30-féle intézkedéssel támogatja a kormány a magyar családokat: a Babavárótól a bölcsődei hozzájáruláson át a dupla adókedvezményig. Sehol nincs ilyen átfogó családtámogatás, mint Magyarországon.
A magyar családok többsége egyetért a kormány új családpolitikai intézkedéseivel – ez derült ki a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára, dr. Koncz Zsófia és a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) közös sajtótájékoztatóján, ahol az új családtámogatási intézkedések fogadtatásáról számoltak be.
Koncz Zsófia a Metropolnak elárulta: második fiúgyermekét várja! Ő és Fűrész Tünde, a KINCS elnöke, három nagylány édesanyja közösen mondták el, hogyan kapcsolódik a munkájuk a magánéletükkel. A két édesanya Kopp Mária és Skrabski Árpád fényképe előtt válaszolt a Metropol kérdéseire a KINCS-ben.
„Kétéves lesz a kisfiunk lassan, és hamarosan világra jön a második kisfiunk is. Azt gondolom, hogy tényleg óriási segítség az, hogy 30-féle támogatás elérhető a magyar családok számára. Ezt látom a találkozások alkalmával is, bármilyen kis településen járok, bölcsődelátogatáson vagy személyesen családoknál, ezt fogalmazzák meg az emberek. Az is nagyon sokat számít, hogy ezeken az alkalmakon közvetlenül el tudják mondani a javaslataikat, mi pedig folyamatosan azon dolgozunk, hogy bővítsük tovább a családtámogatásokat. Tényleg minden gyermek kincs” – osztotta meg gondolatait a gyermeket váró államtitkár asszony.
Fűrész Tünde, a KINCS elnöke elmondta lapunknak, hogy neki még abban az időben születtek a nagyobb lányai, amikor még nem volt ilyen széles körű a családtámogatási rendszer.
„Talán ez is inspirált abban, hogy amikor volt lehetőségem, akkor elkezdtem dolgozni azon, hogy akik most várnak gyermeket, ők valóban minél kevesebb akadállyal tudják ezt tenni.”
A harmadik lányom már 2012-ben született, és látom a különbséget, milyen volt akkor gyermeket vállalni, és milyen az azt megelőző időszakban.
„Nyilván ez a személyes érintettség is hozzájárul ahhoz, hogy igyekezzünk minél inkább a családok igényeihez igazodóan, minél több javaslatot tenni a kormányzatnak, hogy milyen intézkedéseket vezessen be, amely eléri a családokat, és számukra tényleges segítséget jelent.”
Koncz Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára kiemelte, hogy a magyar kormány három fő területen – az otthonteremtésben, a családok anyagi helyzetének javításában, a munka és a család közötti egyensúly megteremtésében – több mint 30-féle intézkedéssel segíti a családokat. Koncz Zsófia hozzátette, hogy szeptembertől igényelhető a bölcsődei térítési díj támogatás, amelyet valamennyi vidéki bölcsődei ellátást biztosító intézményben felhasználhatnak a szülők, októbertől pedig több tízezer, speciálisan adózó önfoglalkoztató számára válik egyszerűbbé az otthonteremtési támogatások és a Babaváró kölcsön igénybevétele. Ezenfelül a kormány 21 pontos gazdasági akciótervének részeként
két lépcsőben emeli a gyerekek után járó adókedvezményt, amely jelentős anyagi támogatást jelent a magyar családoknak.
Fűrész Tünde, a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) elnöke az új családtámogató intézkedések megítéléséről szóló kutatás eredményeiről számolt be. Kiemelte, hogy
az intézkedések jelentős társadalmi támogatottságot élveznek.
A bölcsődei támogatással a magyarok 80 százaléka, a speciális adózók új lehetőségeivel 74 százaléka, a családi adókedvezmény összegének megduplázásával pedig az emberek 86 százaléka egyetért. Az új intézkedések közül a családi adókedvezmény megduplázásáról hallottak a legtöbben, az összeg megemelésével pedig a 18 év alatti gyermeket nevelők (92 százalék) értenek a leginkább egyet. A bölcsődei térítési díjjal a gyesen és gyeden lévők 80 százaléka, a községben és a falvakban élők 85 százaléka értett egyet, a speciális adózókat érintő kedvezményeknek pedig a nagycsaládosok és az alapfokú végzettséggel rendelkezők körében a legnagyobb a támogatottsága.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre