhány tucatot helyeznek ki a főváros egyes részein, de 90 nap elteltével megvizsgálják a működésüket, és a tömeges kihelyezésről ennek fényében döntenek.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2025.01.02.
Módosítva: 2025.01.02.
közterületi palacktartó visszaváltható hulladékgyűjtő palackgyűjtő

Megérkeztek a közterületeken kihelyezett palacktartók, amelyek a visszaváltható flakonok gyűjtését teszik lehetővé. Az első prototípusokat már ki is helyezték a város néhány forgalmas pontján. Vajon beválik az újítás? 

Közterületi palacktartók érkeznek Budapestre!
Ennek is inkább palacktartóban lenne a helye (Fotó: Pexels – Képünk illusztráció)

A Főpolgármesteri Hivatal tájékoztatása szerint tesztelik a közterületre kihelyezett palacktartókat, amelyek célja a visszaváltható palackok gyűjtése a közterületi hulladéktól elkülönítve. 

A közleményben elmondták, elkészítették a palacktartók prototípusait, amelyekből a Budapesti Közművek 20-20 darabot helyez el a főváros forgalmas tömegközlekedési és turisztikai helyszínein. A Budapesti Közművek pedig 90 nap után számol majd  be az üzemeltetés tapasztalatairól. 

@budapestvaroshaza Közterületi palacktartókat tesztelnek Budapesten Elkészültek a közterületi palacktartók prototípusai. Ezekből a Budapesti Közművek 20-20 darabot helyez ki Budapest tömegközlekedés és turizmus szempontjából frekventált közterületein. A kihelyezést követően a Budapesti Közművek elvégzi a palacktartó eszközök folyamatos üzemeltetését, rendszeresen ellenőrzi azok használatát, majd 90 nap üzemeltetési tapasztalatairól jelentést készít. A palackvisszaváltás új rendszere a hulladékgazdálkodási, ezen belül a hulladékbegyűjtési folyamatok változásán túlmenően, - elsősorban a közterületeken képződő nagy mennyiségű palackhulladék miatt – a köztisztasági feladatellátást is új kihívások elé állította. A Budapesti Közművek tesztprojektjének célja kettős: a visszaváltható palackok külön gyűjtési lehetőségével egyrészt a közterületi kommunális hulladékgyűjtők terhelését mérsékli, másrészt elősegíti az ún. DRS rendszer (Deposit Return System) keretében visszagyűjtött hulladékok mennyiségének növelését, ezáltal a körforgásos hulladékgazdálkodás térnyerését. A Budapesti Közművek részére az elmúlt hetekben több szakmai és civil javaslat is érkezett arra vonatkozóan, hogy a közterületi hulladéktól elkülönülten legyen lehetőség az immár értéket képviselő visszaváltható palackok gyűjtésére. A Budapesti Közművek szakemberei a közterületi palackgyűjtők tervezésekor az alábbi szempontokat érvényesítették: - A tartóeszközről egyértelműen megállapítható legyen, hogy kizárólag a DRS rendszer keretében visszaváltható palackok elhelyezésére szolgál - Kialakítása a legkevésbé legyen alkalmas arra, hogy egyéb hulladékokat helyezzenek el rajta vagy benne - A tartóeszköz nem akadályozhatja az oszlopon telepített, meglévő hulladékgyűjtő edények ürítését, üzemeltetését, tisztítását, cseréjét. Fontos hozzátenni: Ahogyan a körforgásos hulladékgazdálkodás célkitűzéseinek elérése, úgy a közterületek tisztán tartásában is jelentős előrelépést eredményezhet a lakossági szemléletváltás. A Budapesti Közművek mostani tesztprojektje ezt a szemléletváltást szándékozik elősegíteni. #Budapest ♬ eredeti hang - budapestvaroshaza

A városvezetés szerint az új rendszer segítségével jelentősen csökkenhet a közterületeken eldobott palackok mennyisége. 

A tervezés során fontos szempont volt, hogy a palacktartó gyűjtők egyértelműen jelezzék, hogy kizárólag a visszaváltható palackok elhelyezésére szolgálnak. Valamint, hogy ne lehessen rajtuk vagy bennük egyéb hulladékot elhelyezni, továbbá a palacktartóknak nem szabad akadályoznia a meglévő hulladékgyűjtő edények ürítését, üzemeltetését, tisztítását vagy cseréjét. 

Repont, visszaváltó, automata, automaták, palack, műanyag, Repontok,
A közterületeken kihelyezett palacktartók, a visszaváltható flakonok gyűjtését teszik lehetővé (Fotó: Hegedüs Róbert /  MTI)

Vajon elég hatékonyak lesznek ezek a palacktartók ahhoz, hogy hozzájáruljanak egy fenntarthatóbb városkép kialakításához? A 90 napos tesztidőszak alatt kiderül, hogy Budapest felkészült-e erre az új hulladékgyűjtő rendszerre.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás