Manapság rengeteg veszély leselkedik az internetezőkre, a csalók általában az idősebb korosztályt célozzák meg. A legnagyobb probléma az, hogy a szépkorúak nem feltétlenül kapják meg a megfelelő felkészítést.
Naponta olvashatunk különböző internetes csalásokról. Akik jártasak ebben a világban, azok egyáltalán nem dőlnek be ezeknek, vannak azonban olyan védtelen, a technikában kevésbé jól kiigazodó idősek, akiktől milliókat is kicsalhatnak a bűnözők.
„Sokkal kevésbé hangsúlyozzuk ugyan, de a kibertéri veszélyek sokkal problémásabbak az idősekre nézve, mint a fiatalokra. A fiatalnak nincs pénze, cserébe van egy nagyon komoly digitális jelenléte és tudatossága. Az idősebb embereknél – különösen azoknál, akik a világjárvány idején kezdtek el aktívan létezni a kibertérben – megtalálható a pénz, ezzel szemben viszont nincs veszélyérzetük. Ezért láthatjuk azt, hogy több online csalásnál kimondottan a szépkorúakat célozzák meg” – kezdte a Hot! magazinnak dr. Krasznay Csaba, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.
A pandémia idején terjedtek el igazán az internetes csalások, főleg az idősek körében. Több olyan módszer is van, amikkel a kiberbűnözők ártatlan emberek pénzét csapolták meg.
„2020 nyarától kezdve célozták meg ezt a korosztályt, ami két momentumra is visszavezethető. Az egyik az, hogy a magyar bűnözőcsoportok – amelyek korábban »unokázós« csalásokkal foglalkoztak – elkezdtek megjelenni a kibertérben, másrészt pedig a technológia fejlődésével, a mesterséges intelligencia segítségével egyre több külföldön bevált csalás érkezik meg Magyarországra. Van néhány tipikus visszaélés, amikkel ki lehet csalni az idősebbek pénzét. Ilyen például a különböző kriptovalutákkal történő átverés – ahol a bűnözők befektetési tanácsadónak adják ki magukat – vagy a romantikus csalások. Egyedülálló idős embereket hálóznak be azért, hogy pénzt szedjenek el tőlük. A szélhámosságnak pont az a lényege, hogy az átverni kívánttal sokat kell beszélgetni, és utána behúzni az egyik olyan útra, ahol meggyőződik arról, hogy ez neki mindenképpen megéri” – mondta dr. Krasznay Csaba.
Mint minden esetben, úgy itt is kiemelten fontos a prevenció. A bajt ugyan nem lehet teljesen megelőzni, de megfelelő felkészítéssel sok fejfájástól és megkárosítástól kímélhetjük meg szépkorú szeretteinket.
„Ahogy az ember idősödik, lesz egy olyan kialakult veszélyérzete, ami az élettapasztalatára épül. Miután ez a korosztály nem túl régóta van jelen a kibertérben, ezért az idősek egyszerűen nincsenek tisztában azzal, hogy mi a veszély. Az államnak, a társadalomnak, a médiának, a családnak a feladata, hogy beszéljenek ezekről a kérdésekről. Ha ezeket tudatosítjuk az idős emberekben, és egyre többször hallják ezt, nagyobb eséllyel előzhetik meg a bajt” – magyarázta a szakértő.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre