Akár menet közben is megváltozhatnak a villamosok útvonalai – ez kaotikus vagy zseniális?

A fővárosi villamosok menet közben is megváltoztatják az útvonalukat, hogy egy új járatszámmal haladjanak tovább. De miért váltanak útvonalat?



Megosztás
Szerző:
Létrehozva: 2024.11.14.
Módosítva: 2024.11.14.
Budapest villamos járat

Egyre több budapesti utas vette észre, hogy amikor felszáll egy villamosra, az néhány megállóval később hirtelen új járatszámot és útvonalat kaphat! Nem, ez nem kitaláció, hanem a valóság: a villamosok címkéit menet közben is módosíthatják, ezzel pedig időnként új irányba terelhetik a járműveket. A jelenségre egy Reddit-poszt világított rá, amelyben a felhasználó épp a saját élményét osztotta meg. 

Akár menet közben is megváltozhatnak a villamosok útvonalai
Egyes járatok más útvonalakon járják a budapesti utcákat, mint kellene / Fotó: Pinterest

„Csak a Blaháig megy” 

A poszt írója szerint a Haller utca/Soroksári útnál felszállt a 23-as villamosra, ami elvileg a Keleti pályaudvarig közlekedik. Viszont két megállóval a végállomás előtt a hangosbemondón bejelentették, hogy a járat mostantól 28A-ként üzemel, és csak a Blaha Lujza térig megy. A posztoló számára ez a hirtelen változtatás enyhén szólva is váratlan volt. 

Akár menet közben is megváltozhatnak a villamosok útvonalai
Az utasok számára frusztrációt jelenthet a járatok útvonalainak megváltoztatása / Fotó: BKK

Nem egyedi eset?  

A Redditen záporoztak a hozzászólások. Az egyik kommentelő például arról számolt be, hogy az 1-es villamost is gyakran megváltoztatják, és időnként 14-es járatként folytatja útját a Róka és Lehel utca kereszteződésénél.  

Az 1-es villamos pl. néha 14-es lesz a Róka/Lehel kereszteződésnél. Ha pl. Kelenföldről indul, akkor ráadásul egy agyf*sz hosszúságú útról beszélhetünk, valami 20-25 km környéke az a járathossz

– írja a kommentelő, aki szerint egyes villamosok vonalhossza már így is elég terjedelmes

De még a 4-6-os villamos sem ússza meg a változtatásokat: egy utas az Orczy tér környékén szállt fel, majd vette észre hogy ez a villamos az eredeti útvonalától eltérően haladt. 

Akár menet közben is megváltozhatnak a villamosok útvonalai
Az utasok szerint ez a módszer bár működőképes de nem zökkenőmentesen / Fotó: BKK

Miért változnak meg a járatokat menet közben? 

Egy elmélet szerint, ha egy adott vonal átmenetileg járhatatlanná válik – például egy forgalmi akadály vagy műszaki hiba miatt –, akkor a villamost egyszerűen átcímkézik, és egy alternatív útvonalra terelik. Ez állítólag gyakran előfordul a rakparti járatok esetében, ahol a villamosközlekedés időnként meghiúsul, és ilyenkor a villamos csak egy megállóval beljebb áll meg, mint a végállomás. 

Egy másik érdekes magyarázat: előfordulhat, hogy a BKK az ilyen átcímkézésekkel próbálja pótolni a kieső járatokat. Ha például egy 28-as villamos kimarad a forgalomból, akkor egy arra közlekedő másik járat, mondjuk a 23-as villamos, átmenetileg pótolhatja azt. Az ilyen átcsoportosítás elvileg segíthet, de az utasok számára kissé káoszként jelenik meg. 

Ez a budapesti közlekedési anomália sokak szerint nem új keletű, hanem a forgalomirányítás „szokványos eszköztára”. Egyes buszjáratok, mint a 7E vagy 182A, szintén megszűnhetnek egy-két órára, ha éppen egy másik járat problémája miatt szükség van az átcsoportosításukra. Ez az átcsoportosítás gyakran némi fejfájással is járhat az utazóközönség számára. 

A villamosvonalakon akár oda nem illő villamosokat is megfigyelhetünk, ha jól figyelünk / Fotó: BKK

Felkerestük a Budapesti Közlekedési Központot (BKK) is, de cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak! Amint választ kapunk a BKK-tól, cikkünket frissítjük!  

Addig is vigyázzatok, bárhová is indultok, nehogy a villamos útvonala akár menet közben is megváltozzon! 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás