Azok, akik nem helyezkedtek el egy munkahelyen, iskolában vagy nem jogosultak valamilyen jogcímen egészségügyi ellátásra, ettől a naptól fizetniük kell. Mutatjuk a TB havi összegét és a fizetésre kötelezettek körét!
Annak a diáknak, akinek a diákigazolványa október végén lejárt és nem tanul tovább, illetve nem helyezkedett el, és orvosi ellátásra más jogcímen sem jogosult, december 16-ától egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie - írja a NAV. A TB járulék idén havonta 11.300 forint, vagyis naponta 380 forint. A járulékfizetést a tanulónak, hallgatónak nem kell bejelentenie, azt a NAV automatikusan előírja a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatszolgáltatása alapján. Az egészségügyi szolgáltatási járulékot a tárgyhónapot követő hónap 12. napjáig kell befizetni. Az adószámla az ugyfelportal.nav.gov.hu/ Ügyfélportálon keresztül elérhető és pár kattintással befizethető az összeg.
Kodály Zoltán Kossuth-díjas, világhírű zenepedagógus, zeneszerző és népdalgyűjtő 1882. december 16-án született és igen fiatalon, önerőből tanult meg játszani négyféle hangszeren. 18 éves korától a bölcsészkarral párhuzamosan a Zeneakadémiára is járt, ahol 25 évesen már tanárként dolgozott. Zenedarabjain könnyen felismerhető, hogy érdeklődésének alapja elsősorban a magyar népdal és népzene volt. Kortársával és barátjával, Bartók Bélával együtt hosszú évekig járták a magyar falvakat, hogy összegyűjtsék a még fellelhető népdalokat. Mindent megtett annak érdekében, hogy a magyar népművészetet világszerte minél többen megismerhessék. Számos kitüntetést kapott, több egyetemnek volt díszdoktora. 85 éves korában, 1967-ben halt meg.
A Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége (KÓTA) és a Magyar Zenei Kamara védnökségével 1991 óta rendezik meg a magyar kórusok napját, Kodály Zoltán születésnapján, december 16-án.
Méghozzá 1770-ben a németországi Bonnban. Ő fiatalon - 25 éves kora körül - a siketség első jeleit észlelte magán, amelynek hatására időnként az öngyilkosság gondolatával is foglalkozott. A századforduló környékén születtek legsötétebb művei, ekkor vált számára világossá, hogy a halláskárosodása visszafordíthatatlan folyamat. 1819-re teljesen megsiketült. Belső hallása tette lehetővé, hogy ne hagyja abba a komponálást.
Az 1933. december 16-án induló járat a Vörösvári út és az Óbudai temető között közlekedett 7-es számmal, később (1936. előtt) ezt T-re módosították. A troliknak az Óbudai kocsiszínben alakítottak ki tárolóhelyet. A vonalat már 1927. június 5. óta autóbusszal üzemeltette a SzAÜ, a számjelzés innen származott.
Az Üllői út és a Nagykörút sarkán eredetileg a Goldschwindt Ecet és Szeszgyár üzeme állt. Az üzemet a Nagykörút rendezésének keretében 1906-ban lebontották, az épületek helyére azonban sportpályák kerültek, megbontva ezzel a városképet. A telkek újraparcellázása és a Corvin Mozgóképszínház Részvénytársaság 1920. október 21-i megalakulása után Bauer Emil, Schulek Frigyes tanítványa kapott megbízást a moziépület megtervezésére, akinek a tervét a Főváros 1921-ben elfogadta. Kármán és Fazekas építőmesterek vezetésével az 1300 férőhelyes épület 1 év alatt elkészült el.
A koponyeg.hu szerint hétfőn a nappali csúcs alig fogja elérni a 6 fokot, éjszaka pedig 1 fok köré süllyed a levegő hőmérséklete. Emellett 15 km/h-s szélre is számítani kell, az égen némi fátyol- és gomolyfelhőzet mellett napsütésre is számítani lehet!
December 16-án a Dankó Klub utolsó idei alkalma során saját kézzel készíthetünk szaloncukrot, gyümölcsös vagy marcipános változatban. A program ingyenes, regisztráció nincs, további részletek pedig itt olvashatók.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre