Internetes átverések: ők a kibertéri megtévesztés áldozatai, ráadásul nem véletlenül

Manapság rengeteg veszély leselkedik az internetezőkre, a csalók általában az idősebb korosztályt célozzák meg. A legnagyobb probléma az, hogy a szépkorúak nem feltétlenül kapják meg a megfelelő felkészítést.



Megosztás
Szerző: Dráviczki Ákos
Létrehozva: 2024.11.11.
Módosítva: 2024.11.11.
idős emberek internetes csalás kriptovaluta

Naponta olvashatunk különböző internetes csalásokról. Akik jártasak ebben a világban, azok egyáltalán nem dőlnek be ezeknek, vannak azonban olyan védtelen, a technikában kevésbé jól kiigazodó idősek, akiktől milliókat is kicsalhatnak a bűnözők.

Valóság - a kibertéri átverések áldozatai az idősebbek - Metro
Sokszor idős emberekre utaznak, hogy kicsalják a pénzüket Fotó: Shutterstock/Hot! magazin

 „Sokkal kevésbé hangsúlyozzuk ugyan, de a kibertéri veszélyek sokkal problémásabbak az idősekre nézve, mint a fiatalokra. A fiatalnak nincs pénze, cserébe van egy nagyon komoly digitális jelenléte és tudatossága. Az idősebb embereknél – különösen azoknál, akik a világjárvány idején kezdtek el aktívan létezni a kibertérben – megtalálható a pénz, ezzel szemben viszont nincs veszélyérzetük. Ezért láthatjuk azt, hogy több online csalásnál kimondottan a szépkorúakat célozzák meg” – kezdte a Hot! magazinnak dr. Krasznay Csaba, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.

„A szélhámosságnak pont az a lényege, hogy sokat kell beszélni az emberekkel”

A pandémia idején terjedtek el igazán az internetes csalások, főleg az idősek körében. Több olyan módszer is van, amikkel a kiberbűnözők ártatlan emberek pénzét csapolták meg.

„2020 nyarától kezdve célozták meg ezt a korosztályt, ami két momentumra is visszavezethető. Az egyik az, hogy a magyar bűnözőcsoportok – amelyek korábban »unokázós« csalásokkal foglalkoztak – elkezdtek megjelenni a kibertérben, másrészt pedig a technológia fejlődésével, a mesterséges intelligencia segítségével egyre több külföldön bevált csalás érkezik meg Magyarországra. Van néhány tipikus visszaélés, amikkel ki lehet csalni az idősebbek pénzét. Ilyen például a különböző kriptovalutákkal történő átverés – ahol a bűnözők befektetési tanácsadónak adják ki magukat – vagy a romantikus csalások. Egyedülálló idős embereket hálóznak be azért, hogy pénzt szedjenek el tőlük. A szélhámosságnak pont az a lényege, hogy az átverni kívánttal sokat kell beszélgetni, és utána behúzni az egyik olyan útra, ahol meggyőződik arról, hogy ez neki mindenképpen megéri” – mondta dr. Krasznay Csaba.

Az idősek nincsenek tisztában azzal, hogy mi a veszély

Mint minden esetben, úgy itt is kiemelten fontos a prevenció. A bajt ugyan nem lehet teljesen megelőzni, de megfelelő felkészítéssel sok fejfájástól és megkárosítástól kímélhetjük meg szépkorú szeretteinket.

Valóság - a kibertéri átverések áldozatai az idősebbek - Metro
Kriptovalutákkal történő átveréskor befektetési tanácsadónak adják magukat 
Fotó: Shutterstock/Hot! Magazin

Ahogy az ember idősödik, lesz egy olyan kialakult veszélyérzete, ami az élettapasztalatára épül. Miután ez a korosztály nem túl régóta van jelen a kibertérben, ezért az idősek egyszerűen nincsenek tisztában azzal, hogy mi a veszély. Az államnak, a társadalomnak, a médiának, a családnak a feladata, hogy beszéljenek ezekről a kérdésekről. Ha ezeket tudatosítjuk az idős emberekben, és egyre többször hallják ezt, nagyobb eséllyel előzhetik meg a bajt” – magyarázta a szakértő.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás