Ma már több milliárd ember énekli azt a dalt, amit évszázadokkal ezelőtt ez a német pap írt. Mutatjuk mit lehet tudni a legnépszerűbb karácsonyi dalról és szerzőjéről!
Az illetőt törvénytelen gyermekként a keresztapja nevelte, aki Salzburg utolsó hóhéra volt. A szerző gyermekkora szegénységben telt és csak a pápa engedélyével tanulhatott papnak. Ő volt Joseph Mohr, aki 1792-ben ezen a napon, vagyis december 11-én született és aki megírta a Csendes éjt. Az eredetileg költeménynek szánt hatstrófás verset az akkor már pap Joseph 1816-ban írta Mariapfarr községében. A Csendes éj zenéjét Franz Xaver Gruber német zeneszerző és orgonista írta 1818-ban. Ebben az évben volt a szerzemény ősbemutatója is a Salzburg melletti Oberndorf St. Nikolaus templomában. Ezután a dal feledésbe merült, mígnem a legenda szerint egy orgonajavító mester 1825-ben meg nem találta a mű kottáját. Ezt követően a Csendes éj futótűzként terjedt előbb német nyelvterületen, majd világszerte, szövegét 300 nyelvre és dialektusra fordították le, és ma már kétmilliárd ember énekli karácsonykor.
2003-ban tartották meg először a nemzetközi hegynapot, ami a 2002-ben rendezett A hegy nemzetközi éve című rendezvényből született. A nemzetközi nap célja, hogy felismerjük, milyen alapvető szerepet játszanak a hegyek életünkben, és átérezzük annak felelősségét, hogy megvédjük környezetünket. A 2023-as nemzetközi hegynap A hegyi ökoszisztémák helyreállítása nevet kapta. Idén a különböző szervezetek a hegyi ökoszisztémák relevanciájára, és olyan természetalapú megoldásokra, bevált gyakorlatokra és befektetésekre hívják fel a figyelmet, amik csökkentik a sebezhetőséget és növelik a hegyek alkalmazkodási képességét a változó klímához.
A székház adományokból épült, a gyűjtés adakozói között volt (végrendeletében) Széchenyi István, és Sina Simon bankár is, aki 80 000 forinttal támogatta az építkezést. Pest városa pedig féláron adott egy 1300 négyszögöles telket az építkezéshez a Lánchíd pesti hídfőjénél. Az 1861-ben kiírt építési pályázatot a német August Stüler, Berlin több múzeumának tervezője nyerte meg, az építkezést pedig Ybl Miklós és Szkalnitzky Antal vezette. A Magyar Tudományos Akadémia épületét végül 1865. december 11-én avatták fel.
Az ENSZ gyermekvédelmi szervezetét 1946. december 11-én alapították a gyermeki jogok védelmére és a világ leginkább rászoruló gyerekeinek a megsegítésére. Az ENSZ Közgyűlése az alapot először ideiglenes jelleggel hozta létre a II. világháború utáni éhínség és betegségek leküzdésére. Az UNICEF legfőbb célja akkor az volt, hogy élelmiszert, ruhákat és az egészségügyi ellátást biztosítson az európai gyermekeknek. Aztán 1953. október 6-án egy újabb határozattal az ENSZ állandó segédszervévé tették.
Robert Koch Nobel-díjas német bakteriológus volt a tuberkulózis bacilus és a kolera kórokozójának felfedezője. Koch 1843-ban született, egy december 11-ei napon Clausthalban.
2024-ben december 11-én megy le legkorábban a nap, a legkésőbbi napkeltére viszont január 1-éig várni kell az Időkép szerint. Vagyis ma arra kell számítani a fővárosban, hogy 15 óra 54 perc 07 másodperckor már nyugovóra is tér majd a nap, hazánk északkeleti csücskében ennél még körülbelül 15 perccel hamarabb is.
A köpönyeg.hu szerint szerdán folytatódik a szürke, borongós, hideg idő. ÉNy-on és ÉK-en előbukkanhat a nap, szitálásra pedig főleg a középső tájakon kell számítani. +5, +6 fok köré enyhül a levegő.
Karácsonyi jótékonysági koncert lesz ma a Szent István-bazilikában „Tárjátok ki a szíveteket!” címmel. A nagyszabású est fellépői Miklósa Erika, Dolhai Attila, Molnár Levente és Vadász Dániel, akik a Kamara Akusztik Zenekar, a Pannonia Sacra Gyermekkar, valamint Túri-Nagy János orgonaművész és Tassonyi Zsolt karmester közreműködésével varázsolnak különleges hangulatot ezen a karácsonyra hangoló eseményen. Az este fél 8-kor kezdődő ünnepi koncert bevételét a rászoruló gyermekek fejlesztésére fordítja a Katolikus Karitász szervezet. Jegyet itt lehet az előadásra venni.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre