Egymásnak adják a csavarkulcsot az autósok Szegeden az egyik forgalmas körúton. Régóta bosszankodnak a helyiek, hogy komoly károkat is okozhat egy „gyilkos kátyú” az autójukban. Legutóbb egy anyuka autóján keletkezett több százezres kár a kátyú miatt, ami szó szerint szétvágta az autógumit!
Hallottunk már olyanról, hogy kilyukadt a burkolat vagy megnyílt a föld az úttesten egy földbeszakadás miatt, de hogy egy kátyú pengeéles legyen? Úgy látszik, mindig van új a nap alatt. A szegediek hónapok óta fogják a fejüket, hiszen nem könnyű a közlekedés mostanság: egy gyilkos kátyú szinte naponta szedi az áldozatait – az autósok kerékgumijára feni éles fogát!
Még a rutinos autósokon is kifog, hogy időben ki tudják kerülni a Rókusi körút rettegett sávját, ahol a gyilkos kátyú várja, mikor hajtanak végre bele az autósok. A kátyú az egyik népszerű bevásárlóközpont közelében van, és aki nem figyel eléggé vezetés közben, az belehajtva balesetet is szenvedhet. Legutóbb október 3-án, csütörtökön délután egy anyuka járt pórul. Kiss Mónika nem vette észre időben a mély lyukat és az autó kereke pont belement.
A nagy körforgalom felől érkezve, a kereszteződésben van ez a kátyú, a víztoronnyal szemben. Egyszer csak egy nagy durranást hallottam, aztán egyből elkezdett húzni a kocsim balra. Meg sem bírtam állni egyből, mert túl nagy volt a forgalom. Kénytelen volt a bevásárlóközpont középső bejáratáig elgurulni. Nagyon megijedtem!
- idézte fel a Metropolnak Mónika, akinek épp a gyerekéért kellett volna mennie az iskolába.
„Még most is ezen az egészen háborgok! A kátyú az autóm jobboldali kerekeit tette tönkre. Szétvágta a gumikat! Ott kellett kerekeket cserélni az esőben! A gyerekem nagymamáját riasztottam, hogy hozza el a kisunokáját a suliból” – panaszkodott az anyuka. Párja, Péter hozzátette: a gyilkos kátyú legalább négy hónapja keseríti meg a szegedi autósok életét.
Húsz évig éltem Németországban, de sosem történt ilyen, hogy egy normál úttest szétvágja a gumit…
- említette meg az apuka. A családnak hatalmas kárt okozott a gyilkos kátyú, mivel egy tengelyen két egyforma guminak kell lennie, így a négy kerék cseréje több mint kétszázezer forintba került.
Péter szerint óriási szerencséje volt a nejének, hogy nem történt baleset is. A kátyú nemcsak hatalmas kárt képes okozni, de akár veszélyes is lehet, ha megdobja az autót és az nekimegy a mellette közlekedőnek vagy esetleg egy gyalogosnak, biciklisnek. Miután az apuka az egyik szegedi Facebook-csoportban riadóztatott, kiderült, hogy csak az elmúlt két hétben legalább 7 jármű kereke ment tönkre azon az útszakaszon.
„Nekem is kivágta ez a kátyú a szinte új gumimat. Sajna kuka lett. Nagyon dühös vagyok!" - fogalmazott Péter bejegyzésére Krisztina, mire Katalin azt írta: neki ugyanaz a kátyú az előző hétvégén nyírta ki a kerékgumijait és egy idős házaspár is pórul járt.
A kátyúval okozott káreseményt ugyanolyan balesetként kell kezelni, mintha egy ismeretlen autós ütközne nekünk. Ha kárt tett az autódban egy kátyú, rendőrt kell hívni. Az utak fenntartója felel az út állapotáért, a káreseményt viszont az autósnak kell bejelenteni.
Ehhez a következőkre lesz szükséged:
Fontos, hogy a kötelező biztosítás nem terjed ki a kátyú okozta kárra. Ilyen esetekre javasolt a kátyúkár biztosítás megkötése. Ilyenkor nem az útkezelőnél, hanem a saját biztosítónál kell bejelenteni a kárt. A kártérítést a biztosító ilyenkor kifizeti, és utólag rendezi azt az illetékes közútkezelővel. Itt is nagyon fontos a részletes dokumentáció, ennek hiányában ugyanis a biztosító sem tud fizetni.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre